טוען...

בוגוטה, קולומביה: טיפול למכורים לסמים באמצעות מריחואנה

האם בקרוב תספק עיריית בוגוטה קנאביס באופן מבוקר כחלק מתכנית חדשה לצמצום תופעת ההתמכרות לסמים?

זה כמה עשורים שקולומביה מנסה למצוא דרכים יעילות לטיפול באזרחי המדינה המכורים ל”באסוקו” – הגירסה המקומית ל”קראק-קוקאין”.

כעת בבירה בוגוטה שוקלים גישה שונה לנושא: מעבר של המכורים לצריכת קנאביס.

ה-BBC Mundo מדווח כי העיר מתכוונת לנסות תכנית פיילוט במסגרתה הם יבדקו האם המריחואנה מסוגלת למתן את תסמיני ההתמכרות שמכורי ה”באסוקו” מגלים, כאשר המטרה המרכזית היא כמובן לצמצם למינימום את הבעיות הסוציאליות והרפואיות שלעיתים מלוות יחד עם השימוש בסם.

אמנם ה”באסוקו” אינו בדיוק אחד לאחד כמו הקראק – אך זו השוואה הולמת. כמו קראק, הדרך העיקרית בו צורכים את הסם היא בעישון, והוא נפוץ בעיקר בקרב אוכלוסיות חלשות ועניות.

"באסוקו" - הגירסה הכי פחות טהורה של קוקאין
“באסוקו” – הגירסה הכי פחות טהורה של קוקאין

כשזה מגיע לאיכות, ה”באסוקו” נחשב לאחת הצורות הפחות טהורות של הקוקאין. הבסיס של הבאסוקו עשוי ממה שמכונה – “Coca-paste” אשר נוצר בתהליך הפקת הקוקאין מעלי הקוקה והוא מכיל חלק משאריות הממיסים כמו קרוסין למשל אשר משמש כיום בין היתר גם כדלק למנועי סילון. כך, בפחות מדולר, ניתן להשיג “היי” קצר מאוד אך אינטנסיבי ביותר.

אחד המומחים בבוגוטה מעריך כי בעיר יש מעל 7,000 משתמשים “בעייתיים” של הסם שמתקשים להעביר את היום בפחות מ-15-20 שאיפות ביום.

כדי להתמודד עם הבעיה מתכננים בעיר להקים “מרכזי צריכה מבוקרים” בהם צרכני סמים קשים יוכלו להיכנס ולצרוך את הסם בצורה מפוקחת תוך כדי התמקדות במטרה העיקרית של צמצום נזקים והפחתת השימוש בסם.

קיראו עוד: קולומביה: דה-קרמיניליזציה של מריחואנה וקוקאין

ג’וליאן קוינטרו, חבר בפורום מקומי המקדם את נושא מדיניות ההסברה, מפרט כיצד זה עובד באותם מרכזי צריכה:

“הדבר הראשון שאתה עושה זה מתחיל בהדרגה להוריד מעט מהמינון של הסם. אחר-כך, אתה משנה את אופן הצריכה שלו: אם היית מזריק הרואין, אז עכשיו את מעשן הרואין, אחר-כך אתה מתחיל לערבב את ההרואין עם קצת מריחואנה, ואחר-כך אתה נשאר רק עם הקנאביס,” הוא ממשיך. “מה שאנחנו מחפשים לעשות פה הוא להגיע למצב בו הבנאדם מצליח לייצב את צריכת הסם שלו, ושאותה צריכה לא תפגע בתפקוד היום-יומי שלו”

האם מישהו בממשל האמריקאי שוקל לנסות את הדרך האלטרנטיבית הזו?

לא, לדבריה של אמנדה ריימן מה-“Drug Policy Alliance”:

“לצערנו, האוניבריסטאות תלויות בקבלת אישורים מהממשל הפדרלי בשביל לבצע מחקרים, כך שרוב המחקרים הנערכים בין כותלי האקדמיה הם מחקרים שעברו את הסלקציה של הממשל הפדרלי, וכמו שאתם בטח מתארים לעצמכם, הממשל הפדרלי לא ממש מעוניין לשמוע על היתרונות והרווחים שניתן להפיק מהמריחואנה והוא אפילו פחות מעוניין לשמוע כיצד ניתן לעזור לאנשים במצוקה שנקלעו להתמכרות לסמים, כך שרוב המחקרים בנושא הזה מתקיימים מחוץ לארצות הברית – אלא אם כן משיגים מקור מימון פרטי”.

קולומביה מצטרפת לרשימה ההולכת ומתארכת של מדינות בהן הוחלט להקים מרכזים דומים המאפשרים למשתמשים מכורים לקבל את מנת הסם שלהם באופן נקי ובטוח כחלק מתכנית מזעור נזקים חדשה – לפני מספר חודשים דיווחנו על מרכז דומה שנפתח בצרפת, לאחר שמדינות כמו נורבגיה, קנדה, דנמרק, גרמניה, ספרד ואוסטרליה פתחו אף הם “מרכזי צריכה מבוקרים”.

צפו: ביקור מרכז להזרקות בוונקובר, קנדה:

מקור

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר