טוען...

בג”ץ נוזף במשרד הבריאות על עליית מחירי הקנאביס הרפואי

רגע לפני החלטה בעניין העתירה להקפאת רפורמת הקנאביס הרפואי, רומז שופט ביהמ"ש העליון חנן מלצר כי ככל הנראה הוא יפסוק לטובת המטופלים לפחות בכל הנוגע לסוגיית המחסור ועליית המחירים. החלטה סופית תינתן בימים הקרובים. "גברתי רואה לאיפה הרוח נושבת והיא נושבת קרירה מבחינתכם," אמר מלצר לנציגת היק"ר.

ימים ספורים לפני ההחלטה בבג”ץ הקנאביס הרפואי, נוזף שופט העליון חנן מלצר במשרד הבריאות על אוזלת ידו במציאת פתרון לעליית המחירים והמחסור בבתי המרקחת, ורומז, אולי, על העתיד לבוא.

כזכור ב-6.10 קבעו שופטי בג”ץ כי יש להאריך את האסדרה הישנה עד סוף מרץ 2020 תוך הקפדה שלא לפגוע במטופלים, כולל בנושא המחירים. אף על פי כן הורה מנהל היק”ר יובל לנדשפט לחברות להמשיך את העברת המלאי אל בתי המרקחת כרגיל, ובכך גרם גם למחסור וגם לעליית מחירים.

חנן מלצר (צילום: יונתן סינדל)
שופט ביהמ”ש העליון חנן מלצר (צילום: יונתן סינדל)

רק בחלוף 3 שבועות, לאחר שהוגשה בקשה לצו ביזיון ביהמ”ש, ניאות משרד הבריאות לפנות אל השופטים בבקשה שיבהירו האם קביעתם לפיה יש להאריך את האסדרה הישנה נוגעת גם למחירים, או רק לעניין תוקף רישיונות המטופלים, כפי שטוען לנדשפט. בימים הקרובים, כך אומר מלצר, תתפרסם ההחלטה.

בדיון שנערך אתמול (א’), בתיק אחר שעוסק גם הוא בתחום הקנאביס הרפואי בעתירה שהגישה עו”ד מרים בריינין, טענה עו”ד סיגל אבנון המייצגת את היק”ר כי “משרד הבריאות רואה לנגד עיניו את המטופלים”. השופט מלצר קטע את עו”ד אבנון והגיב בעוקצנות: “עד כמה הם רואים לנגד עיניהם את המטופלים – על זה תקבלו תשובה”.

מלצר המשיך: “לא יכול להיות שיש בעיות עם המלאים ואספקת התרופות ולא יכול להיות, ואת זה אני אומר קונקרטית, שהמחירים האמירו פי 3 או פי 4 ואתם לא שמים לזה סוף. זה הלך כבר לועדת המחירים והיא חושבת שיש זמן, אני פשוט אומר את זה כמקדמה, פרומו, לתיק הגדול. הכל בסיסמה ש’אנו דואגים לכולם’, איך אתם דואגים? תודיעו לכל מי שצריך שאנחנו מצפים להחלטה של ועדת המחירים.”

השופט מלצר לא רצה לחשוף את ההחלטה שצפויה להתפרסם ככל הנראה כבר השבוע או בשבוע הבא, אך הסכים לומר כי “יש שתי בעיות עקרוניות ואנו ביקשנו שהנושאים יקודמו והם לא מקודמים כמו שצריך, בעיקר בנושא המחירים שבשוק הרגיל הם פי 3 ופי 4 ואני לא מדבר על זה שמתפתח גם שוק שחור”. הבעיה השנייה היא חוסר במלאים שלדבריו “זו בעיה רצינית שאתם לא נותנים לה פתרון”.

בתיק הספציפי בו דנו השופטים אתמול, בהקשר של מטופל שהועבר בעל כורחו לחברה אחרת ובכך נקטע הרצף הטיפולי שלו, טען עוד השופט מלצר בפני נציגי משרד הבריאות כי “לא היה צריך ללכת במסלול המשפטי, אמרתם שתקימו ועדת חריגים שתדון ולא עשיתם את זה. אמרתם שמי שלא יימצא לו תחליף ראוי אתם תמצאו לו פתרון. לא יכול להיות מצבים כאלה של אנשים מסכנים שיישארו ללא פתרון”.

כשהשיבה עו”ד אבנון המייצגת את היק”ר כי אם ייקבע דבר מה לגבי המטופל בתיק הזה הרי שתהיינה לכך “השלכות רוחב” על מאות עד אלפי מטופלים אחרים, השיב לה השופט מלצר: “אולי זה דווקא טוב שיהיו לזה השלכות רוחב”. לבסוף הורה השופט למשרד הבריאות להשיב לו עד מחר (ג’) כיצד בכוונתם לסייע למטופל וסיכם, תוך רמיזה נוספת אל עו”ד אבנון: “גברתי רואה לאיפה הרוח נושבת והיא נושבת קרירה מבחינתכם”.

מרים בריינין (צילום: מולי גולדברג)
עו”ד מרים בריינין (צילום: מולי גולדברג)

עו”ד מרים בריינין מסרה כי “מדובר במקרה ראשון ופרטני, שהובא בפני בית המשפט העליון ושמדגים את גודל החלם ואת המצוקה של המטופלים. בית המשפט לא נותר אדיש והבהיר למדינה שהדרך בה היא הולכת, ההתנגדות העיקשת במסגרתה נמנעת מלהביא לפתרונות למצוקות החולים, תחייב את התערבות השופטים. נראה כי בג”ץ בהחלט מכיר לעומק את הסוגיות שאנחנו מביאים לפתחו במסגרת הבג”ץ הנידון בימים אלו, וההד הציבורי לא עובר מעליו.”

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי ועדת המחירים של משרד האוצר, אותה הזכיר גם השופט, עתידה להתכנס בשבוע הבא, יחד עם העוסקים בענף. הדיון נערך לדרישת משרד הבריאות המבקש להטיל פיקוח מחירים על הענף במתכונת שתקבע מחירי מקסימום מותרים. עם זאת, העוסקים בענף מתנגדים לפיקוח מחירים ומזהירים כי אם יוטל כזה הם יעצרו את פעילותם בישראל.

בינתיים ממשיכות חברות הקנאביס להעביר את המטופלים מהאסדרה הישנה אל האסדרה החדשה, וחלקן עצרו לגמרי את האספקה לפי מחיר 370 ש”ח כך שהמטופלים נאלצים לשלם עד אלפי שקלים עבור אותו טיפול. לטענת החברות לא נותרה להן סחורה מהאסדרה הישנה ומכירת תוצרת של האסדרה החדשה במחירים הישנים מהווה פגיעה כלכלית אנושה שהן לא יכולות לקבל.

משרד הבריאות מתעלם בינתיים משתי הצעות של מגזין קנאביס להוזלת מחירי הקנאביס הרפואי – האחת שיווק ישיר, כפי שהיה באסדרה הישנה, ישירות מהמפעל למטופל. בכך יחסכו עד כ-30% או אף יותר מהנתח שגובים בתי המרקחת. הצעה שנייה היא למכור קנאביס ללא מע”מ, כמתאפשר על פי חוק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר