בג”ץ הורה למשרד הבריאות: “אין לדרוש את רישומו הפלילי של מי שמבקש קנאביס רפואי”

בתשובה לעתירה שהוגשה לבג”ץ, הורה כב’ השופט עוזי פוגלמן למשרד הבריאות לחדול מלדרוש את רישומם הפלילי של אלו המבקשים לקבל רשיון שימוש בקנאביס רפואי.

האם מי שבעל עבר פלילי יכול לקבל קנאביס רפואי? נוהל שהיה אמור להיות ברור ומוכר לסגל משרד הבריאות הופר בסוף שנת 2012 כשד”ר מלכה לזר, אחת המנהלות המורשות לחתום על אישורים לקנאביס רפואי מטעם המשרד, דרשה לקבל את רישומו הפלילי של אדם שביקש לקבל רשיון לקנאביס רפואי.

ד”ר אליעד דוידסון הגיש ב-5.9.2012 המלצה למשרד הבריאות לספק קנאביס לחולה עקב צרכים רפואיים ובה ציין כי החולה התנסה בעבר בשימוש בקנאביס ללא רשיון. כעבור חודש וחצי, ב-22.10, השיבה ד”ר לזר להמלצתו של דוידסון ודרשה לקבל עותק של הרישום הפלילי של החולה.

“מאחר ומשתמש בקנביס ללא רישיון אבקש מידע אודות היסטוריה התמכרותית ורישום פלילי,” כתבה ד”ר לזר בתשובתה.

בין לבין, הגיע פקס למשרדי המחלקה לקנאביס רפואי ובו העתק הרישום הפלילי של החולה. על פי עדותה של ד”ר לזר הפקס הגיע מ”ממקור שאינו ידוע” ובעקבותיו הוחלט לפסול את הבקשה כעבור חודשיים, ב-22.12.

בעקבות תלונה שהגיש החולה על דבריה של ד”ר לזר, הטיפול במקרה עבר לידיו של סמנכ”ל משרד הבריאות ד”ר בועז לב, שהחליט לשלול את הבקשה על רקע היסטוריה פסיכיאטרית ללא התייחסות לנושא הרישום הפלילי.

בקשתה של ד”ר לזר היא כמובן אסורה, שכן על פי חוק אין להתנות קבלת תרופה כלשהי ברישום פלילי כזה או אחר.

השופט עוזי פוגלמן
השופט עוזי פוגלמן

בעקבות עתירה שהגיש החולה לבג”ץ לפני שלושה חודשים, הורה השופט עוזי פוגלמן בפסק הדין, כי “אין לבקש את רישומו הפלילי של מבקש”.

“מתגובת המשיבים עולה כי הופקו הלקחים מהשתלשלות העניינים האמורה, וחודדו הנהלים בעניין זה,” כתב השופט. “בין היתר, כלל המנהלים המוסמכים הונחו כי אין לבקש את רישומו הפלילי של מבקש.”

עם זאת בחר השופט שלא להתערב בשיקול של משרד הבריאות ואישר את שלילת הבקשה לרשיון שהציג ד”ר בועז לב.

ד”ר יהודה ברוך, מהמנהלים מורשי החתימה על אישורים, התייחס לנושא כבר בשנת 2009. “אין קשר לעבר פלילי,” אמר ד”ר ברוך בראיון. “פסק כבר בית המשפט בעניין – שתרופה היא תרופה והיא ניתנת ללא קשר לעבר פלילי.”

צפו:

ראו גם: משה פייגלין ליעל גרמן: “אנו פוגעים בחולים”
ראו גם: הנחיה חדשה: מטופלים בקנאביס רפואי יקבלו שמן במקום פרחים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר