בוטל כתב אישום נגד אדם שנהג תחת השפעת קנאביס

בית המשפט לתעבורה בירושלים ביטל באחרונה את כתב האישום מאחר שהמדינה הגישה נגד הנהג כתב אישום נוסף בגין אותו אירוע. השופט קבע שהפיצול המיותר פגע בזכות הנאשם להליך הוגן.

באוגוסט 2014 תפסה המשטרה בירושלים אדם יושב ברכבו כשבכיס חולצתו קנאביס במשקל של קצת יותר מגרם אחד. דגימת שתן שנטלה ממנו גילתה כמות מזערית של הסם.

בשל אירוע זה הגישה המדינה שני כתבי אישום בשני בתי משפט שונים בעיר. האחד, לבית משפט השלום, בו יוחסו לנאשם עבירות של החזקת סמים לצריכה עצמית. השני, לבית המשפט לתעבורה, בו יוחסה לאיש עבירה של נהיגה בשכרות ותחת השפעת סמים מסוכנים.

בדצמבר 2014 הרשיע בית משפט השלום את הנאשם בהחזקת סמים על סמך הודאתו ובמסגרת הסדר טיעון. בית המשפט הטיל עליו מאסר על תנאי, התחייבות כספית ופסילת רישיון על תנאי.

כחודשיים לאחר מכן, ביקש הנאשם לבטל את כתב האישום בבית המשפט לתעבורה מחמת הגנה מן הצדק. לדבריו, בהליך שהתנהל בבית משפט השלום הוא לא היה מיוצג והסכים להסדר הטיעון כי הבין שבכך מוצה עמו הדין. לדבריו, אם היה יודע שהעונש שהושת עליו לא מביא לסיום כל ההליכים נגדו, הוא לא היה מודה ומסכים להסדר הטיעון.

המדינה טענה מנגד שאין מניעה חוקית לפיצולו של אירוע פלילי לשני כתבי אישום שונים והדבר לא צריך להביא לביטול כתב האישום. לכל היותר, לדבריה, ניתן לשקלל את העניין בשלב גזר הדין.

השופט נאיל מהנא הסביר בפסק הדין שבית המשפט מוסמך לבטל כתב אישום אם ניהול ההליך הפלילי עומד בסתירה מהותית לעקרונות של צדק והגינות משפטית.

לדבריו, במקרה זה שני כתבי האישום הוגשו בגין אותו אירוע ממש, ואין הסבר מניח את הדעת לפיצול התמוה.

השופט הדגיש שהצורך בהגשת כל העבירות בכתב אישום אחד הוא כל כך חיוני שכן בכך ניתן להבטיח שכל המארג הראייתי יפרש בפני אותו בית משפט ואותו שופט. “האינטרס הציבורי מחייב שהמאשימה תימנע מפיצול מעין זה ולא תגרום להשחתת זמנו היקר של בית המשפט ושל הצדדים בדיונים כפולים”, כתב השופט.

עוד לדבריו, ראוי היה שבמסגרת אישור הסדר הטיעון בבית משפט השלום, כל האישומים העומדים כנגד הנאשם יעמדו בפני בית המשפט כדי שיוכל לבחון האם ההסדר הולם את מעשיו. כמו כן, האמין השופט לנאשם שאם היה יודע שההליכים נגדו יימשכו לא היה מסכים להסדר.

השופט סיכם שהפיצול פגע בקיומו של הליך משפטי ראוי והוגן ובעשיית משפט צדק עם הנאשם ואין מנוס מביטול כתב האישום.

הכותב, עו”ד בועז מאירי, עוסק/ת ב- פלילי – הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט