מגלגל...

בג”ץ האריך את האסדרה הישנה עד הודעה חדשה

בגלל דחיות חוזרות הודיע בג"ץ כי צו הביניים שמחייב את חברות הקנאביס הותיקות להמשיך לספק קנאביס במתכונת הישנה למטופלים מהאסדרה הישנה, יעמוד על כנו עד הודעה חדשה.

הוארך עד הודעה חדשה צו הביניים שהוציא בג”ץ לפני כארבעה חודשים, מארס 2020, ולפיו מטופלי קנאביס רפואי שנותרו באסדרה הישנה ימשיכו לקבל אספקה במתכונת הישנה, במחיר קבוע של 370 ש”ח לכל כמות, מחברה אחת בלבד אליה הם משוייכים.

באופן ספציפי קבע ראש ההרכב, השופט חנן מלצר, כי “צו הביניים שהוצא בהחלטת ההרכב מתאריך 08.03 וההבהרות שניתנו לגביו מוארכים בזאת עד ובכפוף להחלטה אחרת”.

על פי הודעת השופט שנמסרה היום (חמישי), משרדי הבריאות, החקלאות והאוצר יידרשו להגיש הודעת עדכון נוספת מטעמם עד לתאריך 12.08. יתר הצדדים יהיו רשאים להגיב תוך 10 ימים לאחר מכן, כלומר עד 22.08.

כזכור, ההנחיה המפורשת מחודש מארס קבעה כי “אספקת הקנאביס במהלך תקופה זו לבעלי רשיונות השימוש בקנאביס מההסדרה הישנה תיעשה בתנאים ובמחירים שהיו נהוגים במסגרת ההסדרה הישנה”.

עם זאת יש לציין כי הארכה זו בהחלטת בג”ץ לא ממש מסייעת למטופלים באסדרה הישנה מכיוון שלפני שבועיים כבר הודיע משרד הבריאות מיוזמתו על הארכה גורפת של כלל הרישיונות, מהאסדרה הישנה והחדשה, בעד 10 שבועות נוספים.

לצד זאת המטופלים באסדרה הישנה טוענים כי החברות המעטות שממשיכות לספק קנאביס במודל הקודם לא מאפשרות זמינות מגוונת של מלאי, לעתים זן אחד בלבד, באיכות הנמוכה ביותר, ולרוב גם בתצורת תפזורת בלבד.

על פי הערכות, מתוך מעל 70,000 מטופלי קנאביס רפואי בישראל כיום יש כ-5,000 באסדרה הישנה. שאר המטופלים הועברו בכח או עברו מרצונם לאסדרה החדשה. בנוסף ישנם רבים שקיבלו רישיון בשנה האחרונה.

חברות הקנאביס מצידן, מבין אלו שמקפידות כן לספק קנאביס באיכות סבירה גם למטופלי האסדרה הישנה, טוענות כי מדובר בהפסד כספי עצום. “המטופלים, חלקם זכאים לעד 200 גרם בחודש, קונים את המוצר במחיר הפסד,” מעיד גורם בענף.

עיקר הפער שנותר בין הצדדים בעתירה, למרות שהעותרת עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי כנראה לא תודה בכך, הוא עניין המחיר. עלות הקנאביס זינקה עבור חלק מהמטופלים בעד פי 4 ויותר ובינתיים לא נמצא פתרון לבעיה.

מצד אחד משרד הבריאות ניסה לקדם מודל פיקוח מחירים אחיד, אך משרד האוצר התנגד לו. גם ועדת המחירים לא הצליחה להגיע להסכמות וכעת נידונה הסוגיה בועדת מנכ”לים. בימים או שבועות הקרובים אמורה לצאת הודעה בעניין זה.

בין מגוון השמועות לגבי העתיד לבוא מבחינת המחירים הבולטת ביותר היא השמועה שגורסת כי כוונת משרד הבריאות היא לחייב את החברות לייצר לפחות “ליין” אחד של מוצרים זולים, ולאפשר להן במקביל לייצר “ליין” פרימיום במחירים גבוהים.

הבעיה עם מודל זה, אם אכן יתקבל, היא שעלול להיווצר מצב של “קנאביס לעשירים וקנאביס לעניים” – כלומר מטופלי בעלי ממון יוכלו להרשות לעצמם טיפול איכותי בעוד הנזקקים, לעתים דווקא החולים יותר, יסתפקו בסחורה זולה אך איכותית פחות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר