מגלגל...

ביהמ”ש: אין להקטין מינון קנאביס רפואי ללא אישור רופא

בפסק דין תקדימי ממליץ ביהמ"ש שלא לשנות מינון קנאביס רפואי של חולה במידה והמינון הקיים אינו מזיק לו ומבלי לקבל לכך אישור של רופא - זאת לאחר החלטת משרד הבריאות לקצץ רוחבית בכל מינון מעל 90 גרם. עוד קבע כי למנהל היק"ר יובל לנדשפט אין סמכות להקטין מינון למטופלים.

פסק דין תקדימי פורסם אתמול (ד’) על ידי שופט ביהמ”ש המחוז רם וינוגרד ובו קביעה חד משמעית לפיה מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) אינו בעל סמכות לקבוע הקטנת מינון קנאביס רפואי לחולים אלא במקרה חריג ובפיקוח רפואי בלבד.

פסק הדין ניתן בתשובה לעתירה שהגישה עו”ד מרים בריינין לאחר שמרשתה, אם חד הורית המטופלת ב-140 גרם קנאביס רפואי בחודש, נאלצה להתמודד מול קיצוץ המינון החודשי שלה ל-90 גרם בלבד ללא סיבה ברורה.

יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
יובל לנדשפט, מנהל יק”ר – אינו בר סמכות להקטין מינון למטופלי קנאביס רפואי (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

הקיצוץ במינון של האם הגיע במקביל לקיצוץ רוחבי שביצעה היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות לכל המטופלים המחזיקים ברישיון המתיר להם מעל 90 גרם קנאביס בחודש.

השופט וינוגרד קבע כי על משרד הבריאות להשיב לה את המינון של 140 גרם בו החזיקה במשך 5 שנים, ואף הורה למדינה לפצותה בסכום של 5,000 ש”ח על הצורך בניהול ההליך המשפטי.

סעיף חשוב בהחלטת השופט וינוגרד הוא המלצה חדה למשרד הבריאות ואף לרופאים, שלא להקטין מינון קנאביס רפואי לחולה במידה ואין עדות לכך שנגרם נזק במינון הקיים.

“מי שעלה בידה להגיע להתייצבות ברמת כאב נסבלת במצב המאפשר תפקוד ראוי וללא השפעה [שלילית] על תפקודה הכללי, אין מקום לנסות ולהוציאו מאיזון זה,” פסק השופט.

במסגרת המהלך שהוביל לקיצוץ ברישיונה של המטופלת הורה עוד קודם בית המשפט כי היא תיבחן על ידי מנהל תחום הכאב בבי”ח איכילוב, ד”ר סילביו בריל, שסירב קודם לכן לקבלה מאחר וטופלה ע”י ד”ר ג’וני גרינפלד.

ד”ר בריל קבע כי אין לו נסיון במינונים גבוהים שכאלה וסבר שיש מקום להפחית במינון במדורג תוך פיקוח רפואי ומציאת אלטרנטיבה טיפולית אחרת שתמלא את החסר.

בעקבות החלטה זו של ד”ר בריל קבע מנהל היק”ר יובל לנדשפט, רוקח במקצועו, כי יצומצם רישיונה של המטופלת ב-20 גרם בחלוף כל 3 חודשים עד שתגיע למינון של 100 גרם לכל היותר.

במסגרת הפסיקה התקדימית קבע השופט כי לנדשפט, שאיננו רופא אלא רק רוקח, הוא אינו בעל סמכות לקצץ במינון קנאביס רפואי של מטופלים.

לפיכך קבע כי המטופלת תמשיך להחזיק במינון הקבוע שניתן לה על ידי רופא וככל שיהיה מקום להפחית את המינון הדבר יעשה באופן מפוקח ומתוך נקודת מוצא שאין מקום להוציא מטופלת מאיזון אליו היא הגיעה לאורך שנות טיפול.

מרים בריינין
עו”ד מרים בריינין – מייצגת את מטופלי הקנאביס הרפואי במאבקם מול גזרות משרד הבריאות

מדובר בפעם הראשונה בה ניתן פסק דין חלוט בנושא מינוני קנאביס רפואי של מטופלים, לאחר שעד כה היו ההחלטות בגדר צוי ביניים זמניים. בין השאר התבססה העתירה על חוו”ד מומחה שנתנו ד”ר דניאל מישורי מומחה לפילוסופיה וד”ר ברקת שיף רופאת כאב.

עו”ד בריינין שייצגה בתיק זה וזכתה לפסק הדין החריג היא גם מי שהגישה בתחילת השבוע יחד עם עו”ד יסמין מזרחי עתירה לבג”ץ לעצירת רפורמת הקנאביס הרפואי (“מדיקליזציה”) והיא המומחית ביותר בתחום המאבק של מטופלי קנאביס רפואי מול גזרות משרד הבריאות.

“מדובר במקרה אנושי קשה ביותר שרק מייצג מקרים רבים אחרים שהגיעו בחודשים האחרונים לפתחו של בית המשפט,” מסרה עו”ד בריינין. “המדינה שכחה שמדובר באנשים, חולים, ולא במספרים ושמות נטולי רגשות. אני מברכת על ההחלטה שתהווה גב לרופאים מומחים לפעול בהתאם למחוייב להם בקוד האתי הרפואי (“ראשית, אל תזיק”).”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר