בדרישה ללגליזציה: התראה לפני עתירה לבג”ץ נשלחה לממשלה

מוצא אחרון ללגליזציה בישראל? אם בתוך כשבועיים לא תבטל הממשלה את הפללת צרכני הקנאביס או תודיע כי בכוונתה לקדם את חקיקת הלגליזציה עוד לפני הבחירות, תוגש מחדש העתירה לביטול הפללת הצרכנים והסדרת השוק (בג"ץ הלגליזציה).

מכתב התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים הוגש הבוקר (ג’) לממשלה ולכנסת בדרישה לבטל מיידית את הפללת צרכני הקנאביס בישראל, גם ללא הסדרת שוק חוקי (“לגליזציה”) בשלב זה, או להודיע עד 9.1.21 על קידום הליך החקיקה ללגליזציה דרך ועדת הסכמות, או בכל דרך אחרת, עד להבאה לשינוי החוק עוד בטרם יום הבחירות הצפוי ב-23.3.21.

המכתב הוגש בעקבות פיזור הממשלה הצפוי להיכנס לתוקף הלילה (ג’) בחצות, לאחר שאתמול לא התקבלה במליאה ההצעה לדחות את אישור תקציב 2020 בשבוע נוסף. משלא אושר תקציב 2020 עד המועד האחרון, 23.12.20, מתפזרת בחצות הלילה הכנסת מעצמה וכך למעשה קורסת הצעת החוק ללגליזציה ומתבטלים כל הליכי החקיקה שאושרו עד שלב זה.

“באשמתכם הבלעדית, אלפי אנשים ממשיכים להיות מופללים על לא עוול בכפם, עשרות אלפים סובלים מהשלכות רישום פלילי חסר כל תוקף מוסרי וחוקתי, ומאות אלפים סובלים מרדיפה פלילית לא מוצדקת על אף שנוצר קונצנזוס מקצועי במסקנות מפורשות של ועדה בין משרדית לרבות מטעמים חוקתיים, רוב בציבור, בכנסת ובממשלה להפסקת מדיניות ההפללה והסדרת שוק הקנאביס,” נכתב בין השאר.

בנימין נתניהו, בני גנץ (צילום: דוברות הכנסת)
“באשמתכם מאות אלפים סובלים” – רה”מ בנימין נתניהו, רה”מ החליפי בני גנץ (צילום: דוברות הכנסת)

עוד נכתב כי “אנו פונים בזאת על מנת לתת לכם את האפשרות להציל את כבודכם וכבוד הכנסת הרמוסים, בעקבות העובדה שאתם בעצמכם אשמים ברמיסתם, ודורשים החלטה, שתתקבל בשבועיים הקרובים, להעביר את חוקי הלגליזציה או למצער לסיים בשלוש קריאות ולהשלים את הצעת חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים (אי הפללה, מ”ק) אשר כבר עברה בקריאה טרומית”.

למכתב ההתראה מכותבים רה”מ בנימין נתניהו, רה”מ החליפי בני גנץ, וכן יו”ר האופוזיציה ח”כ יאיר לפיד וגם היועמ”ש אביחי מנדלבליט – אשר בסמכותו הבלעדית להודיע מיוזמתו על הפסקה מוחלטת של אכיפת מדיניות ההפללה כלפי צרכני קנאביס. “אם חברי הכנסת וראשי הממשלה לא רוצים להציל את כבודם, אולי אתה תעשה זאת עבורם,” כתבו העותרים למנדלבליט.

לסיכום מציין המכתב כי “במידה ובלוח הזמנים שפורט לעיל, דהיינו עד לתאריך 9.1.2021 לא תתקבל החלטה מוסכמת ב’ועדת הסכמות’ כי הפסקת מדיניות ההפללה תקודם ותסתיים בכנסת במסגרת תקופת המעבר, בין אם באמצעות חוק לגליזציה שמנסח משרד המשפטים ובין אם באמצעות התיקון הנ”ל, הבג”ץ יוגש מחדש בתיקונים הנדרשים”.

בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ
מוצא אחרון ללגליזציה בישראל? מסדרונות בית המשפט העליון (צילום: ויקיפדיה)

כזכור, בעתירה שהוגשה לבג”ץ בחודש מארס 2019 ושהדיון בה נקבע על ידי השופטים לאמצע שנת 2020, התבקשו השופטים לקבל את הטענה כי הפללה של אזרח בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי מנוגדת לחוק יסוד כבוד האדם, ועל כן דינה להיפסל. למרות שמדובר בטענה מבוססת משפטית, שאף אומצה על ידי בתי משפט רבים לחוקה במדינות שונות בעולם, שופטי בג”ץ קבעו ב-18.6.20 כי “אין מקום למרוץ סמכויות” בין בג”ץ לכנסת וכי יש “לתת הזדמנות לכנסת” לקדם בעצמה את ההליך בחקיקה.

הפסיקה באה על רקע הבטחות בחירות מצד ראשי מפלגות הקואליציה שהצהירו כי בכוונתם להביא לתיקון זה בחוק. עם זאת, השופטים ציינו כי במידה ולא תירשם התקדמות, ניתן יהיה לשוב ולהגיש את העתירה בשנית, כפי שצפוי להיעשות כעת. ואכן, 3 ימים בלבד לאחר פסיקה זו, ב-21.6.20, פרסמה הממשלה הודעה לפיה ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה רשמית הצעת חוק ללגליזציה ובכוונתה לקדמה. מאז במשך 6 חודשים אושרה ההצעה גם בקריאה טרומית וגובשה בועדה בינמשרדית.

אם הממשלה היתה מחזיקה מעמד כמה שבועות נוספים, ייתכן שהיה ניתן לאשר את הצעת החוק לפחות בקריאה ראשונה, מה שהיה מאפשר “דין רציפות” והמשך ההליך מאותה נקודה בכנסת הבאה, אך דווקא תומכי הלגליזציה בכנסת הביאו לפיזורה. מה שבכל זאת אפשרי, כפי שגם נדרש במכתב שנשלח היום, הוא להמשיך את הליך החקיקה במהלך תקופת הבחירות, זאת במסגרת ‘ועדת הסכמות’ – ועדה בה חברים נציגי המפלגות ומאשרת הליכי חקיקה בזמן שועדות הכנסת אינן פעילות. לשם כך יש כמובן צורך בהסכמה רחבה שהסיכוי שתתקבל נמוך ביותר.

עתירות דומות התקבלו כבר במדינות רבות בעולם ולכן סביר שאם בית המשפט הישראלי ידון בסוגיה זו ברצינות, תתקבל החלטה דומה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר