טוען...

בזלת בונה על מכשיר אידוי חדש, קנטק מחפשת קונה לבית המרקחת

זה מה שעשו מניות הקנאביס הישראליות השבוע...

חברת נקסטייג’ גייסה כסף, אינטליקנה עם דיווח שמעלה חשש לניגוד עניינים, חילופי ההאשמות בין חוה בערבה לסטורג’ דרופ ממשיכים, בזלת מתכננת לשווק בישראל מכשיר אידוי מקנדה, האם קאנוניק הטעתה את הציבור, נחשף שמו של בית המרקחת השלישי של שיח מדיקל וקנטק מחפשת קונה לבית המרקחת עץ הדעת שעתיד לקבל רישיון למכירת קנאביס רפואי.

נקסטייג’ גייסה כסף ועידכנה על הפעילות שלה

חברת נקסטייג’ (Nextage) העוסקת במחקר ופיתוח בתחום הקנאביס והפסיכדליה ביצעה השבוע הנפקה ציבורית של אופציות ומניות. במסגרת ההנפקה, בה יכול היה להשתתף גם הציבור, הנפיקה החברה מניות ואופציות מסדרה 27 בעלות מחיר מימוש של 300 ותקופת מימוש של כשנתיים (עד ל-30 לינואר 2024). בהנפקה גייסה החברה כ-3.7 מיליון שקל. בעלת השליטה בחברה, חברת נקסטאר שבשליטת ד”ר אורנה דריזין (50.47%), הזמינה סכום מוערך של כ-1.5 מיליון שקל ויו”ר החברה, ישראל מקוב, מנכ”ל טבע לשעבר, הזמין סכום מוערך של כ-150,000 שקל.

בהנפקה הוצעו מניות במחיר של כ-230 אגורות, כאשר על כל מניה שנקנתה נתקבלה גם אופציה מסדרה 27 בחינם. מחיר המניה בהנפקה היה כ-2% מתחת למחיר המניה סמוך להנפקה, בצירוף השווי של האופציה שניתנה בחינם. על פי נוסחת חישוב השווי לאופציות B&S יוצא כי הדיסקאונט (הנחה) עמד על כ-12% ביחס למחיר המניה סמוך למועד פרסום ההנפקה.

בסך הכל, ובגלל שקרוב לחצי מתמורת ההנפקה הוזמנה בידי בעלת השליטה והיו”ר, ומכיוון שהיה מדובר בהנפקה מאוד קטנה מבחינת ההיקף – לא מדובר בהפתעה גדולה שהיא הצליחה והסכום הרצוי גויס, אם כי על ביצוע ההנפקה העיבו התוצאות הגרועות מניסיון ההנפקה של חברת קנבוטק שבוצע לאחרונה.

במסגרת ההנפקה, דיווחה נקסטייג’ עדכון וולונטרי על הפעילות שלה, בה עדכנה בין היתר על כך שהטכנולוגיה של החברה האם, להחדרת חומרים מעבר למחסום הדם מוח בה נקסטייג’ מחזיקה ברישיון בלעדי להחלה על תחום הקנאביס, נבדקת כעת גם על חומרים פסיכדליים.

עוד הוסיפה החברה שהיא שוקלת שינוי במתווה שיתוף הפעולה של עם חברת Cannovate במסגרתו משווקים כבר כיום בקנדה מוצרים מבוססי CBD אותם פיתחה החברה. במסגרת השינוי אותו שוקלת החברה לעשות, היא תעביר את האחזקה שלה (50%) במיזם לשיווק המוצרים המאוגד תחת חברה בשם Nuveev לשותפתה – ותהיה זכאית בתמורה לאחוז מסוים, שעדיין לא נקבע, מההכנסות ממכירת המוצרים הללו.

למה החברה בכלל שוקלת לעשות זאת? סביר להניח שהמיזם הזה כעת לא מאוד רווחי, וגם אם כן – לא בשיעורי רווחיות משמעותיים שכן מדובר במיזם שעדיין בחיתוליו וכן סביר להניח שבשביל צמיחה הוא יצטרך הזרמת כספים משמעותית יותר (לשיווק, רכישת מוצרים ואולי, בהתאם לאסטרטגיה אפשרית, גם השקת מפעלי ייצור עצמאיים). 

לכן, קבלת אחוז מסוים מההכנסות השוטפות מאפשר לחברה לקבל סכומים יחסית רציפים של כסף וכן לא להידרש להשתתף בהכנסת כספים לתוך הפעילות, כספים שנכון להיום לא נמצאים בשפע בחברה (מספרים מדויקים נוכל לדווח לאחר הדוחות הכספיים השנתיים הצפויים להתפרסם עד לסיום חודש מארס). מאידך גיסא, במסגרת המשא ומתן סביר להניח ששותפתה, חברת Cannovate, תנסה לנצל את העניין לצורך מתן אחוז כמה שיותר קטן מתוך ההכנסות.

עוד דיווחה החברה, שעל פי חברת מחקרי השוק BrandSpark – המוצרים של המיזם המשותף זכו בקטגוריית “מוצרי השנה”. מדובר בזכייה יפה, אבל קודם כל קשה למדוד את “מוצר השנה” כי הרי מה זה בדיוק מוצר השנה? זה לא המוצר עם המכירות הכי גבוהות, זה לא המוצר עם הביקורות הכי טובות מצד הצרכנים, אלא הגדרה אמורפית. בכל אופן וכפי שכתבנו פה באופן חוזר ונשנה, בסוף, מה שחשוב זה השורה התחתונה – האם הם מרוויחים או לא.

האם גם אינטליקנה מתכננת לגייס כסף? וגם – ניגוד העניינים האפשרי של האיש שאמור להגן על בעלי מניות המיעוט

חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה השבוע לבורסה דיווח תחת הכותרת “תשקיף מדף מיום 31.01.2022. הודעה לא ממש מובנת, אבל המשמעות של ההודעה היא שהחברה, באמצעות המסמך שדווח, יכולה כעת לבצע הנפקה ציבורית של מניות או אופציות בכל רגע נתון.

נסביר – חברה ציבורית, ככל שאין לה מסמך הנקרא תשקיף מדף, יכולה לבצע רק הנפקה פרטית, שהיא הנפקה במסגרתה הנהלת החברה צריכה לסגור את התנאים באופן פרטני עם המשקיעים. כמו כן, החברה במקרה שכזה מוגבלת לעד 35 משקיעים שונים בכל שנה, שאינם מוגדרים “משקיעים כשירים” (שאלו אנשים עשירים מאוד). במידה ויש לחברה את המסמך הזה, היא יכולה לבצע הנפקה ציבורית ולהזמין את מי שרוצה להשתתף בה, ללא הגבלת כמות משקיעים.

בתשקיף המדף בעצם מתוארת הפעילות של החברה ועוד מספר אישורים ובדיקות שנערכות בידי משרד עורכי דין ובודקים חיצוניים לצורך שיקוף מצב החברה ומניעת רמאויות כאלו או אחרות באמצעות הבדיקות שנעשות.

התהייה הזו, על האפשרות לביצוע ההנפקה, מבוססת גם על המצב הכספי של החברה, שכן אינטליקנה על פי דוח המחצית הראשונה של השנה שעברה היא חברה הפסדית, בלי הרבה מזומן, שלאחרונה אף דיווחה על קבלת שתי מסגרות אשראי מבנקים בהיקף כולל של כ-1.9 מיליון שקל ובריביות של פריים+1% עד 2% (קרי, בין 2.6% ל-3.6%).

בנוסף, כפי שפורסם השבוע במגזין קנאביס, יתכן שקיים ניגוד עניינים בנוגע לאלעד גזית, האדם שאמור להיות השומר של בעלי מניות המיעוט בשבתו כדירקטור חיצוני (דח”צ) בחברה. מהטופס הראשוני של המועמדות שלו לתפקיד עולה שהוא לא ציין את עיסוקו כדירקטור ובעלים משותף (50%) באתר כנאביס, שבין היתר מפרסם את הזנים של אינטליקנה, דבר המראה כביכול על מעין קשר של נותן שירותים לחברה, באופן עקיף. כך גם טען במכתב לחברה אחד ממחזיקי המניות הבולטים בחברה והיו”ר שלה לשעבר, יונה לוי.

חוה בערבה: חילופי ההאשמות ממשיכים בבית המשפט

המאבק המשפטי וחילופי ההאשמות בין דנה מלצר ונועה בראל, מייסדות והמנכ”ליות של חברת “חוה בערבה” שבשליטת (65%) סטורג’ דרופ – לשעבר מדיוי (Medivie) וכיום חברה העוסקת בתחום האנרגיה המתחדשת – עודנו ממשיך.

לאחר שדיווחנו לפני כשבועיים בסקירה השבועית על הסכם המכירה החדש בסכום כולל של כ-1.5 מיליון שקל של החזקות סטורג’ דרופ בחברה, ככל הנראה לעורך הדין והבעלים של חברת גלילאו טק, שלומי טופז, טוענות המייסדות כי במסגרת תקנון החברה יש להן זכות סירוב המקנה להן אפשרות שלא לאפשר את מכירת המניות של סטורג’ דרופ לטופז, ובמקום זאת למכור להן אותן באותם התנאים. 

סטורג’ דרופ מנגד טוענת שאין להן יותר את הזכות הזו, בין היתר בגלל שלטענת סטורג’ דרופ הן גרמו לביטול של הצעות הרכישה מצד חברת בזלת ומצד חברת פארמוקן. תוצאות הדיון המשפטי הזה עתידות לקבוע את העתיד הניהולי של החברה – האם הוא יהיה בידיים של עורך הדין טופז, או לחילופין – בידיהן של מלצר ובראל. כמובן שנשוב ונעדכן.

בזלת: מתכננת לשווק מכשיר אידוי מקנדה

בזלת (Bazelet Pharma), חברה פרטית, הודיעה השבוע לעיתונות, בשיתוף עם חברה ציבורית קנדית בשם RYAH, שהשתיים חתמו על מזכר הבנות לשיווק בישראל של מכשיר אידוי על בסיס הפיתוח של RYAH.

מכשיר אידוי RYAH

על פי מזכר ההבנות, הצדדים ישקדו על חתימת הסכם מחייב במסגרתו צפויה בזלת לקבל בלעדיות על שיווק מכשיר האידוי של RYAH, הנסחרת בבורסת קנדה לפי שווי שוק של כ-17.5 מיליון דולר קנדי (43.7 מיליון שקל) בישראל וזאת למשך תקופה של כ-5 שנים.

הדבר בא, לאחר שלפני כשנה, בינואר אשתקד, דיווחה חברת שיח מדיקל על כך שחתמה על הסכם לשיווק מכשיר האידוי של קנאבו ואספקת תוצרת למחסניות האידוי עם בלעדיות בישראל.

האם באמת חברת קאנוניק היא “הישראלית הראשונה ששולחת זני קנאביס לאירופה”?

חברת קאנוניק (Canonic), חברה בת של חברת אבוג’ן (Evogene) הציבורית העוסקת בהשבחת צמחים ו”על הדרך” גם פועלת באמצעות קאנוניק בסקטור הקנאביס, בעיקר של שני הזנים G150 ו-G200, דיווחה השבוע על כך שביצעה משלוח ראשון של אצווה מהזנים של קאנוניק תחת הגנטיקה הייחודית של החברה לפורטוגל. קאנוניק, על פי ההודעה, צפויה “להתחיל מסחור ב-2023” כך שהאצווה הזו היא בעיקר לצורך ביצוע בדיקות.

החברה מציינת בהודעה שלה לבורסה כי מדובר “בחברה הישראלית הראשונה השולחת זני קנאביס מישראל לאירופה”. אבל מה עם המשלוחים של טוגדר ופנאקסיה לגרמניה? מה עם המשלוחים של פנאקסיה וקנאשור לצרפת? מישהו בחברה כנראה לא עשה שיעורי בית וחבל שכך, שכן יש משקיעים שלא עוקבים אחר הנעשה בסקטור ועלולים לחשוב שאכן מדובר במשלוח הראשון של חברה ישראלית לאירופה.

עדכון (4.2): בתגובה מסרה קאנוניק כי למרות שבהודעה של החברה לבורסה נכתב בפירוש שמדובר ביצוא של “זני קנאביס”, בפועל מדובר ביצוא של ייחורים בלבד. לדברי החברה זו גם הסיבה לכך שטענה שמדובר ביצוא ראשון. אמנם תיקון עולם קנביט כבר ייצאה ייחורים לחו”ל לאחרונה עוד קודם, אך היא עשתה זאת לאפריקה כך שקאנוניק היא הראשונה שייצאה ייחורי קנאביס באופן ספציפי ליבשת אירופה.

מהו השם של בית המרקחת השלישי ששיח קנתה?

כזכור, במצגת שפרסמה חברת שיח מדיקל (Seach Medical) לשוק ההון לסיכום שנת 2021 (צעד טוב לשקיפות שמאפשר למשקיעים שלא קוראים את כל עמודי הדוח להיחשף, ולו באופן חלקי, לפעילות החברה), ציינה החברה כי בבעלותה כבר כ-3 בתי מרקחת: בית המרקחת אבן חן שנרכש באוגוסט 2021, בית המרקחת תפרחת שנרכש באוקטובר 2021 ובית מרקחת נוסף בתל אביב שנרכש בינואר השנה שאת שמו, כמו את הנתונים הכספיים שלו, החברה לא פירטה.

למגזין קנאביס נודע כי בית המרקחת שנרכש הוא כנראה בית המרקחת שפע ברחוב בן יהודה בתל אביב. החברה לא הכחישה זאת. סביר להניח אגב, שמדובר גם במהלך אסטרטגי מצד החברה, שכן בית המרקחת שוכן באותו הרחוב של בית המרקחת בן יהודה פארם, שנחשב לאחד מבתי המרקחת למכירת קנאביס המשמעותיים ביותר בארץ, ושחברת אינטרקיור בעבר אף היתה מעוניינת ברכישתו.

קנטק במשא ומתן למכירת בית המרקחת שלה

ואם כבר בבתי מרקחת עסקינן, למגזין קנאביס נודע שחברת קנטק (Cantek), היבואנית הבלעדית של מותג הקנאביס של חברת אורורה (Aurora) הקנדית, נמצאת במשא ומתן לצורך מכירת בית מרקחת עץ הדעת שבבעלותה. בית המרקחת עדיין אינו מורשה לניפוק מוצרי קנאביס רפואי אבל צפוי לקבל רישיון בשבועות הקרובים. זהות הרוכש, נכון להיום אינה ידועה וגם לא המחיר או הנתונים הכספיים של בית המרקחת. בכל אופן, מדובר בחלק ממגמת הקונסולידציה המתרחשת לנגד עינינו בענף, במסגרתה רשתות בתי מרקחת לממכר קנאביס גדולות רוכשות את הרשתות הקטנות ובתי המרקחת הבודדים.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קנבוטק – 9.46%+
 • איי.אמ.סי – 6.88%+
 • פנאקסיה – 2.93%+
 • אינטרקיור – 2.36%+
 • עמיר שיווק – 2.05%+
 • וונטייז – 1.72%+
 • קאנומד – 0.65%+
 • תיקון עולם קנביט – 0.20%-
 • טוגדר – 0.39%-
 • פארמוקן – 0.65%-
 • שיח מדיקל – 1.32%-
 • יוניבו – 2.11%-
 • קנאשור – 3.22%-
 • אינטליקנה – 3.85%-
 • נקסטייג’ – 13.39%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר