ביהמ”ש בברזיל קבע: מטופלים יגדלו קנאביס בעצמם

בית המשפט לחוקה בברזיל קבע כי מטופלי קנאביס רפואי יורשו לגדל קנאביס בעצמם. העמותה שעתרה קיבלה היתר לגדל 448 צמחים בשנה עבור המטופלים החברים בה. כעת צפויים רבים אחרים להגיש בקשות דומות

החלטה שיפוטית בסאו פאולו, ברזיל, מעניקה תקווה למטופלים בקנאביס רפואי במדינה. בית המשפט הגבוה לצדק בעיר אישר לחברי העמותה הקולקטיבית “קנאביס ובריאות” לגדל קנאביס ולהפיק ממנו תרופות עבור 21 מטופלים חולים, ובכך למעשה להגן עליהם ממעצר על ידי המשטרה. 

בהחלטה זו יכולים כעת להשתמש אלפי חולים נוספים בברזיל, המצפים לאישורים חריגים דומים מבתי המשפט במדינה על מנת לגדל קנאביס רפואי לצריכה עצמית, למטרות רפואיות כמובן. 

את עמותת “קנאביס ובריאות” הברזילאית הקימו בשנת 2013 בני הזוג פאביו וסידינה קראבליו, לאחר שגילו כי הקנאביס מסייע לבתם בת ה-13, שסבלה מהתקפים אפילפטיים ומעיכוב בהתפתחות הפסיכו-מוטורית. 

מטופלי העמותה חוגגים בברזיל
מטופלי העמותה חוגגים בברזיל

בשנת 2016 זכתה המשפחה באישור חריג לשתילת קנאביס ולייצור שמן עבור הבת החולה, ומאז הפכה האם סידינה לפעילה חברתית בולטת בנושא קידום השימוש בקנאביס רפואי בברזיל. במהלך השנים האחרונות קידמה העמותה שהקימה קורסים לגידול קנאביס רפואי עבור מטופלים, תוך שבמקביל היא נלחמת בבית המשפט על הזכות לגדל, שבה כאמור זכתה בשבוע האחרון.

“ההחלטה מקדשת את עקרון כבוד האדם וחירותו, כמו גם את הזכויות לחיים ולבריאות, אשר חייבות לגבור על האיסור לגדל את הצמח שממנו מופק במיוחד החומר המשמש לטיפול”, כתבה השופטת אדריאנה בריה בהחלטתה. היא הוסיפה כי “חקיקה המבטיחה ומסדירה את הזכות לבריאות חייבת להישאר תמיד קשובה לבני האדם ולעקוב אחרי ההתקדמות בתחום המדע והרפואה, תוך עדכון עצמה בהתאם, כדי שתוכל להקל על האזרחים להנות מזכותם לבריאות מלאה”.

עם זאת, השופטת הגבילה את כמות הגידול המותרת לחברי העמותה וקבעה כי “העמותה מורשית לזרוע ולעבד את צמח הקנאביס בלבד, ורק בכמות של 224 צמחים לכל תקופת פריחה, הנמשכת בין חמישה לשישה חודשים, כלומר 448 צמחים בשנה. הגידול יבוצע על פי הפרמטרים שנקבעו במרשם הרפואי של כל מטופל”. 

ההורים והבת מייסדי העמותה
ההורים והבת מייסדי העמותה

זוהי למעשה העמותה השלישית של חולים בברזיל המקבלת היתר לגדל קנאביס למטרות רפואיות. הפעם הראשונה בה הושג אישור כזה היתה בשנת 2017, ואילו בשנה שעברה הוסמכה לכך עמותה נוספת – אולם ההחלטה הנוכחית הינה מעין החלטה תקדימית, שכן היא נמצאת בתחום הפלילי ולא האזרחי, כמו הקודמות.

“זה המקרה הראשון של אישור ל’פעולה פלילית’, בהתחשב בכך שההחלטות מאפשרות למגדלים משאבים רבים יחסית ויכולת לייצר כמות גדולה של קנאביס רפואי”, מסביר עורך הדין ריקרדו נמר, שייצג את העמותה בבית המשפט, בראיונות בתקשורת המקומית.

לדבריו, “למרבה הצער, החוק עדיין מפליל את מי שמגדל קנאביס ללא אישור והיינו צריכים לפנות לבית המשפט כדי להסביר שגידול קנאביס למטרות רפואיות איננו פשע”. 

מנגד, המשטרה בברזיל התבטאה נגד ההחלטה והדגישה את הקושי בהגדרת הפרמטרים להסמכה לגידול הקנאביס, כמו גם את הקושי לגבי אכיפת כמויות הגידול. “לאחר נטיעת הזרעים הראשונים, דבר אינו מונע מהצמחים לגדול ולהתרבות, מה שהופך את פרופורציות השתילה להרבה יותר גדולות מהצפוי”, אמר דובר המשטרה, שהוסיף כי “לא ניתן להתעלם מסטיות אפשריות בכמויות הגידול, בכוונה או שלא, ויש כמובן אפשרות לגניבת החומרים על ידי צדדים שלישיים”.

בישראל ניתנו בעבר היתרים מיוחדים לגידול קנאביס ביתי למטופלים ברישיון אך עם החלטת הממשלה על רפורמה בענף בשנת 2016 בוטלו כמה רשיונות בודדים כאלה. בשנת 2019 בתשובה לעתירה שהגישו מטופלים בדרישה להתיר להם גידול ביתי קבעה המדינה כי לא הוכח שיש לגידול ביתי “יתרון רפואי” כלשהו ולכן עמדה על סירובה. ביהמ”ש קיבל את הטענה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר