מגלגל...

בזמן המעצרים באינדינגב – גניבות ענק מחקלאים בדרום

במרחק שעת נסיעה מהשוטרים שהיו עסוקים בחיפוש ג’וינטים בתיקים של חוגגים בפסטיבל המוזיקה שנערך בקיבוץ ‘גבולות’, עשרות טונות של סחורה חקלאית נגנבו במושב ‘שקף’ באחת מהגניבות החקלאיות הגדולות ביותר שהיו בישראל.

אוזלת היד של משטרת ישראל בתחום האכיפה נגד הפשיעה החקלאית בכל רחבי הארץ כבר הפכה למובנת מאליה. חקלאים בצפון, במרכז ובדרום הארץ, מתמודדים עם תופעת גניבות רחבת היקף ותלונות למשטרה מסתיימות בלא כלום.

מחדל זה זועק עוד יותר לאור זאת שבאותו הזמן בו מתרחשות אותן גניבות בשווי מיליונים, משטרת ישראל עסוקה במרדף אחר עציצי קנאביס וצרכניו – כל זאת למרות הבטחתו של השר גלעד ארדן להקל באכיפה.

גניבת תוצרת חקלאית
גניבת תוצרת חקלאית בדרום

האבסורד הגיע לרמות חדשות במהלך סוף השבוע האחרון, כאשר שוטרים פשטו על פסטיבל המוזיקה ‘אינדינגב’ ועיכבו ועצרו עשרות בני נוער וצעירים שבכליהם נמצאו ג’וינטים או מעט קנאביס לשימוש עצמי.

אך כעת מסתבר שלא רחוק מפסטיבל המוזיקה המצליח שנערך בקיבוץ ‘גבולות’ הסמוך לצאלים – מרחק שעת נסיעה בלבד וליתר דיוק 80 ק”מ – התבצעה באותן שעות אחת מגניבות הסחורה החקלאית הגדולות ביותר שהיו בישראל.

מרחק גבולות שקף
80 ק”מ מהמעצרים באינדינגב – אחת מגניבות הסחורה החקלאית הגדולות ביותר שהיו בישראל

לא פחות מ-67 פלסטינים, בהם 40 ילדים ובני נוער, גנבו בשבת האחרונה עשרות טונות של תוצרת חקלאית ממושב ‘שקף’ בחבל לכיש, גרמו נזק לחממות והשחיתו רכוש חקלאי.

גם זה בטח יעניין אותך

“אני רגיל לתופעות האלה”, סיפר גיורא דהן, אחד מקורבנות הגניבה האחרונה, בשיחה עם ‘וואינט‘. “באינתיפאדות הקודמות כרתו לי כרם והוציאו לי שתילי פרחים. מאז לא מפסיקים לבצע ניסיונות של גניבות – של טרקטוקים, ציוד חקלאי ועוד.”

לדברי גיורא החקלאים המקומיים נותרו חשופים אל מול הטרור החקלאי ונאלצים להתמודד עם הגנבים בעצמם.

“רבים מאיתנו כבר לא פונים בכלל להגיש תלונה במשטרה שאולי רוצה לעזור, אבל אין לה את היכולות. התיקים נסגרים מחוסר עניין לציבור ומסיבות אחרות. באחד המקרים תפסתי אישית גנב שהיה תקוע לילה שלם מתחת לטרקטור שאיתו התהפך, ואחרי יומיים-שלושה שבהם הוא היה בבית החולים – הוא פשוט חזר הביתה כאילו לא קרה כלום”.

גניבת תוצרת חקלאית
חלק מהחשודים בגניבה שנתפסו

חוקרי מג”ב מעריכים כי החשודים קטפו בין 24-20 טונות ענבים ועוד 7-5 טונות עגבניות, במה שנראה כגניבת התוצרת החקלאית הגדולה ביותר בשנים האחרונות. את השלל העבירו בארגזים ובדליים לכמה כלי רכב שחיכו בשטחי יו”ש, ומשם על-פי החשד נסעו למכור את התוצרת החקלאית בשוק המקומי בכפר בית עווא, שממנו הגיעו הגנבים.

“התרגלנו לחיים האלה”, מוסיף גיורא. “כל מי שגר במקומות האלה וניזוק מהשכנים שלו, עושה מאמצים להתמודד ולהמשיך את החיים בכוחות עצמו. אין הרבה מה לעשות. אנחנו רוצים להמשיך לשמור על האדמות שלנו – ככה גדלנו וזה מה שאנחנו יודעים לעשות”.

גניבת תוצרת חקלאית
חלק מהתוצרת החקלאית שנגנבה

במהלך אירועי ‘אינדינגב’ עוכבו ונעצרו כאמור למעלה מ-30 צעירים שבכליהם נמצא מעט קנאביס. לדברי קורבנות המעצרים השוטרים התייחסו אליהם בזלזול, לקחו אותם לתחנה ושיחררו אותם לאחר מספר שעות בתום חקירה מבלי להחזיר אותם בחזרה למקום האירוע.

אמש (א’) פרסמה המשטרה לראשונה תגובה מפורטת למעצרים בפסטיבל המוזיקה, וטענה כי אינה מבינה מדוע הציבור מופתע ממעצרים בגין החזקת קנאביס.

“לא ברור מה מצפה אדם שעובר ביודעין על החוק ומביא עימו סמים בזדון לאירוע שמתקיים במרחב הציבורי,” מסרה המשטרה בתשובה לכתבה ששודרה בחדשות ‘כאן’.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר