מגלגל...
x

בג”ץ דחה הדרישה לפיקוח מחירים על ענף הקנאביס הרפואי, בינתיים

בג"ץ דחה את דרישת עמותת הקנאביס הרפואי להטיל פיקוח מחירים על ענף הקנאביס הרפואי. הדרישה באה לאחר שהעוסקים בענף התעלמו מתאריך הדדליין (1.7) שקבע משרד הבריאות לחשיפת כל נתוני המכירות והעסקאות שלהם. טענתם: מדובר בפיקוח מחירים דה פקטו. דיון נוסף יערך בקרוב בועדת המחירים של משרד האוצר

פיקוח מחירים הוא מודל שמאפשר לממשלה לקבע מחיר מקסימום למוצר מסוים כך שימנע מחברות לשווקו במחיר גבוה יותר. זה אולי נשמע טוב, אבל יש גם מינוסים: עלולה להיות ירידה באיכות כי לא ישתלם ליצרנים להשקיע, עלול להיווצר מחסור כי מי שלא ישתלם לו ייסגר, מוצרים שהיו יכולים להימכר בפחות ממחיר המקסימום יעלו יותר מכפי שהיו יכולים לעלות, ועוד.

סוגיה זו נדונה בחודשים האחרונים בועדת המחירים של משרד האוצר בנוגע לשוק הקנאביס הרפואי בעקבות עליית המחירים של מוצרים איכותיים יותר באסדרה החדשה (כ-233 ש”ח בממוצע ל-10 גרם נכון להיום על פי מדד אתר קנאביז) לעומת מחירים קבועים שהיו נהוגים במוצרים פחות איכותיים באסדרה הישנה (370 ש”ח לכל כמות).

ועדת המחירים קבעה לבסוף בחודש מארס השנה לא להטיל פיקוח מחירים על שוק הקנאביס הרפואי, לפחות בשלב זה, בין השאר מכיוון שמדובר בענף חדש שעוד נתון לשינויים תכופים.

עם זאת ועדת המחירים כן אימצה את דרישת היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) ואת דרישת משרד הבריאות, וקראה לעוסקים בענף הקנאביס לחשוף את כל פרטי העסקאות, המבצעים, התמחור והמלאים של כל מוצרי הקנאביס, מדי חודש, וגם רטרואקטיבית מאז אפריל 2020, במטרה להבין כיצד מתנהל השוק ולנסות למצוא כיצד להוזיל מחירים.

אך העוסקים בענף השיבו בשלילה לדרישת משרדי הממשלה וטענו שלמעשה מדובר בהטלת פיקוח מחירים דה-פקטו, וכי זו אינה חוקית ונעשתה ללא סמכות, ובאופן כללי הודיעו שלא יעמדו בה.

המועד שנקבע על ידי משרד הבריאות להעברת המידע מהחברות היה 1.7, כלומר סוף השבוע שעבר, אבל מבדיקת מגזין קנאביס בשלב זה נראה שאף לא אחד מהעוסקים העביר מידע שכזה, וככל הנראה גם אין כוונה להעבירו.

במכתב ששלח פורום תעשייני הקנאביס למשרד הבריאות נכתב כי “מדובר בחדירה מוגזמת וחסרת תקדים למידע עסקי של חברות פרטיות”. עוד טענו כי שוק הקנאביס הרפואי מתאזן מעצמו ומציע מלאי מספק והזכירו כי המלצת ועדת המחירים היתה שלא להטיל פיקוח מחירים על הענף בשלב זה “בעוד שהמידע שמתבקש הוא למעשה מידע של שוק מפוקח”.

הרוקחים טוענים כי הם אינם מתנגדים לפיקוח מחירים, אלא רק לדרישה להעביר נתונים ומידע שלטענתם אין באפשרותם למסור. “אין לנו בעיה עם פיקוח מחירים,” אומר יו”ר הסתדרות הרוקחים למגזין קנאביס השבוע. “אנחנו אפילו החלנו על עצמנו פיקוח מחירים ולא חורגים מהמחיר שנקבע על ידי היצרנים אלא רק למטה ממנו”. לדבריו “הנקודה היא שאין לנו אפשרות למסור את מחירי המכירה בדיוק. מה אם נתתי מתנה למטופל – איך מחשבים את זה? אם לקחתי 5 תשלומים בכרטיס אשראי איך אחשב את זה? אם המכירה נעשתה עבור קנאביס + דאודורנט + אקמול, איך מחשבים את זה?”

בעקבות הסירוב הזה מצד החברות והרוקחים הצטרפה השבוע עמותת הקנאביס הרפואי לדרישת היק”ר ומשה”ב, ובפנייה לבג”ץ במסגרת תיק שמתנהל מאז שנת 2019 דרשה שבג”ץ יורה לעוסקים בענף הקנאביס לקיים את דרישת ועדת המחירים ולמסור את כל הפרטים שנתבקשו.

העמותה גם חזרה על דרישתה להטיל פיקוח מחירים על הענף. לדברי מנכ”ל העמותה דנה בראון אין חשש לפגיעה באיכות בגלל פיקוח מחירים. “כרגע המוצרים האיכותיים זמינים רק לשמנא והסלתא שבמטופלים ולא נגישים לאלו שהפרוטה לא מצויה בכיסם,” אמרה למגזין קנאביס הבוקר (ו’).

שופטי בג”ץ דחו אמש (חמישי) את דרישת העמותה להטיל פיקוח מחירים, אך ציינו עם זאת כי על הממשלה לפעול כפי שהודיעו בחודש מארס, כלומר כן לדרוש מהחברות לחשוף את אותו מידע שהחברות טוענות שהוא פיקוח מחירים הלכה למעשה. על בסיס מידע זה אמורה הממשלה להחליט האם להטיל פיקוח מחירים או לא.

למגזין קנאביס נודע כי בעקבות ההתפתחויות הללו וסירוב החברות לשתף פעולה עם הדרישה, הוחלט לאחרונה כי הממשלה תקיים דיון נוסף של ועדת המחירים בהשתתפות משרדי האוצר והבריאות, ושאולי בסופו תינתן החלטה ברורה.

“לאור הטענות שעלו הוחלט על כינוסה של ועדת המחירים המשותפת למשרדי הבריאות והאוצר לצורך דיון,” מסר משרד הבריאות בתשובה למגזין קנאביס. “לאחר שהועדה תדון בפרטים תימסר תשובה”. משרד הבריאות לא ציין עם זאת מתי בדיוק יערך הדיון.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר