מגלגל...

בול פארמה מינתה מנכ”ל חדש, הבת של יצחק תשובה טוענת: “החברה על סף פשיטת רגל”

דירקטוריון חברת הקנאביס בול פארמה החליט לאחרונה למנות מנכ"ל חדש במקומו של כפיר אברהם שסיים 3 שנים בתפקיד. בתגובה פתחה כרמית אלרואי שרון, בעלת 7% ממניות החברה, בהליכים משפטיים נגד החברה ומטיחה האשמות קשות בבעלי תפקידים ובבעלי השליטה בה

חילופי תפקידים בחברת הקנאביס הישראלית הוותיקה בול פארמה (BOL Pharma): דירקטוריון החברה החליט בשבועות האחרונים למנות את סמנכ”ל התפעול של החברה, רועי סלומון, לתפקיד מנכ”ל החברה, במקומו של כפיר אברהם ששימש כמנכ”ל במשך 3 השנים האחרונות.

החלפת המנכ”ל מגיעה רק כעת, לאחר שאברהם ביקש לעזוב את תפקידו כבר לפני כשנה בתקופת שינוי הפעילות של החברה, שכזכור הפסיקה לפני כשנה את עיסוקה בגידול קנאביס בו פעלה מאז שנת 2010, פיטרה עשרות עובדים וסגרה את מפעל האריזה והייצור שלה.

למעשה, החברה הפכה למעין שחקנית קמעונאית בלבד, הפועלת כמתווכת שלא “נוגעת” בקנאביס ממש אלא רוכשת סחורה מחוות ומתקני גידול של צדדי ג’ בארץ ובעולם, מתאמת את הייבוא והאריזה בארץ ומשווקת אותה לבתי המסחר ובתי המרקחת.

אך בעקבות מינויו של סלומון לתפקיד כעת, התעורר זעמה של כרמית אלרואי-שרון, בתו של המיליארדר הישראלי יצחק תשובה, המחזיקה בכ-7% ממניות בול פארמה.

לטענת אלרואי-שרון, הפועלת בחברה בעיקר באמצעות בנה, נכדו של תשובה, שיר אלרואי, שאינו עובד החברה אך פועל מטעמה של אמו בין היתר בגיבוש עסקאות, הבחירה בסלומון כמנכ”ל החדש נתקבלה ללא ידיעתה ולכאורה בניגוד לתקנון החברה המעניק לה לדבריה זכות וטו על החלטות בעניינים מהותיים, כולל מינויי בכירים.

רועי סלומון (צילום מסך: פייסבוק), כרמית אלרואי שרון (צילום מסך: קבוצת דלק)
רועי סלומון מנכ”ל בול פארמה החדש (צילום מסך: פייסבוק), כרמית אלרואי שרון בעלת 7% ממניות בול פארמה (צילום מסך: קבוצת דלק)

בפנייה שהגישה לבית המשפט נגד בול פארמה עצמה ונגד חברי הדירקטוריון שלה, היא דורשת לבטל את המינוי של סלומון שלטענתה אינו כשיר לתפקיד, לקבוע שכל מינוי של מנכ”ל לחברה ייעשה בהסכמתה בלבד, ולפצותה בגין הוצאות ההליך המשפטי.

בהחלפת דברים בטרם פתיחת ההליך בבית המשפט, בול פארמה דחתה בתגובה את טענותיה של אלרואי-שרון, והשיבה בין היתר כי המינוי הזה אינו מהווה עסקה עם בעל-עניין ולכן אין לה זכות וטו לגביו. כמו כן החברה טענה בתגובה כי לאלרואי-שרון היו הזדמנויות להציג מועמדים ולהשתתף בהליך המינוי, אך היא ויתרה על האפשרות.

אך זה לא הכל. לצד דרישה זו לבטל את המינוי של המנכ”ל החדש, מטיחה אלרואי-שרון טענות קשות למדי בבעלי תפקידים בחברה, בראשם דובי אמיתי, יו”ר החברה הציבורית עמיר שיווק שהינה בעלת השליטה (36%) בבול פארמה.

ראשית, לטענת אלרואי-שרון, החברה נמצאת על סף פשיטת רגל וחדלות פירעון, “בגלל ניהול בעייתי שלא השכיל להתמודד עם קשיים אובייקטיביים דוגמת עודף תחרות בשוק, היעדר פלטפורמה שיווקית (בתי מרקחת) ועוד”. מצב זה לדבריה, לצד ירידה של 61% במכירות בחציון הראשון של 2023, הם שהובילו את אברהם להתפטר.

בעקבות התפטרותו של אברהם ומינויו של מי שלטענתה הוא אינו מתאים לתפקיד כביכול, טוענת אלרואי-שרון כי “היה אמור להתקבל משלוח קנאביס מחו”ל שהתעכב בכמה שבועות בשל מצב המלחמה בישראל, אך הספק בחו”ל והלקוחות בארץ לא מקבלים מענה מהחברה ו’אין עם מי לדבר’. לא ברור אם יש או אין מנכ”ל לחברה”.

טענה זו מתייחסת ככל הנראה לעסקה שביצעה בול פארמה עם חברת טרו פייר (True Fire) הקנדית, במסגרתה הגיעו לאחרונה כמה עשרות קילוגרמים של סחורה שאמורים להיות משווקים בבתי המרקחת בישראל בשבועות הקרובים. בחברה יש מי שטוענים שמעורבותו של הבן שיר בעסקה זו, אולי היתה אחת הסיבות לבעיות שנוצרו.

אם אכן שיר אלרואי היה מעורב בעסקה זו, ייתכן שהוא זעם על העיכוב שנגרם בהבאת הסחורה או על טענות כלפי העסקה, ודחק באמו להתחיל בהליכים משפטיים. יש לציין שמבדיקת מגזין קנאביס עולה כי ייתכן שהסיבה לכך שסלומון אינו זמין כפי שנטען, היא שהוא גויס בצו 8 לשירות מילואים עקב המלחמה.

טענה נוספת של אלרואי-שרון, כלפי היו”ר אמיתי ספציפית, היא שהוא רצה כביכול שאברהם ימשיך בתפקידו כמנכ”ל בול פארמה למרות שביקש כאמור לסיים את תפקידו כבר לפני כשנה, בגלל שאברהם “שיתף פעולה עם אמיתי בלהסתיר מבעלי המניות ומהבנק את מצבה הרעוע של החברה והיותה על סף חדלות פירעון”.

אלרואי-שרון מטיחה האשמות לא פשוטות נוספות באמיתי, למשל על כך שלכאורה “מסע ההסתרה” הזה כלל פגישות עם רואה חשבון מפירמת EY על מנת לוודא שהדוחות הכספיים של החברה “יגלו טפח אך יסתירו טפחיים”.

לדבריה, “אמיתי דאג שהדבר יהיה כדאי לאברהם… שהחברה תשלם לאברהם 100,000 ש”ח בחודש תמורת ניהול שחלקו בוצע בשלט רחוק וכשאברהם הודיע על פרישתו התעקש אמיתי שלא למנות ועדת איתור ופעל כדי למנות את סלומון לתפקיד מתוך תקווה שימשיך באותה ההתנהלות”.

בנוסף מתארת אלרואי-שרון שרשרת של החלטות בעייתיות לכאורה מצידו של אמיתי, כולל ניסיון להתמזג עם חברה שהתברר לאחר מכן שקרסה, הסכמה שלו לחתום על כתב ויתור טענות מצד החברה כלפי המנכ”ל הקודם של החברה, תמיר גדו, בגין פעולות כלשהן שביצע גדו בחברה קודם לכן, ועוד.

“למרות התקוות הרבות והשקעות של למעלה מ-100 מיליון ש”ח, פעילות הקנאביס לא נחלה הצלחה,” היא כותבת. “אין מנכ”ל מתפקד בחברה ובימים האחרונים הועבר הטיפול בחשבון החברה לאגף אשראים מיוחדים בבנק, מה שמלמד על מצבה הכספי הקשה של החברה, כאשר על הבנק לאשר מראש כל הוצאה. מדובר בצעד שמלמד על כך שהחברה נמצאת על סף פשיטת רגל”.

יש בענף מי שטוענים שלפחות חלק מטענותיה של אלרואי-שרון הן קיצוניות ואולי אף תמוהות, מכיוון שלמרות שבול פארמה אכן היתה במצב פיננסי לא פשוט, בפועל היא ממשיכה בפעילות וצפויה בשבועות הקרובים להכניס לבתי המרקחת מאות ק”ג של זני קנאביס חדשים שהגיעו בשבועות האחרונים לארץ מחברות בעולם.

כך למשל, בול פארמה כבר משווקת מזה תקופה את מוצרי המותג קווסט (Qwest) של חברת הקנאביס הקנדית דציבל (Decibel), שהינם מהמצליחים ביותר כיום בארץ, וגם החלה לאחרונה בשיווק זנים של חברת פלנטיישנס סיריז (Plantations Cérès) הזוכים לביקורות חיוביות מאוד.

בנוסף, בדרך לחנויות הזנים של חברת טרו פייר כאמור, וכן גם של החברות הקנדיות קנארה (Cannara), קוואדאסנס (Quadessence). בנוסף יגיעו זנים של חברת ביוקאן פארמה (BioCann Pharma) מדרום אפריקה, שישווקו תחת מותג עצמאי שיישא את שמו של שלומי סנדק, עובד בול פארמה כיום, ותיק פעילי הלגליזציה בישראל.

כתב הגנה מטעמה של בול פארמה טרם הוגש. תגובתם של דובי אמיתי וכפיר אברהם טרם הושגה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר