ביהמ”ש העליון אישר: אין לחדור לטלפון פרטי ללא צו

“חיפוש בטלפון הוא כחיפוש בנשמה”: בית המשפט העליון דחה לאחרונה את ערעור התביעה הצבאית על זיכויו של חייל שנאשם בעבירות סמים, זאת עקב חיפוש פסול בנייד שלו. למרות שהסכים לחיפוש ולמרות שבמכשיר גם נמצאו ראיות לעבירה, בפסק הדין נקבע כי היה צורך בצו של בית משפט ולא מספיק שהחשוד הסכים.

נכתב בשיתוף עו”ד אלי אונגר, העוסק בפלילים (לא ייצג בתיק)

למרות שבחיפוש במכשיר טלפון של חייל נמצאו ראיות לעבירות סמים, ולמרות שהוא עצמו הסכים לחיפוש זה, בית המשפט העליון דחה את הערעור של אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, ושל התביעה הצבאית – והסכים לקביעת בית הדין הצבאי לערעורים לשחררו ללא הרשעה.

“כמו חיפוש בנשמה”

בית הדין הצבאי קיבל בתחילה את הראיות שנמשכו מן הטלפון והרשיע את החייל, אך בערעור שהוגש לבית הדין הצבאי לערעורים נתקבלה טענת הסניגוריה הצבאית כי אין לחפש במכשיר טלפון של אדם ללא צו ולכן הראיות פסולות – גם אם הנאשם הסכים לחיפוש.

בית הדין הצבאי לערעורים קיבל את טענות הסניגוריה הצבאית והחליט לזכות את החייל בטענה כי חיפוש מעמיק בנייד בתנאי מעבדה מצריך צו של בית משפט, ולא מספיק שהחשוד הסכים לביצועו.

התביעה הצבאית לא ויתרה והגישה לבית המשפט העליון ערעור משלה על החלטה זו, שם נשיאת העליון מרים נאור דחתה אותם ואף קבעה כי “חיפוש בטלפון נייד הוא כחיפוש בנשמתו של אדם”.

החייל, שנחקר לפני כ-4 שנים בחשד לסיוע בהשגת קנאביס, נלקח לחקירה במצ”ח, שם הסכים לחיפוש מעבדה בטלפון הנייד שלו. החיפוש העלה ראיות מפלילות כמו הודעות המעידות על כך שהוא “ארגן” לבחורה “חומר” “ירוק”.

על סמך ראיות אלה בית הדין הצבאי הרשיע את החייל בשתי עבירות של סיוע לניסיון להחזקת סם מסוכן לצריכה עצמית והוטלו עליו 3 חודשי מאסר על תנאי, קנס של 500 שקל והורדה מדרגת רב”ט לטוראי.

בערעור שהגיש על הרשעתו טען החייל כי אסור היה לבצע את החיפוש ללא צו, גם אם הסכים לו. מנגד, התביעה הצבאית טענה שחיפוש ידני בנייד אינו מצריך צו לפי הפסיקה, והיגיון זה חל גם על חיפוש במעבדה.

“מידע גלוי” מול “מידע נסתר”

אולם בנובמבר 2016 בית הדין הצבאי לערעורים הודיע שהוא מקבל את עמדת החייל. נשיא בית הדין האלוף דורון פיילס והשופטים אל”ם ארז פורת ואל”ם אילן ממן כתבו פסק דין מעמיק שהדגים את ההבדלים המשמעותיים שבין שני סוגי החיפושים שלאורם אין הצדקה חוקית לביצוע חיפוש במעבדה רק על סמך הסכמה כללית מצד הנחקר.

בין היתר, השופטים הפנו לכך שבעוד חיפוש ידני בנייד נעשה רק במידע גלוי, חיפוש במעבדה מאפשר להגיע “למידע נסתר” שנמחק.

המשמעות המעשית היא שכאשר חשוד מסכים לחיפוש ידני, הוא נוכח בחיפוש ורשאי לעצור אותו, להגביל אותו לתכנים מסוימים או לחזור בו. לעומת זאת, חיפוש במעבדה נעשה הרחק מעינו, מה שמקשה על יכולתו לעצור או להגביל אותו, מה גם שהוא לא לוקח בחשבון שאפשר לדלות מידע מחוק.

“כיבוד האוטונומיה דורש שיכבדו את רצונו של הנחקר, בגבולותיו”, פסקו השופטים. הסכמה לביצוע חיפוש אינה כוללת לעמדתם גם הסכמה לחיפוש במידע שנמחק, כמו שאירע במקרה הנוכחי. משכך, לטעמם של השופטים חיפוש בנייד במעבדה צריך להיעשות בצו של בית משפט.

החיפוש פסול – העונשים בוטלו

לגופו של עניין, שלושת השופטים הסכימו פה אחד כי הסכמתו של המערער לערוך חיפוש בנייד לא כללה הסכמה לחיפוש במעבדה – גם משום שלא הוצא צו וגם משום שטופס ההסכמה עליו חתם לא היה מספיק ברור ומפורט.

על כן נקבע שהחיפוש פסול וכך גם הראיות המפלילות. השופטים הורו על זיכוי החייל וביטול העונשים נגדו. ערעור שהגישה על כך התביעה הצבאית לבית המשפט העליון נדחה באחרונה על ידי הנשיאה מרים נאור והשופטים עוזי פוגלמן וג’ורג’ קרא.

רס”ן (במיל’) עו”ד עדי ריטיגשטיין אייזנר ורס”ן עו”ד עומר קנובלר, המייצגים את החייל מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו: “בית המשפט העליון דחה את בקשת התביעה הצבאית והיועץ המשפטי לממשלה לערער על קביעת בית הדין הצבאי לערעורים, כי אין לערוך חיפוש פולשני בטלפון הנייד של חיילים על בסיס הסכמה שמתקבלת בזמן חקירה. החלטה זו באה לאחר מאבק של הסנגוריה הצבאית בן ארבע שנים, במהלכו נערכו אלפי חיפושים כאמור.”

“לאורך כל הדרך טענה הסנגוריה הצבאית כי חיפוש בטלפון נייד מגלם פגיעה לא ראויה בפרטיות הנחקר – פגיעה בהיקף שאין לאפשר ללא צו שיפוטי במדינת חוק,” הוסיפו הסניגורים. “בקשת המדינה נדחתה תוך שנשיאת בית המשפט העליון ציינה שמדובר בסמכות שראוי להסדיר בחקיקה וכי החיפוש בטלפון נייד הוא כחיפוש בנשמתו של אדם.”

“זו החלטה חשובה שמגנה על זכויות נחקרים, תוך דחייה של הניסיון להכשיר את נוהל החיפוש רחב ההיקף על גבו של לוחם שסיים שירות מלא ותורם,” סיכמו. “אנו מברכים על החלטת בית המשפט העליון ומודים לסנגוריה הציבורית ולאגודה לזכויות האזרח שהתייצבו לצידנו במערכה. נמשיך להיאבק למען זכויות חיילים במערכת הפלילית הצבאית.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר