בג"ץ יכריע: האם רפורמת הקנאביס הרפואי תיעצר?

שופטי בג"ץ ידונו ביום ראשון הקרוב בשאלה האם לקבל את העתירה להקפאת רפורמת בתי המרקחת בתחום הקנאביס הרפואי. לטענת העותרות הרפורמה פוגעת במטופלים ואינה מבוססת על מדע או רפואה. משרד הבריאות טוען כי בסוף התהליך הטיפול יהיה איכותי וטוב יותר.

ביום ראשון הקרוב (22.9) ידונו שופטי בג"ץ בעתירה שדורשת לעצור את רפורמת בתי המרקחת, זאת בעיקר על רקע הטענה שנהלי הרפורמה והעברת המטופלים לאסדרה חדשה אינם מבוססים על מדע או בסיס רפואי מספק. בעתירה, בה מייצגות עו"ד מרים בריינין ועו"ד יסמין מזרחי, נטען כי כמעט על דעת עצמו ניסח מנהל היק"ר יובל לנדשפט נהלים המובילים לכך שחולים נאלצים להפסיק למעשה את הטיפול אליו הורגלו, ולהשתתף במה שהן מגדירות כ"ניסוי בבני אדם".

לאחר הגשת העתירה בסוף חודש מרץ השנה, ניסו משרד הבריאות והיק"ר לפתור חלק מהטענות בשיטת "טלאי על טלאי", למשל לאשר אספקה בבתי המרקחת של תוצרת שאינה עומדת בתקנים על מנת לגשר על מחסור חמור – זאת בניגוד לנהלים שנקבעו בתחילה. לאחר מכן הכריז משרד הבריאות על "תפיסה" והחרמה של תוצרת הקנאביס ממחסני החברות והורה לחברות להתחיל להעביר את האספקה לבתי המרקחת, מה שאמור היה לפתור את בעיית המחסור בבתי המרקחת, אך יצר מחסור למטופלים באסדרה הישנה כפי שהודיעו לאחרונה החברות "בטר" ו-"IMC".

מה יקרה אם יוגשו 30 אלף עתירות?

משרד הבריאות גם הודיע על הארכה אוטומטית של רישיונות לכל המטופלים, וכן על מבצע הארכה נוסף למי מהמטופלים שיסכימו לעבור לאסדרה החדשה. עוד הוכרז כי יוטל פיקוח מחירים על מנת לעצור את העלייה של עד פי 3 ויותר בעלויות הטיפול, אם כי הליך זה טרם צלח. עוד עודכנו נהלי השימוש המותר בחומרי הדברה, אפשרות לרוקחים לספק קנאביס במינונים וכמויות שונות מאלו שנקבעו על ידי הרופאים, ועוד שורת נהלים – כל זאת כדי לייתר את הטענות בעתירה. עם זאת, מהטענה המרכזית על כך שהרפורמה מבוססת על קביעות שאינן רפואיות, משרד הבריאות הקפיד להתעלם לכל אורך התקופה.

בדיון הראשון, שנערך בחודש יוני, העיר השופט חנן מלצר למשרד הבריאות, כולל ללנדשפט עצמו שנכח באולם, כי חל איסור לערוך ניסויים בבני אדם וכי יש לנקוט במשנה זהירות. “כלל מספר אחד הוא לא להזיק,” הסביר, ושאל את לנדשפט “מה תעשו עם חולים שיינזקו בטיפול החדש? שלא מעוניינים בטיפול החדש? מה יקרה אם יוגשו 30 אלף עתירות?”. לשאלות אלו עד כה לא ניתנה תשובה ברורה למעט הסבר כי מדובר בהליך דינמי, שלוקח זמן, אך שבסופו יוסדר התחום כך שכל המטופלים יוכלו לקבל את הטיפול האיכותי ביותר.

משרד הבריאות משחד את המטופלים?

העותרות השיבו מנגד כי כל ההקלות עליהן הכריז משרד הבריאות לאורך התקופה מאז הגשת העתירה הן למעשה "שוחד" שמנסה המשרד לתת למטופלים לצורך פיתוי להסכים לעבור לאסדרה החדשה. לטענתן עדיין לא הוסבר על בסיס מה נקבעו נהלי הרפורמה, מדוע המטופלים נאלצים לקבל תוצרת מסוג אחר לזה שהורגלו בו, בכמויות מצומצמות יותר, ללא חובת הצגת זנים, ללא התייחסות למגוון הרכיבים הפעילים ובמחירים גבוהים בהרבה – זאת אם בכלל ישנה אספקה זמינה.

משרד הבריאות דרש בתגובה מבית המשפט לצרף לדיון את חברות הקנאביס ובתי המרקחת, שהגישו בעקבות כך את תגובתן לסוגיה. רובן ככולן צידדו ברפורמה בטענה כי הן כבר השקיעו סכומי כסף גדולים בפיתוח והקמת מתקנים לפי נהלי האסדרה החדשה, וכי ביטול או עיכוב של הטמעת הרפורמה תגרום להם לנזקים כלכליים כבדים. ביהמ"ש דחה מנגד את דרישתם של עשרות מטופלים להצטרף גם הם כצד בדיון.

ביום ראשון הקרוב בשעה 11:00 ידונו כאמור שלושה שופטי בג"ץ, חנן מלצר, ניל הנדל ונעם סולדברג, בשאלה האם להיענות לדרישת העותרות ולהקפיא את הרפורמה עד שהצדדים יגיעו להסכמות בהליך בוררות. הליך בוררות שכזה יכול להימשך גם חודשים ארוכים ולמעשה לעצור בפועל את הרפורמה ולהתיר למטופלים וליצרנים להמשיך במתכונת האסדרה הישנה – כלומר אספקה ישירות למטופלים ולא דרך בתי המרקחת. אם ידחו השופטים את העתירה בהחלט ייתכן שיוגשו עשרות עתירות אישיות על ידי מטופלים שנפגעו באופן ישיר מהשינוי בטיפול ומעליית המחירים. הדיון פתוח לציבור.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט