בחסות משרד החינוך: תלמידי תיכון שותים אלכוהול בבית ספר

לראשונה בישראל אישר השנה משרד החינוך השתתפות של תלמידי תיכון במגמת ייצור יין, במסגרתה נצרך אלכוהול על ידי בני פחות מ-18 – זאת לכאורה בניגוד לחוק. מרק גורוב, אחד הבוגרים הראשונים, מספר כיצד הוא טועם יינות מזנים שונים, אך במשרד החינוך עוצמים עיניים: “התכנית אינה כוללת שתיית יין,” נמסר.

לא ברור מה יש לשר החינוך נפתלי בנט עם אלכוהול. שבועות בודדים לאחר שהשתתף בעקיפין בקמפיין של חברת הבירות ‘גולדסטאר‘, מסתבר שמשרדו אישר השנה לראשונה, לכאורה, צריכת אלכוהול על ידי תלמידי תיכון בישראל במסגרת לימודים רשמית.

בכפר הנוער ‘מאיר שפיה‘, הסמוך לזכרון יעקב, נפתחה בשנה האחרונה תוכנית “גידול גפן וייצור יין” – מגמה ייחודית וראשונה מסוגה בישראל במסגרתה לומדים תלמידי תיכון על תהליך ייצור היין וכן, גם שותים ממנו לרוויה.

אם מדובר היה בקורס עיוני בלבד – ולמרות שמדובר במשקה חריף המכיל בדרך כלל בין 11 עד 14 אחוזי אלכוהול – ניתן היה להתעלם מן העובדה שבחסות משרד החינוך לומדים ילדים כיצד להפיק משקאות משכרים, אך זה לא המצב.

על פי עדותם של בוגרי המגמה החדשה בעצמם, כפי שפורסמה ב-ynet בכתבה שכותרתה “גן עדן של שותים”, תלמידי הקורס החדש לא רק לומדים כיצד להכין את היין – אלא גם שותים ממנו באופן די קבוע.

“כמה תלמידי תיכון שאתם מכירים יכולים לשתות יין – נו טוב, לטעום – באופן לגיטימי כחלק מתוכנית הלימודים?” שואל כתב ynet ומשיב: “בכפר הנוער מאיר שפיה הסמוך לזכרון יעקב, בפיקוח המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך, זה לא רק לגיטימי אלא אף מומלץ.”

“התלמידים במגמה לומדים להכיר לא רק את הכרם ואת תהליך הגידול וייצור היין, אלא גם את המשקה עצמו על גווניו וטעמיו,” נכתב עוד.

היה אפשר אולי לחשוב שמדובר בפרשנות של כתב בלבד, אך בידיעה מוצגת גם עדותו של אחד מבוגרי הקורס, שלא מותירה מקום לספק:

“מרק גורוב, אחד הבוגרים הראשונים, מספר כי הוא עדיין עסוק בהכנת ‘מפת טעמים’ כשהוא טועם יינות מזנים שונים, אך עדיין לא גיבש העדפות חד משמעיות, אם כי יין אדום יבש הוא האהוב עליו,” פורסם.

למרות עדות זו של בוגר הקורס עצמו, במשרד החינוך מתכחשים כנראה לעובדות. בתשובה לפניית מגזין קנאביס אישרה הבוקר (א’) דוברות המשרד כי אכן מתקיים קורס כזה שאושר על ידי משרד החינוך, אך נמסר בה כי התלמידים אינם שותים בו מהיין.

“התכנית נכתבה על ידי גורמי מקצוע מתחום הביולוגיה, החקלאות והכורמות ואושרה על ידי משרד החינוך כתכנית לימודים ייחודית,” נמסר. “תוכנית לימודים זו עוסקת בעיקרה בלימודי חקלאות, מדעים, ביוטכנולוגיה וכלכלה תוך שילוב עבודה מעשית בכרם וביקב הנעשית בליווי ופיקוח של מורים אנשי מקצוע. התכנית אינה כוללת שתיית יין.”

אחרי ששר החינוך הקודם שי פירון עודד ילדים לצרוך ריטלין ואף סיפר כמה טוב עושה סם זה לתפקוד היומיומי, נראה שגם שר החינוך הנוכחי בנט מעודד לכאורה צריכת סמים אצל בני נוער.

חדשות