בעקבות הפרסום במגזין קנאביס: בוטלה עליית המחירים בתיקון עולם

חברת 'תיקון עולם' מודיעה כי תקפיא מחר בבוקר את עליית מחירי הקנאביס הרפואי שנחשפה בסוף השבוע במגזין קנאביס. הפרסום עורר זעם בקרב המטופלים שהכריזו על חרם וגם בלשכת סגן שר הבריאות יואב קיש, שזעם על ההחלטה.

חברת הקנאביס ‘תיקון עולם’ חזרה בה מהחלטתה להעלות את מחירי חלק ממוצרי הקנאביס שלה, בדגש על שמן קנאביס CBD המשמש לטיפול בילדים. כפי שנחשף במגזין קנאביס בסופ”ש תכננה החברה לגבות עד מעל 680 ש”ח לבקבוקון שמן אחד.

הפרסום עורר זעם רב לא רק בקרב המטופלים, שאף הכריזו על חרם צרכנים נגד החברה, אלא גם בלשכת סגן שר הבריאות יואב קיש, שכעס על החלטת החברה לבצע מהלך כזה דווקא בתקופה בה הוא מנסה להסדיר את עליית המחירים בענף.

גורמים במשרד הבריאות סיפרו למגזין קנאביס כי משנחשף סגן השר לידיעה הוא הופתע מכך שהחברה גם לא עדכנה אותו בטרם ביצעה שינוי מהותי כזה, וקבע כי מדובר מבחינתו בפגיעה במטופלים שנעשתה בניגוד למדיניות בה הוא מאמין.

יואב קיש (צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן)
“לא נאפשר למי שפוגע במטופלים שלנו בארץ להגדיל את רווחיו באמצעות ייצוא”, סגן שר הבריאות יואב קיש (צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן)

לדבריהם קיש אף שקל להטיל סנקציות על תיקון עולם בהתאם לנוהל שקבע עם כניסתו לתפקיד, לפיו לא יתיר ייצוא קנאביס לחו”ל לחברות שיעלו מחירים בישראל. “לא נאפשר למי שפוגע במטופלים שלנו בארץ להרוויח באמצעות ייצוא,” אמר.

עליית מחירים זו, שסוכלה בינתיים, היא המשך לעלייה קבועה במחירי הקנאביס הרפואי מאז נכנסה רפורמת ה”מדיקליזציה” לתוקף באפריל 2019. מתשלום חודשי קבוע של 370 ש”ח בלבד על כל כמות, נאלצים כיום המטופלים לשלם עד פי 4 ויותר.

נכון להיום, מאחר והרפורמה קבעה שהפעילות בענף תהיה במתכונת שוק חופשי, לא ניתן להתערב בתמחור המוצרים. בשבועות הקרובים אמורה ועדת ערר לדון במסקנות ועדת המחירים ולהמליץ לשרים האם לשנות את ההחלטה ולאפשר קביעת מחיר גג.

עם כניסתו לתפקיד קיבל סגן השר קיש משר הבריאות יולי אדלשטיין את האחריות על ענף הקנאביס הרפואי, והבטיח כי יפעל לתיקון הליקויים מהרפורמה שהובילו השר הקודם יעקב ליצמן ומנהל היק”ר יובל לנדשפט. בשלב זה נראה שהוא עומד במילתו.

מתיקון עולם נמסר כי “תיקון עולם מודיעה כי היא מקפיאה את העלאת מחירי שמני הקנאביס אבידקל ומטטרון T28, עד למציאת פיתרון לילדים ולמטופלים שהם החשובים לנו ביותר. אנו מקווים שהמדינה תמצא פיתרון במסגרת סל התרופות. הגיע הזמן להכיר במוצרי הקנאביס הרפואי מבוססי המחקר כתרופה לכל דבר ועניין”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר