בוטלה הרשעת צעיר שנתפס עם 250 גרם קנאביס

3 שנים לאחר הגשת כתב האישום: בית המשפט התרשם שמדובר בבחור נורמטיבי, שלא סחר בקנאביס, חווה טראומה כתוצאה מההליך הפלילי וכי הרשעה תפגע בעתיד התעסוקתי והשיקומי שלו

בן 26 שהחזיק עם שותפו לדירה כ-254 גרם קנאביס יצא מהתיק הפלילי שנפתח נגדו ללא הרשעה. השופט גיל אדלמן מבית משפט השלום באילת התרשם על פי פסק הדין שהיה זה אירוע חריג בחייו, והטראומה שחווה בעקבות ההליך הפלילי גרמה לו “להתרחק לחלוטין מעולם הסמים”.

השופט שוכנע שהרשעה עלולה לפגוע בעתיד התעסוקתי והשיקומי שלו, והחליט להסתפק בענישה שכוללת 300 שעות שירות לתועלת הציבור (של”צ) והתחייבות של 3,000 שקלים שלא לבצע בשנה הקרובה עבירות הקשורות לפקודת הסמים.

על פי כתב האישום, שהוגש לפני כ-3 שנים נגד הנאשם בתקופה שבה התגורר עם שותף באילת, נמצאו בדירתם כ-254 גרם של קנאביס וכ-21,000 שקלים במזומן.

הנאשם הודה והורשע לפני מספר חודשים בעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית, כשבמסגרת הסדר טיעון שגובש עם המדינה סוכם שהמדינה תטען לעונש של עד 4 חודשי עבודות שירות ואילו ההגנה תהיה חופשית לטעון לעונש קל יותר.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

שירות המבחן הגיש תסקיר חיובי ביחס לנאשם והמליץ לבטל את ההרשעה ולהסתפק בעונש של 250 שעות של”צ. אבל המדינה ביקשה לדחות את ההמלצה, לשלוח את הנאשם לעבודות שירות ולהטיל עליו קנס משמעותי. עוד היא ביקשה להכריז עליו כסוחר סמים ולחלט את הכספים שנתפסו אצלו.

ההגנה תמכה בהמלצות התסקיר תוך שהדגישה שזו הפעם הראשונה והיחידה שהנאשם הסתבך בפלילים. עוד טען הסניגור שהרשעה עלולה לפגוע בסיכויים של הנאשם למצוא עבודה אחרי שיסיים לימודי הנדסת תעשייה וניהול שהחל לפני כשנתיים.

הסניגור אף התנגד להכרזת הנאשם כסוחר סמים וחילוט כספו. הוא טען כי כמות הסמים לא הייתה גדולה בהתחשב שהוחזקה יחד עם אדם נוסף, וכי לא הוצגה כל ראיה שקושרת את הכספים לסמים. הוא הציג תלושי שכר שמעידים לטענתו שמדובר בכספים שחסך הנאשם ממלצרות.

הנאשם עצמו הצטער על מעשיו, אמר שהוא מתבייש בעצמו והסביר שכשהגיע לאילת אחרי ישיבה דתית והיה בפעם הראשונה בלי מסגרות ובלי הורים, הרגיש חופשי והלך לאיבוד. הוא ציין שהתרחק משימוש בסמים והחלום שלו הוא להיות חבר כנסת. הוא גם הביע אכזבה שבגלל ההליך הפלילי הפסיקו לגייס אותו למילואים, וביקש לעזור לו למחוק עד כמה שאפשר את הכתם הזה בחייו.

מוטיבציה להמשיך

“נראה כי העבירה מושא כתב האישום היתה אירוע חריג בנוף חייו של הנאשם, וכי מאז מעצרו, והטלטול שחווה כתוצאה מכך ומהתנהלות ההליך המשפטי נגדו, התרחק מעולם הסמים לחלוטין”, כתב השופט גיל אידלמן בהחלטתו.

“שוכנעתי גם אני, כמו שירות המבחן, כי יש להשית על הנאשם ענישה חינוכית, החורגת לקולא ממתחם העונש ההולם” כתב. “השילוב בין הבעת החרטה הכנה של הנאשם בגין מעשיו, חלוף הזמן מאז (כמעט 4 שנים), העובדה שהנאשם לא הסתבך – לא לפני ולא אחרי – בביצוע עבירות פליליות, השתלבותו בעבודה ובלימודים, המוטיבציה שלו להמשיך בדרכו הטובה, הם שהיו בסיס מסקנתי זו”. עוד שוכנע השופט כי הרשעה עשויה לפגוע בעתיד התעסוקתי והשיקומי.

השופט אף דחה את הבקשה להכריז על הנאשם כסוחר סמים ולחלט את כספו, בהתחשב בכמות הקנאביס ובכך שלא הוכח שמכר קנאביס להפקת רווח.

לאור זאת, החליט השופט לבטל את ההרשעה אבל העמיד את שעות השל”צ על 300 (במקום 250 שהומלצו), וחייב את הנאשם לחתום על התחייבות של 3,000 שקלים שלא לבצע עבירת סמים בשנה הקרובה.

הכותב, עו”ד איתמר צור, עוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר