בג”ץ הקנאביס: המדינה רוצה ארכה נוספת, העותרים דורשים הקפאת הקנסות

אחרי שקיבלה ארכה ראשונה מבקשת כעת פרקליטות המדינה ארכה שנייה, עד 2.7, להגשת תשובה לעתירה ההיסטורית לבג"ץ. העותרים הסכימו לבקשה בתנאי שעד אז תבוטל אכיפת חוק הקנסות החדש. עדכון: השופט דחה את בקשת המדינה. מועד לדיון ייקבע בקרוב.

יומיים לפני המועד האחרון להגשת תשובה רשמית לבג”ץ הקנאביס ההיסטורי מבקשת המדינה ארכה נוספת של חודש ימים כדי להגיש תשובתה ב-2.7.

כזכור עם הגשת העתירה קבע שופט העליון אלכס שטיין כי על המדינה להגיש תשובתה לטענות עד 4.4, אך זו ביקשה ארכה עד 1.6 מאחר ו”מדובר בסוגיה מורכבת”.

השופט אלכס שטיין (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
השופט אלכס שטיין (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

אתמול (ד’) שלחה המדינה לשופט שטיין בקשה לארכה נוספת, זאת לדבריה מאחר ו”המשיבים זקוקים לפרק זמן נוסף לצורך השלמת גיבוש תגובתם לעתירה”.

העותרים, אורן ליבוביץ’ ומפלגת עלה ירוק, המיוצגים ע”י עו”ד חץ דוד, מסרו לבית המשפט העליון כי הם מסכימים לבקשת המדינה לארכה בתנאי שאכיפת חוק הקנסות תוקפא עד הגשת התגובה לפחות.

עדכון: השופט שטיין דחה את בקשת המדינה לארכה נוספת וקבע כי יערך דיון משפטי בעתירה בפני שלושה שופטים עליון. הפרקליטות תגיש תגובתה עד 15 ימים לפי מועד הדיון, שיפורסם בקרוב.

העתירה הוגשה בסיוע של כ-3,000 תורמים ומהותה הדרישה לקבוע כי הפללת שימוש עצמי בקנאביס היא ענישה לא מידתית ויש לבטלה.

על פי טענות העותרים, המגובים בחוות-דעת מפורטות של גורמים מקצועיים מהארץ ומהעולם, השימוש בקנאביס נפוץ באוכלוסיה ועל המדינה להסדירו באופן חוקי למבוגרים.

עד היום תשעה בתי משפט עליון/חוקה בעולם כבר קיבלו עתירות דומות וביטלו את הפללת צרכני הקנאביס לחלוטין, בחלקן המדינה פועלת בעקבות ההחלטה ומיוזמתה להסדרת השוק (לגליזציה).

לאחרונה נכנס לתוקף חוק הקנסות שגיבשה הממשלה בכנסת הקודמת ובמסגרתו לא בוטלה ההפללה, אך ניתנה לשוטרים האפשרות לנפק קנסות כבדים תמורת הודאה בעבירה הפלילית.

עד כה, מנתונים שחשף השר גלעד ארדן, נופקו במהלך חודשיים קנסות בסכום של מעל 1.5 מיליון ש”ח נגד צרכני קנאביס.

אם יקבל השופט שטיין את דרישת העותרים תוקפא אכיפת עבירות שימוש בקנאביס עד לדיון בנושא. לחילופין הוא עשוי לקבל את דרישת המדינה לארכה נוספת ללא תנאים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר