בחירות בארה”ב: על הפרק – לגליזציה של קנאביס

בעוד 4 ימים ייערכו הבחירות בארה”ב. סקרים שנערכו לקראת הבחירות מראים כי לפחות ב-3 מתוך 7 המדינות בהן יעלה נושא הלגליזציה/דה-קרימינליזציה של קנאביס להצבעה, מסתמן רוב משמעותי שמתכוון להצביע בעד.

אף על פי שבפועל, הליך ההצבעה מתנהל כבר מספר ימים בארה”ב, יום ה-6 בנובמבר נחשב ליום הבחירות הרשמי. 7 מדינות תעלנה את נושא הלגליזציה/רגולציה של קנאביס להצבעה דמוקרטית ולפי סקרים נראה שבשתיים מתוך השש – וושינגטון וקולורדו – מסתמן רוב בעד לגליזציה.

בחירות ארצות הברית 2012 - שאלת הלגליזציה על הפרק
בחירות ארצות הברית 2012 – שאלת הלגליזציה על הפרק

בחודש אפריל הבטחנו כאן שמאבק הלגליזציה בארה”ב בשנת 2012 עומד להיות מעניין במיוחד וסיפרנו על המדינות בארה”ב שמתכננות להריץ קמפיינים ללגליזציה/רגולציה/הפסקת הפללה של קנאביס בבחירות בנובמבר 2012.

כעת, 4 ימים בלבד לפני מועד הבחירות ב-6 בנובמבר, מצביעים ב-3 מדינות – וושינגטון ,קולורדו ואורגון – יבחרו האם לאפשר לגליזציה והסדרה בחוק של החזקה, שימוש וסחר במריחואנה וחשיש לבני 21 ומעלה.

ב-3 מדינות נוספות – ארקנסו, מסצ’וסטס ומונטנה – יבחרו המצביעים האם לאפשר בחוק שימוש רפואי בצמח הקנאביס עבור מטופלים אשר יאושרו ע”י רופא מומחה.

במישיגן תיערך הצבעה שתיקבע האם יחל הליך של דה-קרימינליזציה (הפסקת הפללה) של שימוש, החזקה, גידול ו/או סחר במריחואנה וחשיש.

בחירות בארה”ב – לגליזציה של קנאביס

מאז שנת 1996, ב-17 מדינות בארה”ב ניסו ארגונים שונים להעביר חוקים המקלים על צרכני הקנאביס ומאפשרים שימוש, גם אם באופן מוגבל ובתנאים מסויימים, במריחואנה וחשיש. ב-10 מתוך ה-17 הצליחו אותם ארגונים להעביר חוקים המאפשרים שימוש המוגדר כרפואי. עם זאת, נכון להיום, אף אחד מהקמפיינים לא הצליח להסיר לחלוטין את ההגדרה הפלילית והעונשים על צריכה ו/או החזקה של קנאביס לשימוש אזרחי.

ראו עוד: הסטאטוס החוקי של המריחואנה במדינות ארה”ב

“האיסור על קנאביס מכביד על הכלכלה ועל משלמי המיסים, פוגע בחירות האדם וחופש הפרט, גורם לסלידה ציבורית מהממסד ומחוקי המדינה, מנטרל מחקר ופיתוח של היתרונות הרפואיים של הקנאביס ומפלה אוכלוסיות שלמות של מיעוטים במדינה,” אומר פול ארמנטנו, מנכ”ל ארגון NORML הקורא להסדרת הקנאביס בחוק. “מסיבות אלו ואחרות, מרבית האמריקנים תומכים היום בהפסקת האיסור על מריחואנה ורדיפת המשתמשים ומעבר למדיניות של הסדרה בחוק.”

לפניכם תקציר של המדינות בהן יעלו להצבעה הצעות חוק בנוגע לעניין חשוב זה.

ארקנסו

מצביעים בארקנסו יחליטו האם לאשר את “הצעה מס’ 5” (Measure 5), הקוראת לאשר בחוק שימוש בקנאביס רפואי לבעלי רשיון רשמי של המדינה. הצעה זו קוראת לאפשר החזקה של עד 15 גרם קנאביס לאדם לצרכים רפואיים בלבד ביניהם סרטן, קרוהן, פיברומיאלגיה ופוסט טראומה. ההצעה תאפשר גם להסדיר בחוק ‘מועדוני חמלה’ אשר יספקו קנאביס לאותם מטופלים בעלי רשיון ואף אפשרות גידול עצמי של עד 6 שתילים לאדם בתנאים מסויימים.

קולורדו

מצביעים בקולורדו יחליטו האם לאשר את “הצעת חוק 64” (Amendment 64), הקוראת לאשר בחוק החזקה של עד 30 גרם מריחואנה לשימוש עצמי וגידול ביתי של עד 6 שתילי קנאביס לבוגרים מעל גיל 21. בטווח הארוך קוראת ההצעה למיסוד ממשלתי של ייצור והפצת קנאביס לבעלי עסקים שיחזיקו ברשיון מתאים. לפי סקר שנערך השבוע, ישנו רוב של 53% אחוזים התומכים בהצעת החוק מול 43% אחוזים המתנגדים.

מסצ’וסטס

מצביעים במסצ’וסטס יחליטו האם לאשר את “הצעת חוק 3” (Question 3), הקוראת להסיר את ההגדרה הפלילית ו/או הענישה האזרחית בכל הנוגע להחזקה ושימוש עצמי של קנאביס למטרות רפואיות. ההצעה גם קוראת למדינה להסדיר ולפקח על הקמת 35 מתקנים לייצור והפצת קנאביס למטופלים בעלי רשיון רפואי. בנוסף, תאפשר ההצעה למטופלים לגדל בביתם שתילי קנאביס בהתאם לעמידה בתנאים מסויימים. בסקר שנערך השבוע נמצא כי ישנו רוב מוחלט של 55% אחוזים בעד מול 36% אחוזים בלבד שהצביעו נגד.

מישיגן

מצביעים ב-4 ערים במדינה – מעל מיליון אזרחי סה”כ – יחליטו האם להעביר בחוק מהלך של לגליזציה או לכל הפחות דה-קרימינליזציה (הפסקת הפללה) של שימוש בקנאביס ע”י בוגרים מעל גיל 21. מצביעים בדטרויט יחליטו בנוגע ל”הצעה M (Proposal “M), אשר מסירה את ההגדרה הפלילית מהחזקה של עד 30 גרם קנאביס לשימוש עצמי. בעיר פלינט, יחליטו המצביעים האם לאשר את החוק החדש הקובע שהחזקה של עד 30 גרם קנאביס לשימוש עצמי בשטח פרטי לא ייחשב כעבירה פלילית לבני 19 ומעלה. מצביעים בעיר גרנד-רפידס יחליטו בנוגע ל”הצעת חוק מספר 2″ (Proposal 2), אשר תאפשר שינוי החוק כך שהעונש על החזקת קנאביס לשימוש עצמי בפעם הראשונה תיחשב לעבירה אזרחית בלבד שתגרור לקנס של עד 25$ דולר וללא רישום פלילי כלל. בעיר איפסילנטי קוראת הצעת החוק החדשה לשינוי מדיניות המשטרה כך שעבירות הקשורות לקנאביס יורדו לתחתית רשימת העדיפויות של גורמי האכיפה.

מונטנה

מצביעים במונטנה יחליטו בנוגע ל”הצעת חוק 124″ (Referendum 124) אשר תאפשר שימוש בקנאביס למטרות רפואיות בלבד כך שאזרח המעוניין לצרוך קנאביס יוכל לעשות זאת בתנאי שיקבל אישור רפואי מרופא מומחה.

אורגון

מצביעים באורגון יחליטו בנוגע ל”הצעת חוק 80″ (Measure 80) אשר תאפשר פיקוח של המדינה אחר ייצור והפצת קנאביס למבוגרים מעל גיל 21 ואף תאפשר גידול קנאביס באופן פרטי לשימוש עצמי בלבד.

וושינגטון

מצביעים בוושינגטון יחליטו בנוגע ל”הצעת חוק I-502″ הקוראת למיסוד של ייצור ומכירה של קנאביס לשימוש עצמי למבוגרים. ההצעה גם מסירה את ההגדרה הפלילית מהחזקה של עד 30 גרם קנאביס לשימוש עצמי. בסקר שנערך השבוע נמצא כי רוב מוחלט של 56% אחוזים תומך בהצעה מול 37% אחוזים בלבד המתנגדים לה.

ראו עוד: מה חושבים המועמדים לנשיאות ארה”ב על לגליזציה של מריחואנה?

ראו עוד: קולורדו: יוצאי צבא ומשטרה קוראים ללגליזציה של מריחואנה


במחקר שנערך ע”י מכון מחקר במקסיקו, נמצא כי במידה ואכן יעברו ויתקבלו חוקי הלגליזציה במדינות ארה”ב הנ”ל, ייפגעו קרטלי הסמים ומשפחות הפשע במקסיקו ביותר ממיליארד דולר.

אנו מקווים כי השינויים הצפויים בחוקי הקנאביס במדינות ארה”ב ישפיעו בהמשך על מדיניות הממשל הפדרלי ובהתאמה גם על המדיניות בישראל המושפעת רבות מזו האמריקאית.

בערב ה-6 בנובמבר יתקיים שידור ישיר שיעקוב אחר ההצבעות בנוגע ללגליזציה בארה”ב.

השידור יופיע כאן בערב הבחירות:

Watch live streaming video from pottvnetwork at livestream.com

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר