בג”ץ סירב להקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי: הדיון בקרוב

חברות הקנאביס הרפואי ונציגי בתי המרקחת יזומנו כנראה להשתתף בהליך המתנהל במסגרת בג"ץ הקנאביס הרפואי, שעד כה לא כלל את עמדתן. השופט דחה את הבקשה להקפאת הרפורמה וקבע דיון בעוד 8 שבועות בו אולי גם הן תשתתפנה.

השופט חנן מלצר קבע כי בעוד כ-8 שבועות יערך דיון נוסף בהליך בג”ץ הקנאביס הרפואי, במסגרתו מבקשת העותרת, עמותת הקנאביס הרפואי, להקפיא את הרפורמה בענף.

כפי שנחשף במגזין קנאביס בתחילת השבוע העמותה המיוצגת ע”י עו”ד יסמין מזרחי ועו”ד מרים בריינין הגישה בקשה למתן צו ביניים להקפאת הרפורמה.

חנן מלצר (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
דחה את הבקשה להקפאת הרפורמה, קבע מועד לדיון | שופט ביהמ”ש העליון חנן מלצר (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

בין השאר נטען כי הרפורמה פוגעת במטופלים ולכן יש להקפיאה עד לתיקון כלל הליקויים למשל עלייה במחירים, מחסור חמור ופגיעה ברצף הטיפולי.

בתשובה מסרה שלשום (ג’) המדינה תשובה לקונית שלא ענתה לטענות החמורות שהוצגו בבקשה לצו ביניים וכללו עדויות של 4 רופאים מומחים שהתריעו על נזק עצום שנגרם למטופליהם.

עם זאת שופט העליון מלצר דחה כאמור לפני שעה קלה את הבקשה לצו ביניים, וקבע כי הליך הבג”ץ יימשך במקביל להמשך נסיונות משרד הבריאות להטמיע את הרפורמה.

בנוסף קבע השופט מלצר דיון בו ישתתפו שני הצדדים אשר יערך ב-22.9.19 בבית המשפט העליון בירושלים.

עוד נתבקשה העותרת להגיש כתבי דין לחברות הקנאביס הרפואי, לגוף היציג של בתי המרקחת ולגורמים נוספים הקשורים לענף, על מנת שיזומנו אם ירצו לקחת חלק בהליך המשפטי כמשיבים.

בית המשפט קיבל והדגיש את הסכמות משרד הבריאות לאפשר המשך אספקה על פי האסדרה הישנה למי מהמטופלים שכבר מחזיק ברישיון לפי האסדרה הישנה – זאת עד לתוקף המועד הנקוב ברישיון.

כמו כן קיבל ביהמ”ש את הודעת משרד הבריאות על הארכה מנהלית אוטומטית של כל הרישיונות שפג תוקפם בין 1.2.19 ועד ל-31.7.19 כך שתוקפם החדש יהיה 30.9.19, וכן שילדים עם אוטיזם יוכלו להמשיך באסדרה הישנה עד ל-1.7.2020.

“בכפוף לכל האמור לעיל אין מקום בעת הזו להוצאת צו ביניים במתכונת רחבה יותר, כפי שהתבקשה על ידי העותרת, ואולם כל זכויות וטענות הצדדים שמורות להם, וזאת בנוסף לפתרונות למקרים החריגים והמינונים החריגים שנסקרו בתגובה המשלימה אשר אותם יש ליישם,” פסק השופט.

כזכור בין שלל טענות העותרת: ביטול החלוקה לזנים, צמצום אפשרויות הטיפול, קיצוץ במינונים, מחסור חמור בבתי המרקחת, עליית מחירים חדה, פגיעה ברצף הטיפולי ועוד. כל אלו יכולים לדברי עורכות הדין להיפתר אם רק יתאפשר למטופלים לבחור האם להמשיך באסדרה הישנה עד השלמת ההיערכות של משרד הבריאות לרפורמה.

במשרד הבריאות כבר החלו אמנם לפעול בניסיון להטיל פיקוח מחירים על הקנאביס הרפואי, והבטיחו כי בעיית המחסור בקנאביס תיפתר בהקדם – אך עד כה ללא תוצאות. מנגד מסתמן כי פיקוח המחירים לא יתאפשר בכל מקרה בחודשים הקרובים עקב סכסוך מתמשך על תקנים בין משרדי הבריאות והאוצר.

“המשבר מתרחש בשל יישום לקוי, חובבני, ובלתי מספק של מתווה ההסדרה החדשה, אשר גרם למחסור אקוטי במלאי הטיפול המוצע באמצעות רשתות הפארמה, ואשר גרר אחריו צמצום משמעותי במנעד הטיפולים השונים שאופשרו למטופלים בעבר,” טוענות העותרות.

לפיכך משרד הבריאות ימשיך בינתיים בניסיונות להתמודד עם הכשלים הנ”ל לפחות עד מועד הדיון, שנקבע כשבוע לפני המועד בו אמורה להיכנס הרפורמה באופן סופי לתוקפה – 1.10.2019.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר