מגלגל...

בוטל רישיון הקנאביס של חולה כאב: “בבקשה עזרו לי”

צעיר החולה במחלת כאב כרונית ומטופל בקנאביס רפואי, גילה כי במקום להגדיל את המינון החודשי, כפי שהמליץ הרופא המטפל, החליט משרד הבריאות לבטל את רישיונו לאחר חודש אחד בלבד בו יקבל חצי מהמינון שהומלץ עבורו. “אני חולה כרוני שכל רצונו הוא להמשיך ולהתקיים בכבוד, לעבוד, ללמוד ולתפקד כאזרח יצרני ותורם”, הוא מספר לנו.

שני אסטרחן - ביטול רישיון קנאביס רפואי
שני אסטרחן – חולה פיברומיאלגיה

שני אסטרחן, צעיר בן 23 מקיבוץ כנרת, סובל עוד מילדותו מפריצות דיסק וממחלת הפיברומיאלגיה (מחלת כאב כרונית) אשר גורמת לו לכאבים בלתי נסבלים, עייפות קשה, קשיי שינה, בעיות בריכוז ובזיכרון וכן מיגרנות.

לאורך השנים התנסה שני בעשרות טיפולים קונבנציונליים שונים וכן בטיפולים מעולם הרפואה המשלימה, אך ללא הועיל. לדבריו, חלק גדול מהכדורים שניסה בהוראת רופא (למשל זלדיאר או טרמדקס) אף גרמו לו לתופעות לוואי נוספות כגון חוסר תיאבון, אפאתיות, הקאות ובחילות.

קנאביס רפואי – מזור לכאבים כרוניים

לאחר שנואש מסדרת הטיפולים, הציע לו מומחה הראומטולוגיה שטיפל בו, לנסות ולראות איך הוא מגיב לקנאביס רפואי אשר עשוי להביא מזור לכאביו. לאחר שהגיש שני את בקשת הרישוי ליק”ר בחודש פברואר האחרון, היא אושרה תוך מספר ימים והוא החל בטיפול על פי הנחיות הרופא.

“מיד כאשר התחלתי את הטיפול, הבנתי מדוע הקנאביס מומלץ לשימוש על ידי חולים במחלות כאב,” מספר לנו שני. “לאחר השימוש הכאבים שלי הפכו למתונים ונסבלים, השרירים השתחררו מעט, השינה הגרועה שלי הפכה לסדירה ויציבה, חזר לי התיאבון ובאופן כללי פשוט חזרתי לתפקד בחיים.”

לאחר ששב למסלול חיים סדיר בזכות התרופה החדשה, הצליח שני לשוב ללימודיו באוניברסיטה הפתוחה ואף סיים בהצלחה את שנת הלימודים הראשונה.

פיברומיאלגיה - 18 נקודות כאב עיקריות
פיברומיאלגיה – 18 נקודות כאב עיקריות

קיצור רישיון – לחודש בלבד

בתחילת החודש הגיש שני בקשה להגדלת המינון ברישיונו (30 גרם לחודש), עקב המלצת רופאו המטפל שציין בפניו כי זהו “צעד נחוץ להמשך הטיפול”.

“מבקש לאשר העלאה של מינון ל-40 גרם לחודש… להערכתי 40 גרם אמורים לכסות היטב את כל החודש”, כתב האורטופד המטפל בשני, בהמלצת ההגדלה שהוגשה על ידו ליחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות.

להמלצת הרופא צורפו גם גיליון סיכום מידע רפואי מרופא המשפחה, ודו”ח צריכה ושימוש חודשי בקנאביס הרפואי שמעיד כי המינון הנוכחי שמקבל שני מספיק ל-20 ימי שימוש בלבד בכל חודש ולכן יש להגדילו.

לאחר שקיבל הודעה כי בקשתו אושרה בחלקה וכי עליו לפנות לנציג טלפוני כדי לקבל פרטים נוספים, התקשר שני למוקד היק”ר. הפקידה אשר שוחחה עמו ציינה כי בקשתו “ללא ממש אושרה” וכי הוועדה בחרה לאשר לו רישיון לחודש אחד בלבד במינון של 20 גרם בלבד.

כמו כן, ציינה הפקידה כי במהלך חודש זה יופסק הטיפול בקנאביס רפואי לחלוטין והרישיון יבוטל, בדיוק כפי שקרה לתומר טל בשנה שעברה.

גם לאחר ניסיונות רבים להבין מה עומד מאחורי ההחלטה השרירותית, פניותיו של שני לא נענו בשיחה או בהודעה. מאחר והיק”ר כשלו בפתרון הבעיה, פונה כעת שני במכתב רשמי למשרד מבקר המדינה ולמספר גורמים נוספים, בזרתה של עמותת הקנאבוס הרפואי בישראל.

סקר חולי פיברומיאלגיה - מריחואנה היא התרופה הטובה ביותר
סקר חולי פיברומיאלגיה – 62% בחרו במריחואנה כתרופה הטובה ביותר

“ללא כל סיבה הנראית לעין, בוטל רישיוני והוצא במקומו רשיון חדש שתוקפו יהיה חודש ימים בלבד, עם מינון נמוך משמעותית מזה שהופיע בהמלצת הרופא המטפל”, כותב שני במכתבו. “מצבי הרפואי לא השתנה לטובה, ועם הפסקת התרופה הוא צפוי להידרדר בחזרה למצב בו הייתי קודם לכן.”

“אינני מבין מדוע עלי לסבול מהתעמרות – אני חולה כרוני שכל רצונו הוא להמשיך ולהתקיים בכבוד. לעבוד, ללמוד, לתפקד כאזרח יצרני ותורם, וליהנות מאיכות חיים ושיגרה. בבקשה עזרו לי“, הוא מסכם בסוף המכתב.

תגובת גיל לוקסנבורג בשם ועד עמותת הקנאבוס הרפואי בישראל:

“עמותת הקנאבוס הרפואי קוראת לד”ר מיכאל דור, רופא משפחה, האחראי הרפואי מטעם היק”ר, להשיב בצורה עניינית ומבוססת מחקר מקצועי, לשאלה כיצד ועל-סמך מה נקבעו המינונים עבור המטופלים ככלל – ובפרט במקרה זה של שני.”

ראו גם:
צפו: למה כדאי לתת קנאביס לילדים חולים?
“המדינה מדרדרת את החולים לשימוש בסמים”
ד”ר ברקת שיף: “לגליזציה טובה גם לחולים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר