טוען...

מקסיקו: בג”ץ ביטל את החוק האוסר על שימוש בקנאביס

בית המשפט הגבוה לצדק של מקסיקו ביטל לפני שעה קלה את חוקי האיסור על שימוש עצמי בקנאביס במדינה. חברי הקונגרס לא עמדו בדדליין שנתנו להם השופטים כבר לפני כשלוש שנים כשקבעו שהאיסור לא חוקתי והורו למדינה לאשר לגליזציה ולהסדיר את השוק

ברוב של 8 מול 3 פסקו לפני שעה קלה (ב’) שופטי בית המשפט הגבוה לצדק של מקסיקו (SCJN) באופן סופי כי החוק הקובע עונשים על שימוש בקנאביס מבוטל, זאת לאחר שהממשלה לא עמדה בלוח הזמנים שקבעו לה השופטים כבר לפני כשלוש שנים כשפסקו כי עליה לבטל את ההפללה ולהסדיר שוק קנאביס חוקי למבוגרים.

המועד האחרון הוארך על ידי השופטים מספר פעמים בעקבות משבר מגפת הקורונה, למעשה לא פחות משלוש פעמים ועד ל-30 באפריל 2021 בפעם האחרונה, עד שהיום הפעילו השופטים למעשה את פסיקתם משנת 2018 שקבעה כי ענישה של שימוש עצמי בקנאביס מנוגדת לחופש הפרט ועל כן אינה חוקתית.

המשמעות היא שבשלב זה מקסיקו, על 128 מיליון תושביה, עדיין לא הופכת להיות שוק הקנאביס החוקי הגדול בעולם כפי שרבים ציפו וקיוו, מכיוון שהמדינה לא קבעה רגולציה על גידול, ייצור ושיווק מסחרי. כלומר- קנאביס לא “חוקי” לשימוש אבל הוא גם לא “לא חוקי” לשימוש.

הסיטואציה הזו יוצרת מצב מוזר במסגרתו מצד אחד אמנם בוטלו סעיפי הענישה כלפי שימוש עצמי בקנאביס כך שמי שיחזיק קנאבי לשימוש עצמי לא ייענש בשום צורה, אבל מצד כדי לקבל אישור רשמי באמת לשימוש קנאביס תושבי מקסיקו כן יצטרכו להגיש בקשה לאישור להחזקה ושימוש מגוף יעודי השייך כרגע עדיין למשרד הבריאות.

כן ניתן להגיד שמקסיקו היא המדינה השלישית בעולם בה קנאביס באופן רשמי איננו אסור לשימוש, לאחר אורוגוואי וקנדה.

ברגע שההחלטה תפורסם ברשומות, כנראה במהלך השבוע ואולי כבר מחר, החזקת קנאביס לשימוש עצמי לא תהיה יותר עבירה במקסיקו אך בשלב זה מסחר או אספקת קנאביס עדיין אסורים וכך גם ייצור או שימוש בקנאביס במקומות ציבוריים.

“יש מקום להכריז על אי החוקיות של הסעיפים בחוק האוסרים באופן מוחלט על שימוש עצמי בקנאביס ו-THC,” נכתב בהחלטת השופטים היום.

כזכור, בערך באותו הזמן בו דנו השופטים במקסיקו בעתירה לביטול הפללת הצרכנים עקב הפרת זכויות אדם, גם בישראל הוגשה עתירה דומה. כמו במקסיקו גם בישראל פסקו השופטים כי “יש לתת לכנסת ולממשלה הזדמנות לעשות זאת בעצמן”, אך בג”ץ הישראלי סירב לדון בסוגיה לגופה ודחה את העתירה מבלי להציב דדליין לממשלה.

תומכי הלגליזציה במקסיקו מעודדים כמובן מהצעד של בית המשפט העליון, שמבטל חלקים מחוקת מקסיקו ההופכים את השימוש האישי בקנאביס לפלילי, אולם הם הדגישו כי הדבר גם פוטר את המחוקקים מאחריותם לפתח תקנות לתוכנית לייצור ולמכירת קנאביס לשימוש מבוגרים.

על פי הצעת החוק שהסנאט כבר אישר בנובמבר 2020 והיתה אמורה לקבל גם את אישור הקונגרס והנשיא (ושאולי בכל זאת עוד תאושר בהמשך) החזקה וגידול עד 6 צמחי קנאביס לשימוש עצמי יהיו חוקיים לגילאי 18 ומעלה וצריכת קנאביס תהיה חוקית גם במקומות ציבוריים, כל עוד לא מדובר במקום שאסור לעשן בו טבק או שיש חשש להימצאות קטינים בקרבתו.

ההצעה אמורה לאפשר גם להחזיק עד 28 גרם של קנאביס, אולם גם מי שייתפס עם יותר מהכמות הזו – כל עוד מדובר בפחות מ-200 גרם – לא יופלל או ייעצר אלא ישלם קנס כספי בלבד.

בנוסף, על פי הצעת החוק (המנסה להתמודד עם שליטת הקרטלים הגדולים בשוק הקנאביס ולהכניס כסף לקופת המדינה הקורסת בשל משבר הקורונה), לפחות 40% מעסקי הקנאביס יהיו שייכים לנציגי קהילות ילידיות ומוחלשות, למשל כאלה בעלות הכנסה נמוכה ותנאים סוציו-אקונומיים ירודים. בשלב ראשון, כך על פי הצעת החוק, מי שיהיה אחראי על הסדרת השוק ועל הנפקת רישיונות המכירה הוא המכון המקסיקני לקנאביס.

צירי הקונגרס אישרו גם תיקונים בהצעת החוק הנוגעים להגדלת העונשים בגין החזקה בלתי מורשית של כמויות גדולות של קנאביס, מניעת הפיכת אדמות יער לאזורי גידול ודרישה מהמחוקקים לפרסם קמפיינים נגד שימוש בעייתי בקנאביס ולנקוט פעולות קבועות על מנת להרתיע ולמנוע את השימוש בו על ידי קטינים וקבוצות חלשות באוכלוסייה.

לאור הצעד שנקט היום בית המשפט העליון, יש לקוות כי המחוקקים במקסיקו ירימו את הכפפה ויזדרזו לאשר את הצעת החוק ללגליזציה במדינה. זה כאמוריהפוך את מקסיקו לשוק הקנאביס החוקי הגדול בעולם ולמדינה השלישית בעולם שמאשרת לגליזציה מלאה של קנאביס אחרי אורוגוואי שעשתה זאת ב-2013 וקנדה ב-2018, לצד כמובן 18 מדינות בתוך ארה”ב שהאחרונה שבהן, קונטיקט, עשתה זאת רק בשבוע שעבר. 

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר