ביהמ”ש: מטופלים לא רשאים לחזור לחברת “תיקון עולם”

למרות תקדים משפטי שאיפשר למטופל לחזור לחברת "תיקון עולם" לאחר ששבה לפעילות, הבוקר קבע ביהמ"ש כי בעקבות הליך משפטי אחר לא יוכלו מטופלים חדשים לחזור לקבל אספקה ממנה. החברה ממשיכה בינתיים לספק למטופלים שכבר נמצאים אצלה. ייתכן וכבר בקרוב יוגש ערעור לביהמ"ש העליון.

שופט ביהמ”ש המחוזי בירושלים, אלכסנדר רון, פסק כי מטופל קנאביס רפואי לא יוכל לחזור לקבל אספקה מחברת “תיקון עולם” לאחר שנאלץ לעזוב אותה יחד עם עוד כ-8,000 מטופלים בחודש אפריל השנה בעקבות מחסור.

אמנם בפסק דין קודם מלפני כשלושה שבועות קבע שופט ביהמ”ש המחוזי בירושלים ארנון דראל תקדים במסגרתו נקבע כי מטופל יוכל לחזור לתיקון עולם, אך מאז, בהליך משפטי מקביל, קבע ביהמ”ש כי החברה כלל לא תוכל להמשיך בפעילותה ולמעשה עומדת בימים אלה לפני סגירה אפשרית.

השופט אלכסנדר רון (צילום: אתר בתי המשפט)
השופט אלכסנדר רון (צילום: אתר בתי המשפט)

בפסק הדין החדש מהבוקר (ד’) דחה השופט רון את טענת עו”ד מרים בריינין לפיה המטופל אותו היא מייצגת לא מצליח למצוא מוצר קנאביס המסייע לו במידה זהה למוצר שנהג לקבל מחברת תיקון עולם עד שזו נסגרה.

השופט קיבל את טענת משרד הבריאות, שיוצג ע”י עו”ד נדב ביננבאום, לפיה לא ניתן להעביר מטופל לחברה שלמעשה נעצרה פעילותה. לדברי השופט גם אם אכן מדובר במוצר מיוחד שלא ניתן לקבל אצל חברה אחרת, הרי שמאחר והחברה למעשה נסגרה, לא ניתן לאפשר זאת.

לדברי השופט ההליך המשפטי המתנהל ע”י תיקון עולם מול משרד הבריאות “הביא למעשה לסגירת החברה תוך איסור עליה לשווק את מוצריה”, זאת כאמור בעקבות פסק דין של השופט אלי אברבנאל מהשבוע שעבר, בסופו הורה לבעל החברה צחי כהן לוותר על מניותיו בחברה או לעצור פעילותה לאלתר.

“אפילו אם אקבל את דברי העותר שיש ממש לטענתו שמתקשה הוא לקבל מוצרים חליפיים זהים מחברות אחרות, אינני רואה כיצד אתיר לו לרכוש מוצרים מחברת תיקון עולם לאחר פסק הדין שפורט ואשר חוסם לחלוטין אפשרות זו,” פסק השופט רון.

עוד הוא הוסיף כי “הגם שלעתירה מימד אנושי ברור, עדיין, מבקשת העתירה לסלול דרך שתעקוף למעשה את פסק הדין שסגר את הגולל, בוודאי בשלב זה, על חברת תיקון עולם בע”מ. מתקשה אני לזהות נתיב משפטי לגיטימי שיאפשר את הדבר. על יסוד האמור דין העתירה לדחיה”.

בעקבות ההחלטה מתכוונת עו”ד בריינין להגיש ערעור לביהמ”ש העליון. “המילה האחרונה טרם נאמרה וביהמ”ש אמר בדיון שמדובר בתיק מרתק שראוי שמי שיכריע בו יהיה בית המשפט העליון – וכך יעשה,” מסרה עורכת הדין בתגובה.

כזכור רק לאחרונה הודיעה חברת “תיקון עולם” על חזרתה לפעילות אחרי 4 חודשים בהם נעצרה הפעילות בעקבות מעבר חוות החברה מביריה לכפר יהושע. כ-8,000 מטופלים הועברו לחברת “שאיפה לחיים” וחלקם ביקש לחזור לחברה המקורית משזו הודיעה על חזרתה לפעילות.

אך זמן קצר לאחר ההודעה על חזרה לפעילות קבע כאמור ביהמ”ש כי החברה לא יכולה להמשיך לפעול בישראל כל עוד הבעלים הוא צחי כהן, זאת על בסיס מידע מודיעיני חסוי.

החברה ממשיכה בימים אלה לספק תפרחות ושמני קנאביס רפואי למטופלים שכבר נמצאים אצלה. בפני הבעלים עומדות שתי אפשרויות: או לעתור לביהמ”ש העליון או למכור את חלקו בחברה ובכך לאפשר לה להמשיך לפעול כרגיל.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר