מגלגל...

ביהמ”ש קבע: חובה לספק קנאביס למטופלים שעזבו את ‘תיקון עולם’

משרד הבריאות החליט שחלק ממטופלי הקנאביס הרפואי המחזיקים ברישיון החתום על ידי דוקטור ג'וני גרינפלד ונאלצו לעזוב את חברת 'תיקון עולם' לא יוכלו לקבל אספקה מחברה אחרת. שופט המחוזי בירושלים קבע הבוקר אחרת וחייב את משרד הבריאות ואת החברות לספק את הקנאביס עבורם.

ביהמ”ש המחוזי בירושלים קבע כי חברות הקנאביס הרפואי ‘שאיפה לחיים’, ‘קנדוק’ ו-IMC מחוייבות לספק קנאביס רפואי לכל המטופלים שנאלצו לעזוב את חברת ‘תיקון עולם’.

ההחלטה נוגעת למטופלים שקיבלו במהלך השנים את רישיון הקנאביס שלהם מד”ר ג’וני גרינפלד מבית חולים ‘אסף הרופא’, על אף שאינם בהכרח חולי סרטן המטופלים כיום בבית החולים.

משרד הבריאות הנחה את חברת ‘תיקון עולם’, כך על פי העתירה, שלא לסייע לאותם מטופלים במעבר לאספקה מחברה אחרת.

להודעת העדכון מטעם משרד הבריאות צורפה הבהרה לפיה “רישיונות שהונפקו ע”י ד”ר ג’וני גרינפלד ומטופלים באסף הרופא, מבצעים את מעבר הספק במחלקה באסף הרופא. השינוי יתבצע במקום, ד”ר גרינפלד ישנה את שם הספק על הרישיון הקיים בצרוף חותמת וחתימה.”

אמנם ההבהרה של משרד הבריאות ביארה כיצד על בעלי רישיונות של ד”ר גרינפלד המטופלים באסף הרופא לנהוג, אולם היא לא הבהירה כיצד בעלי רישיונות של ד”ר גרינפלד שאינם מטופלים באסף הרופא לנהוג.

בהעדר הנחיה מסודרת בנושא מצד משרד הבריאות, חברי קבוצת המטופלים החלו לפנות לד”ר גרינפלד ולתיקון עולם בבירורים ובשאלות כיצד עליהם לנהוג אך כל ישועה לא ניתנה לקבוצה.

המטופלים שפנו לנציגי תיקון עולם הושבו ריקם בהסבר שמשרד הבריאות מסרב לתקן את רישיונם, מכיוון שזה ניתן על ידי ד”ר גרינפלד, ואילו אלה שפנו לד”ר גרינפלד קיבלו ממנו הסבר לפיו הוא מנוע מלעזור להם, שכן סמכותו כ”מנהל” מוגבלת לטיפול במטופלים אונקולוגים פעילים באסף הרופא.

לפיכך נותרו אותם מטופלים ללא אספקה, עד שהבוקר (ה’) קבע השופט עודד שחם כי חל איסור מוחלט למנוע את האספקה למטופלים אלו וכי על החברות להתחיל מיד לספק את הקנאביס הרפואי עבורם.

המשמעות המיידית היא שכל מטופליו של ד”ר גרינפלד, כולל אלו שאינם מטופלים בבי”ח ‘אסף הרופא’, יכולים לגשת עם רישיון הקנאביס הרפואי הנוכחי שלהם לכל אחת מהחברות הנ”ל ולקבל אספקה בהתאם לנקוב ברישיון.

כזכור לפני כחודש (19.2) נחשף לראשונה במגזין קנאביס כי החל מ-15.3 יאלצו כ-8,000 מטופלי ‘תיקון עולם’ למצוא מקור אספקה חדש, זאת לאחר שהחברה הודיעה שתחדול מאספקה עד לחודש יולי 2019.

עד כה למעלה מ-6,000 מתוכם הועברו בהליך מזורז לחברות ‘שאיפה לחיים’ ו’קנדוק’ – היחידות שמחזיקות במחסנים בכמות קנאביס רפואי המספיקה לצורך כך.

עם זאת כמעט 1,000 מטופלים, כולל חולי סרטן המחזיקים ברישיונות לכמויות גדולות יחסית של קנאביס (50-200 גרם בחודש), לא הועברו לחברות ולא יכלו לקבל את האספקה.

במקום לחייב את אותן חברות לקבל את חולי הסרטן ולספק להם את הקנאביס כנדרש, בחר משרד הבריאות להתעלם מהסוגיה והותירם ללא אספקה בכלל.

עו”ד מרים בריינין, המלווה מזה זמן רב את מטופלי הקנאביס במאבקם מול משרד הבריאות, פנתה לבית המשפט בשם 17 מטופלים בדרישה שיחייב את החברות לספק את הקנאביס הרפואי בהתאם לנקוב ברישיון.

לטענת עו”ד בריינין משרד הבריאות לא רק הורה לחברת ‘תיקון עולם’ שלא לסייע להם במעבר אלא אף נמנע מלפרסם הנחיות למטופלים אלו כיצד לעבור לספק אחר או כיצד הם יכולים להמשיך ולצרוך את הקנאביס הרפואי לפי רישיונם.

הבוקר פירסם כאמור השופט שחם צו ארעי לפיו על משרד הבריאות לוודא שהחברות יספקו את הקנאביס לאלתר בהתאם לרישיון, זאת על מנת לא לפגוע ברצף הטיפולי.

לצד החברות ‘שאיפה לחיים’ ו’קנדוק’ שהצהירו כי ביכולתן לקלוט את מטופלי ‘תיקון עולם’ העוזבים, חייב השופט גם את חברת IMC להמשיך לספק את הקנאביס כפי שנקוב ברישיון.

“על מנת למנוע נזק חמור ובלתי הפיך ניתן בזה צו ארעי כמבוקש,” קבע השופט שחם. “תוקף הצו – עד להחלטה אחרת”.

המטופלים שנפגעו בהליך זה הם אלו של ד”ר גרינפלד כאמור, שידוע כאחד הרופאים הבודדים שהסכים לנפק לחולי הסרטן רישיונות בכמויות המספיקות להם לטיפול הנדרש.

בעקבות התהלות זו של ד”ר גרינפלד הוא נאלץ להתמודד עם סנקציות קשות מצד משרד הבריאות – אלו נמצאות בימים אלו בהליכים נרחבים בבית המשפט.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר