בחירות בארה”ב: 4 מדינות נוספות עשויות לאשר לגליזציה בשבוע הבא

4 מדינות בארה"ב עשויות להצטרף כבר בשבוע הבא אל 11 מדינות אחרות בארה"ב שכבר אישרו לגליזציה לקנאביס. על פי סקרים יש רוב מוחץ בעד, לקראת ההצבעה במשאלי-עם שתיערך במקביל לבחירות לנשיאות.

תושבי 4 מדינות ארה”ב, אריזונה, מונטנה, ניו ג’רזי ודקוטה הדרומית, יצביעו בשבוע הבא (3.11) במשאל-עם בשאלה האם לאשר את הצעות החוק ללגליזציה מלאה של קנאביס, כלומר הסדרת שוק קנאביס חוקי למבוגרים כולל מסחר, החזקה ושימוש.

מדינה נוספת, מיסיסיפי, תעלה להצבעה במשאל-עם את הצעת החוק לאישור הקמת ענף קנאביס רפואי, ובמדינת ניו יורק המושל אנדרו קואומו מקדם לגליזציה בהליך חקיקה רגיל, במטרה לעזור בשיקום הכלכלה אחרי משבר מגפת הקורונה.

כמובן ששינוי חוקי הקנאביס ברמה הפדרלית בארה”ב עוד לא נראה באופק, אבל מספר המדינות שכבר אישרו חוקי לגליזציה, אי הפללה וקנאביס רפואי עומד כבר על 33 מתוך 50 המדינות. מתוכן 11 מדינות (והבירה – וושינגטון DC) אישרו לגליזציה מלאה.

כמעט כל הסקרים מצביעים על כך שהחוקים יאושרו בכל 5 המדינות. בסקרים שנערכו לפני כשנה נמצא כי 67% מהאמריקאים תומכים בלגליזציה, ו-91% מסכימים שקנאביס צריך להיות חוקי לפחות למטרות רפואיות. נושא הלגליזציה אף אינו שמור עוד לצד הדמוקרטי, וגם רוב הרפובליקנים סבורים שקנאביס צריך להיות חוקי.

אריזונה

קנאביס רפואי חוקי באריזונה מ-2011 אבל שימוש למטרות פנאי נחשב עדיין לעבירה פלילית. לפי ההצעה החדשה תואשר מכירה והחזקה של קנאביס לשימוש למבוגרים (מגיל 21 ומעלה), ובכך אריזונה תקפוץ ישר מאי-חוקיות מלאה ללגליזציה מלאה בלי מודל של אי-הפללה באמצע. התושבים יורשו להחזיק עד 28 גרם (Ounce) של קנאביס, עד חמישה גרם מיצוי THC, ולגדל עד 6 צמחי קנאביס בבית. החוק יאפשר להגיש בקשה לביטול רישום פלילי בגין עבירות קנאביס בדומה להליך בישראל. אף על פי שבשנת 2016 הצביעו תושבי אריזונה נגד לגליזציה ביחס של 51% נגד ו-48% בעד, סקר שפורסם הקיץ מצא כי 62% מהתושבים תומכים בלגליזציה, לעומת 32% מתנגדים.

מונטנה

קנאביס רפואי חוקי במדינת מונטנה מאז שנת 2004. הצעת חוק ‘מונטנה I-190‘ שתעלה להצבעה במשאל עם בשבוע הבא, תתיר מכירה והחזקה של קנאביס לשימוש למבוגרים. אם תאושר התושבים יהיו רשאיים להחזיק עד 4 צמחי קנאביס בוגרים ועד 4 שתילים קטנים. ‘I-190’ תאפשר גם הליך ביטול ענישה לכל מי שמרצה מאסר בגין עבירות קנאביס. הצעת חוק נוספת שתעלה להצבעה, ‘CI-118’, תקבע האם ‘I-190’ יחול גם עבור מבוגרים מעל גיל 18 או רק מגיל 21 ומעלה.

ניו ג’רזי

ניו ג’רזי אישרה קנאביס רפואי בשנת 2010. כעת, אם תאושר הצעת החוק העומדת למשאל עם, ‘שאלה ציבורית 1’ (PUBLIC QUESTION 1), תאושר לגליזציה מלאה הכוללת מכירה והחזקה של קנאביס לשימוש למבוגרים (21 ומעלה). מוצרי קנאביס יחויבו במס נמוך מאוד באופן יחסי, שיעמוד על 6.625% בלבד, אם כי לרשויות המקומיות תהיה אפשרות להוסיף עד שני אחוזים נוספים. נתון זה נמוך משמעותית לעומת עד 30% מס ויותר על שוק הקנאביס החוקי במדינות אחרות. המטרה: לשמור על מחירים נמוכים כדי להתחרות בהצלחה בשוק השחור. החוק צפוי לחזק במידה משמעותית את כלכלת המדינה בהתחשב בקרבתה לניו יורק ופנסילבניה, שעדיין לא אישרו חוקי לגליזציה.

דקוטה הדרומית

שתי הצעות חוק תעלנה להצבעה במדינת דקוטה הדרומית. ‘הצעה 26‘ תאפשר לרופאים לרשום קנאביס רפואי לטיפול במגוון מחלות. בעוד שהצעה שנייה, ‘תיקון חוקתי א’‘, יכשיר לגליזציה מלאה. דקוטה הדרומית היא כיום אחת המדינות עם חוקי הקנאביס הקשים ביותר בארה”ב ולמדינה יש אפילו חוק “החזקה פנימית”, כלומר אם אדם נמצא חיובי בבדיקת רוק למשל, גם אם הצריכה נעשתה במדינה בה קנאביס חוקי, החוק עדיין מחשיב זאת כעבירה פלילית של החזקה. במקרה שהצעת ‘תיקון חוקתי א’ לא תאושר אך ‘הצעה 26’ כן, תאושר רק הקמת ענף קנאביס רפואי.

מיסיסיפי

מיסיסיפי תעלה הצעת חוק לקנאביס רפואי בלבד. לפי ההצעה, הנקראת ‘יוזמה 65’, יתאפשר ניפוק קנאביס לטיפול במגוון מצבים, החל מסרטן וכלה במחלת קרוהן. באותה הצבעה תעלה גם ‘יוזמה 65 א’, הצעת חוק חלופית המגבילה את השימוש בקנאביס רפואי לחולים סופניים בלבד. מיסיסיפי היא אחת המדינות השמרניות ביותר באמריקה, וככל הנראה המחוקקים מנסים למנוע את הצעת החוק ‘המתירנית’ באמצעות יוזמה 65 א’. הסקרים האחרונים מראים כי 81% מהתושבים תומכים בהתרת קנאביס רפואי.

ניו יורק

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, אמר לאחרונה כי לגליזציה של קנאביס יכולה להיות דרך מרכזית בעזרתה המדינה תחלים כלכלית ממגפת הקורונה. במהלך אירוע וירטואלי בשבוע שעבר לקידום ספרו החדש העוסק בהתפרצות מגפת הקורונה, נשאל המושל מתי ניו יורק תאשר לגליזציה של קנאביס. “בקרוב, כי עכשיו אנחנו צריכים את הכסף,” אמר. “ניסיתי לעשות את זה בשנים האחרונות, יש הרבה סיבות לעשות את זה, אבל אחד היתרונות הוא שזה מכניס גם הכנסות, וכל המדינות – אבל במיוחד המדינה הזו – צריכות הכנסות. אנחנו נחפש בנרות אחר הכנסות, ואני חושב שזה הולך להביא לכך שקנאביס יהיה חוקי.”

לגליזציה פדרלית

בית הנבחרים האמריקני התכוון להצביע על שינוי חוקי הקנאביס גם ברמה הפדרלית במסגרת הצעת חוק MORE בספטמבר האחרון, אך ההצבעה התעכבה עד לאחר הבחירות. למרות שהצעת החוק כנראה לא הייתה מצליחה לעבור את הסנאט שבשליטת הרפובליקנים, מאחר וההצעה הוגשה על ידי הצד הדמוקרטי, זה כנראה רק עניין של זמן עד שחוק MORE או חקיקה דומה לו יגייסו תמיכה דו-מפלגתית רחבה.

ראו גם:
טראמפ או ביידן: מי עדיף כנשיא לתומכי הלגליזציה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר