בג”ץ הורה למדינה לחשוף את רפורמת הקנאביס של ליצמן

התכנית החדשה של שר הבריאות ליצמן להסדרת ענף הקנאביס הרפואי בישראל, שעתידה למסד שרשרת ייצור והפצה של קנאביס רפואי על ידי מאות גורמים במקום על ידי 9 ספקים בלבד נמצאת בימים אלו בדיונים בבית המשפט. בג”ץ הודיע למדינה כי עליה לחשוף את פרטי הרפורמה ולהתייחס להערות חברות הקנאביס בטרם מעבירה אותה לאישור הממשלה.

בימים אלו פועלים בכירי משרד הבריאות להטמעת שתי רפורמות בתחום הקנאביס הרפואי בישראל – האחת היא “הספר הירוק” בעזרתו מקווים במשרד להדריך עשרות רופאים לטיפול בקנאביס רפואי ולאפשר גישה נוחה יותר של חולים לתרופה הטבעית, והשנייה היא “רפורמת ליצמן” שמטרתה להסדיר מחדש את מבנה הענף – מהמגדלים, דרך היצרנים ועד חלוקת קנאביס בבתי מרקחת ברחבי הארץ.

על פי הרפורמה המתוכננת, שפורסמה לראשונה כאן במגזין, לא יוגבל מספר העוסקים בתחום כפי שמתנהל הענף כיום עם 8 חברות יצרניות בלבד. כל מי שיעמוד בתקני GAP, GMP, GDP ושאר תווי תקן לייצור נאות לתרופות ומוצרי מזון, יוכל לקבל רישיון לניהול חברת גידול קנאביס, ייצור מוצרי קנאביס, או שינוע קנאביס ותוצריו לבתי מרקחת שיוקמו בכל רחבי הארץ.

למרות הדרישה הנוקבת מצד חברות הקנאביס והחולים להיות מעורבים ולהביע עמדתם בנוגע לתכנית, במשרד הבריאות השתדלו לעשות את הדברים בשקט ככל שניתן. רק בעקבות חשיפת המסמך ופנייה לבית המשפט הורה זה למשרד הבריאות לאפשר לציבור להביע עמדתו בנושא. פניות רבות, כולל מגופים גדולים ובכירים בישראל, הגישו הערותיהם למתווה, אך משרד הבריאות לא חשף אותן או את תשובתו להן.

בשבוע שעבר (ד’) קבע בג”ץ כי על המדינה ומשרד הבריאות חל איסור להטמיע את הרפורמה מבלי לחשוף קודם את פרטיה ולהתייעץ קודם עם חברות הקנאביס הרפואי ובעלי נסיון אחרים בתחום.

במכתב שנשלח לנציגי המשרד והגיע לידינו כותבים השופטים כי על המדינה “למסור הודעת עדכון עד לתאריך 1.6.2016” וכן כי “העותרים יהיו רשאים לקבל במהלך גיבוש המתווה ועבודת המטה מידע באשר למדיניות המוצעת”.

עוד קבע בג”ץ כי על המדינה לפרסם את פרטי התכנית בכתב לצורך קבלת התייחסות מהציבור.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי