"בהולנד חצי מדינה מסטולה": הח"כ לשעבר מתנגד ללגליזציה

את השרים התומכים בלגליזציה הוא מכנה "יפי נפש", את צרכני הקנאביס הוא מכנה "סטלנים שמפיצים פייק ניוז", ולגיבוי טענותיו הוא קובע שבהולנד חצי מדינה מסטולה על אף שבמציאות יש שם רבע מכמות צרכני הקנאביס בישראל.

ח"כ לשעבר יצחק אילן, סגן ראש השב"כ בדימ', עורר דיון סוער בטוויטר שנמשך מאתמול עד רגעים אלו ממש, לאחר שפירסם ציוץ שנוי במחלוקת נגד לגליזציה. בעשרות תגובות, כולל מעיתונאים, ניסו הגולשים להסביר לו כי הוא טועה.

אילן שימש כחבר כנסת לתקופה קצרה לאחר בחירות 2019, אך נדחק לפני בחירות סבב ג' כמה מקומות אחורה ברשימת המועמדים, נעלב, ותקף בחריפות בתקשורת את מנהיג מפלגתו ראש הממשלה החליפי שר הביטחון בני גנץ.

כעת הוא טוען כי עוד כשהיה חבר כחול לבן, בעקבות הצהרת גנץ על תמיכתו בלגליזציה, פנה אל היו"ר והזהירו מפני קידום הסדרה של שוק קנאביס חוקי בישראל. לדבריו הוא לא קיבל כל התייחסות להודעה מצד הנהגת המפלגה.

"השרים יפי נפש פופוליסטיים"

"עוד כשהייתי בכחול לבן, לקראת גיבוש מצע המפלגה, שלחתי מסרון לבני גנץ ולחילי טרופר, בו התנגדתי בתוקף לתמוך בלגליזציה של הסם קנאביס," צייץ. "מדובר בסם מסוכן וממכר והתרת שימוש בו תביא לאסון לאומי!"

את השרים התומכים בלגליזציה (כ-70% מכלל השרים על פי בדיקת מגזין קנאביס), מכנה אילן "יפי נפש פופוליסטיים" ומזהיר כי לגליזציה תגרום נזק גדול. לדבריו "אני מזהיר את יפי הנפש והשרים הפופוליסטיים שזה יביא בכיה לדורות".

לציוץ צירף אילן צילום מסך מהודעת הווטסאפ ששלח לגנץ וטרופר, בה נכתב כי "לגליזציה של הסם קנאביס עלולה להביא לאסון חברתי ולאומי!!". לדבריו טענותיו מבוססות על נסיונו כמי שבמסגרת תפקידו בשב"כ פסל מועמדים על רקע שימוש כזה.

"כמי שהיה ראש האגף בשב"כ שהיה ממונה על מתן דיווג ביטחון בכל מוסדות המדינה וכמי שהיה מתוקף תפקידו יו"ר ועדת הפסילות, אני מכיר את נושא הסמים היטב (כי רוב הפסילות היו על רקע סמים)," כתב.

"בהולנד חצי מדינה מסטולה"

עוד הוסיף כי "מדובר בסם מזיק מבחינה קוגנטיבית בצורה מאוד מאוד קשה!! סם ממכר שקשה מאוד להיגמל ממנו!! איך בדיוק נקיים את הצבא? באמצעות חיילים סטלנים? איך נקיים את השב"כ? את המוסד?"

דבריו של סגן ראש השב"כ לשעבר עוררו דיון סוער בטוויטר. רבים מהגולשים עימתו אותו עם טענות נגד, למשל העיתונאית בתיה גלעדי שתהתה "איזה אסון לאומי יש במדינות שזה חוקי?".

על אף שאחוז צרכני הקנאביס בהולנד הוא מהנמוכים ביותר בעולם (7.5% בלבד שמודים בעישון קנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה), לעומת ישראל עם 27%, כמעט פי 4, השיב אילן כי הוא "היה בהולנד וראה", ולכן יודע.

"הייתי בהולנד וראיתי שחצי מדינה מסטולה באופן תמידי," קבע. "למדינה אסור לקחת סיכונים! זה לא דומה לצריכת אלכוהול ולעישון סיגריה. אצל רובם הסם פוגע בקוגניציה של המוח."

"פייק ניוז של סטלנים"

עוד טוען אילן כי בניגוד למקובל לחשוב קנאביס לא מסייע לנפגעי פוסט טראומה ולמרות שמשרד הבריאות אף מספק קנאביס רפואי כטיפול לפוסט טראומה לדבריו "זה ספין ופייק ניוז שמופצים על ידי סטלנים".

"אני מכיר אישית אנשים שחשבו שקנאביס עוזר לנפגעי נפש, עישנו והפכו לאנשים אומללים עוד יותר!" אמר. "מצד שני, אני לא מכיר אדם שקנאביס עזר להתמודד מול בעיות נפשיות. זה ספין ופייק ניוז שמופצים על ידי סטלנים."

בתגובה לדברים החלו גולשים לפרסם תגובות, חלקן מבדרות, אחרות מנסות להוכיח את הצד שכנגד. "אילן אני פונה אליך בצורה חברית להגיד שאתה תקוע במנטליות שכבר לא רלבנטית לדור הנוכחי," כתב אחד. "בתקופת שירותי הכרתי עשרות חיילים ביחידות מסווגות שונות ומשונות שעישנו גראס. עברו מאז 15 שנה, כולם היום אנשים יצרנים במקצועות נחשבים, וכולם עדיין מעשנים".

אילן מצטרף בכך למעט מתנגדי לגליזציה שקולם נשמע בימים האחרונים בעקבות הצעות החוק לאי הפללה ולגליזציה שאושרו בממשלה. שתי ההצעות צפויות לעבור בהצלחה גם את ההצבעה בקריאה טרומית ביום רביעי, אך לאחר מכן יאוחדו ויעברו לדיון שיימשך כמה חודשים לניסוח סעיפי החקיקה.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות