בדרך לכנסת? העו”דית של מטופלי הקנאביס מתמודדת בבחירות

אחרי שנה של מאבקים משפטיים לטובת מטופלי הקנאביס הרפואי החליטה עו"ד מרים בריינין לנסות ולהתמודד בבחירות לכנסת ה-22. היא הצטרפה למפלגתו של ראש עיריית טבריה רון קובי ומתכוונת להיות נציגת הקנאביס בבחירות ולנסות לשכנע את קהל דוברי הרוסית.

אחרי שהפכה בשנה האחרונה לאבירת מאבק זכויות מטופלי הקנאביס בבתי המשפט, ואף כתבה את העתירה נגד רפורמת המדיקליזציה, החליטה עו”ד מרים בריינין, בת 35 מתל אביב, להתמודד לכנסת. תקוותה היא להצליח לקדם את הנושא גם מבפנים.

בריינין שובצה במקום 3 במפלגת “הימין החילוני” בהובלת ראש עיריית טבריה, רון קובי, והפכה בכך לנציגה בולטת של מטופלי וצרכני הקנאביס בבחירות 2019 מועד ב’, והיחידה מביניהם שמגיעה למשימה עם רקע קודם בתחום.

מרים בריינין
“רואה את עצמי כנציגה של הקנאביס בבחירות”, עו”ד מרים בריינין

לצד ייצוג בבג”ץ הקנאביס הרפואי השיגה עו”ד בריינין בשנה האחרונה מספר פסקי דין פורצי דרך, ואף כמה תקדימים משפטיים חשובים. היא הפכה לכתובת הבולטת ביותר למטופלים הנזקקים לסיוע משפטי ולמן “עצם בגרון” עבור משרד הבריאות והיק”ר.

בשיחה עם מגזין קנאביס היא מבהירה כי בכוונתה לקדם הסדרה מלאה של שוק קנאביס חוקי בישראל (לגליזציה), וכי זו לדעתה הדרך היעילה ביותר לסייע למטופלי הקנאביס הרפואי אותם היא מייצגת.

ראש המפלגה קובי לא התבטא עד כה בנושא הקנאביס, אך כן הגיע להראות נוכחות בהפגנת מטופלי הקנאביס בשבוע שעבר. לדברי בריינין הוא מקבל את עמדתה בנושא לגליזציה באופן מלא ויתמוך בה, למרות שבשלב זה סעיף זה עדיין לא מופיע במצע.

לדבריה, למרות שהמפלגה זוכה בינתיים להתעלמות מצד התקשורת ואף לא נספרת על ידי מכוני הסקרים, היא מקווה שהצהרותיו של קובי על 6 מנדטים יתגשמו ובכל מקרה שמחה על ההזדמנות לייצג את הקריאה ללגליזציה במהלך קמפיין בחירות 2019ב’, לפחות עד ליום ההצבעה בקלפי אם לא גם לאחריו.

רון קובי (צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש90)
“יתמוך בלגליזציה”: רון קובי בכנסת ביום הגשת רשימת מועמדי “הימין החילוני” לבחירות 2019ב’ (צילום: נעם רבקין פנטון)

נכון להיום מייצגת עו”ד בריינין כ-100 מטופלי קנאביס רפואי במגוון סוגיות ובחלק לא קטן מהן היא עושה זאת פרו-בונו, ללא שכר. ואכן, הפגישה עמה לא נערכה במשרד עורכי דין יוקרתי, אלא בחדרון קטן באחד ממתחמי העבודה המשותפים הפזורים בת”א.

לתחום הקנאביס היא הגיעה לפני כשנה לאחר שפנה אליה יוצא השייטת, יהודה הבר, שסיפורו המרגש נחשף לראשונה במגזין קנאביס. משרד הבריאות קיצץ לו את המינון למרות שהצליח לדבריו להחלים בעזרתו מסרטן במוח. בריינין לא הצליחה להתעלם מהסיפור כשהגיע אל שולחנה, החליטה לקחת את התיק, ולבסוף גם ניצחה בו.

“זו עבודה קשה והתמורה הכספית לא גדולה,” היא אומרת, “אבל היא מעשירה ומספקת ונותנת לי את הזכות לעשות מצוות גדולות”. לדבריה “אני לא מתעסקת בנושא החילוני או בכפייה הדתית, אני רואה את עצמי כנציגה של נושא הקנאביס”.

יסמין מזרחי, מרים בריינין, דנה בר-און
מגישות בג”ץ הקנאביס הרפואי: עו”ד מרים בריינין (במרכז) לצד עו”ד יסמין מזרחי (מימין) ודנה בר-און (משמאל)

אבל האם בכלל צריך עוד נציג לצרכני ומטופלי הקנאביס בכנסת כשיש שם כבר את ח”כ שרן השכל מהליכוד, ח”כ תמר זנדברג ממרצ ואורלי לוי שצפויה להיכנס לכנסת ברשימת העבודה-גשר? לטענתה בהחלט כן.

“נכון שיש מי שמנסה לרוץ על הטיקט הזה כבר, לא נזכיר שמות, אבל בפועל הם לא באמת מקדמים את זה מספיק והם לא מגיעים מהתחום ולכן לא מבינים בו לעומק מספיק,” היא מסבירה. “אני מגיעה מהתחום ומומחית בו ולכן מייצגת אותו טוב יותר.”

לדבריה נציגי הקנאביס בכנסת לא שואלים את השאלות הנכונות בועדות בכנסת, או בשאילתות לגורמי ממשל. “מי קבע את הנהלים, למה הם נקבעו דווקא ככה, איך ומה אפשר לעשות – אלו שאלות שחברי הכנסת לא יודעים לשאול ואני כן”.

בהפגנת הקנאביס הרפואי בשבוע שעבר – מזמינה את המטופלים לדיון בבג”ץ בחודש הבא, עו”ד מרים בריינין

למרות שהיא עוסקת בעיקר בתחום הקנאביס הרפואי, בריינין תומכת כאמור גם בלגליזציה מלאה. לדעתה זהו הפתרון לא רק עבור צרכני הקנאביס המופללים, אלא גם משהו שיסייע מאוד למטופלים.

“אחרי שדיברתי עם רופאים הבנתי שהם לא אוהבים להיות שומרי הסף. הם נאלצים לשקול משמעויות מעבר לטיפול עצמו, למשל נושאים של זליגה וכד’, וכך נפגעת איכות הטיפול בחולים. לכן אני תומכת בלגליזציה. בדיוק כמו בקולורדו או בקנדה. זו הדרך היחידה לפתור גם את הבעיות של המטופלים”.

את מה שקורה בימים אלו בתחום הקנאביס, בדגש על רפורמת הקנאביס הרפואי נגדה היא עתרה לבג”ץ, מתארת בריינין כ”משבר הומניטרי”. לדבריה “יש משבר אמיתי, זה אפילו משבר הומניטרי של ממש, פיקוח נפש”.

יעקב ליצמן, בית מרקחת, סופר פארם (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
“רפורמת הקנאביס הרפואי היא משבר הומניטרי” (צילום: הדס פרוש)

את החיבור עם רון קובי והבחירה להתמודד בבחירות מסבירה בריינין בכך שהיא פשוט רוצה לנצל את האפשרות להציג את האג’נדה לקהלים חדשים, בין השאר בעזרת החשיפה הגבוהה והפופולריות לה זוכה ראש המפלגה.

היא לוקחת בחשבון שהסיכויים של “הימין החילוני” להיכנס לכנסת לא גבוהים, אך מסבירה כי שמחה על ההזדמנות לחשוף את הנושא בפני קהלים שאולי לא נחשפו אליו עד כה. “גם אם לא ניבחר, אנצל את החשיפה ככל שאוכל על מנת להעביר את המסר החשוב הזה לציבור,” היא אומרת.

בריינין, דוברת רוסית כשפת אם, מתכוונת למקד חלק נכבד מהמסרים שלה בנושא גם לקהל דוברי הרוסית בישראל. מדובר במאות אלפי אנשים שמגיעים בדרך כלל מרקע שמרני יחסית וחוששים לדבר על הנושא בגלוי, או מפחדים בכלל לשמוע על זה במקרה הפחות טוב.

אביגדור ליברמן (צילום: תומר נויברג, פלאש90)
מתכוונת להסביר לקהל הרוסי על קנאביס ולגליזציה (צילום: תומר נויברג)

היא הצביעה בעבר למפלגות העבודה ומרצ, אך לדבריה התאכזבה מחוסר ההצלחה שלהן לקדם את האג’נדה שלהן, כולל לגליזציה. “שמאל או ימין זה לא העניין שלי,” היא מבהירה. “המטרה היא לעזור לאנשים, להציל חיים, בשביל זה אני כאן”.

את השמועות שצצו בשבועות האחרונים על כך שקובי החליט להריץ את “הימין החילוני” בתיאום סמוי עם הליכוד על מנת למשוך מצביעים ממפלגת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן, היא מכחישה בתוקף. “זה ממש לא נכון והעובדה היא שהליכוד היה כנראה מעורב בפסילת אחד המועמדים ברשימה שלנו, אחיה של השרה גילה גמליאל, מהתמודדות,” היא אומרת.

בינתיים ועד לבחירות ממשיכה בריינין במקביל להתכונן לדיון המהותי בבג”ץ הקנאביס הרפואי, שיערך בבית המשפט העליון ב-22.9 – חמישה ימים לאחר מועד הבחירות. “אני לא עוצרת לרגע,” היא מבהירה. “אני כבר בחודש החמישי להריון, אבל לא ההריון ולא הבחירות ימנעו ממני להביא בשורה למטופלים בבג”ץ.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר