מגלגל...

בדיקות מעבדה מצאו: כמות ה-THC במוצרי פנאקסיה נמוכה מהמוצהר

על אריזות הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת מופיע נתון THC שנקבע בבדיקות מעבדה שמבצעים מפעלי הקנאביס. ככל שאחוז ה-THC גבוה כך המוצר משווק במחיר גבוה. בפועל, על פי בדיקת מעבדה מדגמית שבוצעה במסגרת הליך משפטי נגד חברת פנאקסיה, הנתונים נמוכים בהרבה

חושבים שהקנאביס הרפואי שלכם מכיל 24% THC כפי שמצוין על האריזה? חשבו שוב. בדיקות מעבדה שנערכו לאחרונה לכמה מזני הקנאביס המשווקים כיום בבתי מרקחת למטופלים מראות, שוב, פערים אדירים בין הנתון המוצהר לנתון בפועל.

על פי בדיקת המעבדה, שבוצעה ביולי השנה במעבדה מורשית ובפיקוח עו”ד ונוטריון ונחשפה היום לראשונה בביהמ”ש, זני קנאביס שעל גבי אריזתם הופיע נתון THC מסויים הכילו בפועל כמעט 40% פחות מהנתון המוצהר.

כך לדוגמה, מבין הזנים שנבדקו:

  • הזן ריליף קיי.די (Relief KD) שעל אריזתו הופיע הנתון 19.9% THC הכיל בבדיקה רק 12.7% THC
  • הזן אש (Fire) שעל אריזתו הופיע הנתון 19% THC הכיל בבדיקה 13.4% THC
  • הזן בלק (Black) שעל אריזתו הופיע הנתון 16% THC הכיל בבדיקה 11.1% THC
  • הזן תל אביב (Tel Aviv) שעל אריזתו הופיע הנתון 20% THC הכיל בבדיקה 13.4% THC
  • הזן איז קיי.קיי (Ease KK) שעל אריזתו הופיע הנתון 19% THC הכיל בבדיקה 12.5% THC
  • הזן אדמה (Adama) שעל אריזתו הופיע הנתון 16% THC הכיל בבדיקה 12.6% THC
  • הזן סאפורט פי.קיי (Support PK) הכיל בבדיקה 15% THC
  • כל הזנים הכילו 0.03-0.04% CBD בלבד

הנתונים החדשים, שנחשפים כאן במגזין קנאביס לראשונה, עולים מבדיקה שיזם א’, מטופל בקנאביס רפואי, במסגרת תיק בימ”ש שהוגש כבר בספטמבר 2020 בבקשה לאישור תביעה ייצוגית על סך 12 מיליון ש”ח נגד חברת פנאקסיה (Panaxia), בעלת מפעל קנאביס מהפעילים בישראל.

פנאקסיה, שנותנת שירותי מפעל ואריזה לכמה מיצרני הקנאביס המובילים במדינה ולאחרונה נמצאת בכותרות על רקע קשרים עם שר המשפטים גדעון סער, פנתה לביהמ”ש בדרישה לדחות תוצאות של בדיקה דומה שכבר בוצעה בסמוך להגשת המסמכים לביהמ”ש לראשונה בטענה שהן אינן אמינות מספיק.

פנאקסיה טענה אז שנפלו שגיאות בבדיקה הקודמת בה נמצא למשל שהזן “פי.קיי” (PK) הכיל 11.6% THC בלבד בעוד שעל אריזת המוצר מציגה פנאקסיה נתון של 20% ושבזן “רומא” (Roma) נמצאו 16.3% THC בזמן שפנאקסיה הציגה נתון של 23%.

את טענותיה גיבתה אז פנאקסיה בבדיקה חוזרת שבוצעו למוצרים על ידי מנהל המעבדות, ארני מילר, שפנה בעצמו אל המטופל א’, טען שנפלה שגיאה בבדיקה וביקש לשלוח תוצאות מתוקנות בהן אחוזי ה-THC היו גבוהים בהרבה וקרובים יותר למוצהר. הזן “PK” הופיע לאחר התיקון עם כ-16% THC והזן “רומא” הגיע לכאורה לכ-22% THC.

עורכי הדין נמרוד גרון ושחר סברר
עו”ד נמרוד גרון ועו”ד שחר סקברר, מייצגים את א’ בבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד פנאקסיה

המטופל טען מנגד שפנאקסיה היא שעומדת מאחורי הניסיון לתקן את התוצאות בדיעבד וכי היא ניסתה לכאורה לגרום למילר לשנות את תוצאות הבדיקה שביצע כדי לנסות לחמוק מתביעה. לראיה הציגו עורכי דינו של א’, עו”ד נמרוד גרון ועו”ד שחר סקברר, תמלול של שיחה שנערכה בינו לבין מילר בעקבות שינוי הנתונים.

במהלך אותה שיחה חשף מילר את מה שעורכי הדין גרון וסקברר מכנים “המניע האמיתי” שלו. מילר ציין באוזניי א’ כי “פנאקסיה פנו אליי… הם רוצים להציע לי עבודה… אני לכוד… אני חייב לעשות משהו שתשחררו אותי”.

למרות דברים אלה קיבל שופט ביהמ”ש המחוזי בלוד רמי חיימוביץ’ את חלק מטענות פנאקסיה על חשש לתוצאות שגויות, כולל טענות שלה על כך שלא ידוע כמה זמן עבר ממועד רכישת הקנאביס בבית המרקחת ועד מועד הבדיקה בפועל ולגבי אופן אחסנתו בתקופה זו – דבר שעשוי להשפיע על תכולת הרכיבים הפעילים.

לפיכך, השופט חיימוביץ’ המליץ לא’ ולעורך דינו לבצע בדיקה חוזרת, אך הפעם לעשות זאת בליווי נוטריון חסר פניות שיפקח על הליך הרכישה בבית המרקחת ועל העברת האריזות למעבדה מורשית.

א’ אימץ את המלצת השופט, ביצע את ההליך כנדרש ותחת פיקוח נוטריון, וביקש לצרף לתיק את הראיות החדשות שמעידות כאמור, כמו בבדיקה הראשונה, על אותו פער גדול בין אחוז ה-THC המוצהר לזה שנמצא בפועל.

דדי סגל אריזות ארגזים של פנאקסיה עם יובל לנדשפט
דדי סגל (במרכז), מייסד, מנכ”ל ובעל השליטה בפנאקסיה

פנאקסיה פנו לביהמ”ש באמצעות עו”ד אור נוי ועו”ד נדב שפר בדרישה למנוע מא’ לצרף את הראיות החדשות, בטענה כי “מדובר בניסיון פסול לתקן בדיעבד בקשה פגומה באמצעות ראיות” וכי “הראיות הוגשו בשיהוי ניכר”.

עורכי הדין של א’ השיבו בתגובה כי “היה מצופה שפנאקסיה ‘תקפוץ על המציאה’ ותסכים שהרי כך יוכח שטענותיה כאילו לא נפל פגם במוצריה הן נכונות, אלא שפנאקסיה מסרבת להצעה שהציע ביהמ”ש בעוד שהמבקש הסכים לה”.

לאחרונה אישר השופט את בקשת א’ להוספת ראיות ובכך איפשר את צירופן לתיק וחשיפתן לכלל הציבור. “הבקשה להוספת ראיות לא נועדה להרחבה או שינוי עילת התביעה, אלא תכליתה בירור השאלה האם ריכוז החומרים אכן נמוך ממה שנכתב על גבי המוצרים ואם כן מה המשמעות המשפטית,” קבע השופט.

בעקבות הממצאים החדשים בדיון שנערך בשבוע שעבר בבית המשפט ביקשה חברת פנאקסיה פעם נוספת לפסול את התוצאות ולבצע בדיקות חוזרות משלה, במעבדה שבמפעל שלה. התובע סירב ובשלב זה הצדדים אמורים לעדכן את ביהמ”ש האם הגיעו להסכמות אחרות ואם לאו יחליט הוא לגבי המשך ההליך.

בחודשים הקרובים יערכו דיונים שבסופם, אם לא יגיעו הצדדים לפשרה כספית, ייתכן שתאושר תביעה ייצוגית נגד פנאקסיה על נתוני THC שגויים, גבוהים לכאורה מדי מכפי שהיו בפועל, אשר הוצגו על אריזות מוצרי קנאביס רפואי שנמכרו לחולים ומטופלים.

יש לציין שאחוז THC גבוה יותר הוא אחד ממקדמי המכירות המשמעותיים ביותר בענף הקנאביס הרפואי. ככל שאחוז ה-THC בקנאביס גבוה יותר, כך המוצר מופיע גבוה יותר בטבלת “הזנים החזקים” ולכן גם יוקרתי ומבוקש יותר, ובהתאם גם מחירו בבית המרקחת והרווחים שנובעים לפנאקסיה במקרה הזה וליצרנים (המגדלים) ממכירתו גבוהים יותר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר