מגלגל...

ביהמ”ש קבע: אסור למטופלי קנאביס רפואי להחזיק או לייצר חשיש

חשיש הוא אומנם תוצר עיבוד של קנאביס ומכיל את אותם הרכיבים בדיוק, אך מבחינה חוקית מדובר בחומרים שונים - כך קבע השבוע בית המשפט באילת והרשיע מטופל ברישיון שנתפס עם חשיש בכמות שלא לשימוש עצמי

האם מי שמחזיק ברישיון קנאביס מטעמים רפואיים (“מטופל”) רשאי להחזיק ברשותו גם חשיש שהוא למעשה תוצר עיבוד של קנאביס שמכיל את אותם רכיבים בדיוק כמו אלה שישנם בפרחי הקנאביס, כלומר אותם קנבינואידים כגון THC ו-CBD וכיוצ”ב?

למרות שהתשובה ההגיונית היא “כן”, במציאות, השופט גיל אדלמן מבית משפט השלום באילת קבע השבוע אחרת כשפסק שגם מי שהוא בעל רישיון אינו רשאי להחזיק חשיש, בין אם רכש את החשיש באופן לא חוקי ובין אם הפיק את החשיש בעצמו.

התיק עסק במקרה של ד’, תושב אילת שהינו בעל רישיון קנאביס רפואי בכמות של 70 גרם בחודש שגר בדירה יחד עם אמו שגם היא בעלת רישיון דומה בכמות זהה ונתפס לפני כשנתיים וחצי בעת פשיטת משטרה כשבדירה אותרו כ-200 גרם חשיש.

לטענת המשטרה בדיונים בבית המשפט, מדובר היה בחשיש שנרכש באופן לא חוקי ולכן מדובר בהחזקה של חומר אסור גם עבור בעלי רישיון קנאביס רפואי. עוד נטען כי גם אם היה מדובר בחשיש שהופק מקנאביס חוקי, הרי שמדובר בעבירת “ייצור”.

השופט גיל אדלמן (צילום באדיבות אתר בתי המשפט)
השופט גיל אדלמן (צילום באדיבות אתר בתי המשפט)

ד’ טען מנגד כי קנאביס וחשיש מכילים את אותם רכיבים וההבדל ביניהם הוא חזותי בלבד, ושהחשיש שנתפס הוא תוצר עיבוד של קנאביס רפואי חוקי שהוא הפיק בעצמו לשימוש אישי מכיוון שזו צורה הנוחה לו יותר לשימוש לעומת תפרחות.

לגבי הכמות שנתפסה – 200 גרם חשיש לעומת 140 גרם קנאביס שמותרים לו ולאמו יחדיו ברישיון – הסביר ד’ כי הוא רכש את הקנאביס בסופר-פארם בתום מרשם חודשי אחד ופעם נוספת בתחילת מרשם חודשי אחר, וכך הצטברה הכמות הגבוהה.

העד המומחה מטעם הפרקליטות, רפ”ק ערן פניגשטיין מהמעבדה לזיהוי סמים של המשטרה, הסכים שקנאביס וחשיש מכילים את אותם חומרים וההבדל ביניהם הוא בעיקר חזותי, אך טען גם שהחשיש שנתפס נראה כ”פלטה” לא חוקית ולא מייצור עצמי.

רפ”ק פניגשטיין הסביר למשל שהחשיש שנתפס הגיע בחלקו בתצורת “אצבעות” החתוכות באופן ישר ואחיד ולכן ברור שהן חלק מ”פלטה”. לדבריו, כאשר מרכיבים את הפלטה מאותן “אצבעות” גם ניתן לזהות סימן של האות S, מעין לוגו, על הפלטה.

ד’ מצידו התעקש שהפיק את החשיש בעצמו וכשנשאל כיצד, השיב כי עשה זאת באמצעות שתי לבנות “אקרשטיין” אותן הניח אחת על גבי השנייה, וביניהן תבנית עם האות S ותערובת פרחי קנאביס רפואי קצוצה ומעורבבת עם טיפות שמן קנאביס רפואי.

חתיכת חשיש עם פרח קנאביס על רקע יד
ההגנה ואפילו המומחה מטעם התביעה טענו שמדובר באותו החומר בהבדל חזותי בלבד, אך השופט קבע כי על פי חוק מדובר בשני סוגי סמים שונים (אילוסטרציה)

במהלך הדיון התעורר ויכוח בין המומחה מטעם המשטרה שטען שעל מנת להפיק חשיש, בוודאי כזה שדומה לחשיש הנפוץ בשוק השחור, יש צורך בלחיצת הטריכומות של הקנאביס באמצעות מכשירי עזר וכי לא ניתן לעשות זאת על ידי הנחת לבנים.

ד’ מנגד התעקש כי אם משאירים את תערובת פרחי הקנאביס הקצוצה יחד עם מעט שמן קנאביס כשהם דחוסים בתוך שקית “קוקי” לבישול המונחת בין שתי לבנות “אקרשטיין” רגילות, בחלוף יומיים נוצרת פלטת חשיש הדומה לאלו שנתפסו בדירתו.

השופט אדלמן דחה את טענותיו של ד’ וקבע כי הוא יואשם בעבירת החזקת סם שלא לשימוש עצמי. העונש שיוטל על ד’ ייקבע במהלך השבועות הקרובים וככל הנראה יכלול כמה עשרות או מאות שעות לתועלת הציבור.

בפסק הדין הסביר השופט כי ברישיון בכל מקרה מותרת החזקת קנאביס בתפרחות בלבד, כי סימן ה-S מרמז שמדובר בפלטה לא חוקית, כי ד’ לא הוכיח שהשיטה שלו להכנת חשיש אכן עובדת ושייצור חשיש אסור בכל מקרה, גם מקנאביס רפואי חוקי.

פלטת חשיש
פלטת חשיש עם לוגו מזהה (אילוסטרציה)

“הנאשם לא הציג בדל ראייה לכך שהותר לו ‘לשנות’ את אופן צריכת הסם ל’נוח’ יותר, וזאות בניגוד לתנאי הרישיון, על ידי ייצור סם אחר, מסוג חשיש,” קבע השופט אדלמן. “אין מדובר בהבדל ‘חזותי בלבד’ כפי שנטען אלא בשני סמים מסוכנים שונים”.

“גם אם הייתי מקבל את גרסת הנאשם לפיה הוא הפיק את החשיש מקנאביס שהותר לו להחזיק, הרי שהפעולה ש’ביצע’, לצורך שימוש ‘נוח’ יותר, מנוגדת לתנאי הרישיון שלו, מנוגדת לחוק ומהווה עבירה בפני עצמה על פי פקודת הסמים,” סיכם.

החלטה זו של השופט אדלמן מזכירה את העמדה הרשמית של משרד הבריאות בנושא שפורסמה בשנת 2017 בתשובה לפניית מגזין קנאביס, לפיה על מטופלים חל איסור להפיק מתפרחות הקנאביס הרפואי מיצוי, שמן ואפילו לא עוגיות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר