ביהמ"ש אישר 250 ג' קנאביס לחולה סרטן: "נאלץ לבצע השלמות מחברים"

משרד הבריאות החליט באופן חד צדדי לקצץ בחדות את רישיון הקנאביס הרפואי של חולה סרטן ריאות בן 64, אך שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים הורה למשרד להשיב לו את המינון המקורי לאלתר שכן לא הוכח שהמינון בו החזיק פוגע באופן כלשהו בציבור.

שופט בימ"ש המחוזי בירושלים דוד גדעוני קבע כי על משרד הבריאות להשיב למטופל בן 64 את מלוא האספקה שהיתה נקובה לו ברישיון עד החלטת המשרד לקצצה מבלי לבדוק אותו לפני כן שכן לא מסתמנת כל פגיעה בציבור.

השופט דוד גדעוני
"לא הוכח נזק לציבור" – השופט דוד גדעוני (צילום באדיבות אתר בתי המשפט)

המטופל, ירון קלקשטיין, החזיק במשך תקופה רישיון ל-250 גרם קנאביס בחודש, עד תום תוקפו בינואר 2019, אז החליטו מנהלי היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) לדחות את המלצת הרופא המטפל שלו להמשך טיפול באותו מינון.

במשך כחודשיים נותר ירון ללא רישיון כלל עקב הסירוב, עד שראה רופא אחר שהסכים לרשום לו מינון של 50 גרם במקום 250 גרם, החל מחודש מרץ 2019.

במשך כשלושה חודשים נוספים לאחר מכן נותר ירון עם חמישית מהמינון אליו הורגל, עד שהחליט להגיש לבית המשפט בקשה לצו ביניים שיורה למשרד הבריאות להשיב לו את המינון לו היה זכאי.

לטענת ירון, שיוצג על ידי עו"ד יניב פרץ, עו"ד איתן כבריאן, עו"ד עופר כגן ועו"ד גל זליקוביץ, ההחלטה לקצץ במינון לה היה זכאי בוצעה ללא בסיס מקצועי או מדעי כלשהו. בעתירה הסתמכו על תקדימים שנקבעו בחודשים האחרונים במקרים דומים.

ירון טען עוד בעתירה כי הקנאביס סייע לו רבות בשיקום ובחזרה לפעילות ואף לפעילות ספורטיבית, וגם עזר לו בגמילה מתרופות נרקוטיות, משככי כאבים אותם צרך באופן קבוע.

בפתח הדיון שנערך אתמול (ד') בביהמ"ש המחוזי בירושלים ציין ירון בפני השופט דוד גדעוני כי בתקופה האחרונה, לאחר צמצום מינון הקנאביס, הוא חש "עלייה בסף הכאב" וכי נאלץ לחזור וליטול אופייטים במינון גבוה.

ירון ציין עוד כי על מנת להמשיך להתנהל כרגיל הוא נאלץ לדבריו לבצע "השלמות" קנאביס שהוא מצליח להשיג ממשפחה וחברים, כלומר באופן בלתי חוקי – טענה שלא אותגרה על ידי משרד הבריאות.

השופט גדעוני קבע בהחלטתו כי החלטת משרד הבריאות לקצץ במינון באופן חד-צדדי "נעשתה בלא שיש באיזו מההחלטות התייחסות כלשהי לשאלת ההשלכה האפשרית על העותר של הפחתה כה דרסטית, בשאלה אם אין מקום לבצע הפחתה כאמור באופן הדרגתי, לאורך זמן בתוך מתן תקופת הסתגלות ולאופן שבו יש לערוך מעקב ובקרה אחר ההשלכות האפשריות של ההפחתה על העותר והאיזון אליו הגיע לפי הנטען".

עורכי הדין יניב פרץ ואיתן כבריאן
עורכי הדין יניב פרץ ואיתן כבריאן, ייצגו בעתירה

משרד הבריאות טען מנגד כי מינון של 250 גרם קנאביס בחודש עלול להוביל לפגיעה בציבור וכן כי הרופא שניפק לו מינון זה, ד"ר ג'וני גרינפלד, עשה זאת ללא סמכות. מנגד הוצגה פרשנותה של ד"ר ברקת שיף שטענה כי יש להשיב לו את המינון המקורי.

בסיכום דבריו קבע השופט גדעוני כי משרד הבריאות לא העלה טענות מספקות לנזק שעלול להיגרם לציבור ככל שיתאפשר לירון להמשיך לעשות שימוש בקנאביס בבאותו מינון שניתן לו במשך למעלה משנה וחצי.

לפיכך קבע השופט כי הוא מקבל את הבקשה לצו ביניים המורה למשרד הבריאות לנפק לירון בתוך 7 ימים רישיון להחזקה ושימוש של קנאביס רפואי במינון של 250 גרם וזאת עד להכרעה בעתירה.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט