“בגלל קנאביס רופאים עוזבים את המקצוע”

מרפאות הכאב מסרבות לספק טיפול בקנאביס רפואי ויו”ר האגודה הישראלית לכאב מסביר כעת כי הסיבה היא שרוב המעוניינים הם כאלה שרק רוצים לעשן. הוא מטיל את האחריות על משרד הבריאות והפוליטיקאים, טוען שמגדלי הקנאביס הם בעלי האינטרס האמיתיים וחושף כי רופאים עוזבים בגלל קנאביס את המקצוע.

מזה שנים שמרפאות הכאב בבתי החולים בישראל מונעות מחולים את הטיפול בקנאביס רפואי, למרות הבטחות לכך שעניין זה ייפתר, גם מצד קופות החולים וגם מצד משרד הבריאות.

בשבוע שעבר שוב הגיעו למגזין פניות של חולים, שהגיעו למרפאת הכאב בבי”ח הדסה עין כרם בירושלים ונחשפו לשלט המוצג בפתח המרפאה ומודיע להם כי במקום אין טיפול בקנאביס רפואי.

מרפאה ללא קנאביס רפואי
מרפאות הכאב סגורות בפני המעוניינים בקנאביס רפואי

ד”ר אליעד דוידסון, מנהל מרפאת הכאב בהדסה ויו”ר האגודה הישראלית לכאב, טוען כעת כי מדובר באותו שלט שתמיד היה שם – ושהוא תמיד גם יהיה – זאת לדבריו עקב עומס בלתי אפשרי.

“העומס של הדרישות לקנאביס פשוט סגר לי את המרפאה,” הוא מסביר. “אנשים שמעשנים קנאביס חושבים לעצמם למה לא לחסוך 3,000 ש”ח בחודש על קנאביס אם אפשר לקבל ב-370 ש”ח, ואנחנו לא במקצוע הזה כדי לחלק קנאביס או לעשות לגליזציה. גם ככה התורים למרפאות הכאב ארוכים מאוד”.

“מגדלי הקנאביס מרוויחים יותר מחברות התרופות”

לדברי ד”ר דוידסון גם למי שבאמת חולה וסובל מכאב אין כל סיבה להגיע למרפאת כאב כדי לבקש קנאביס רפואי: “מי שרוצה טיפול בקנאביס רפואי שילך לרופא מומחה בתחומו ושהוא ייתן המלצה, הוא לא צריך לשלוח אותם אליי. חוץ מזה לא כל אדם שכואב לו צריך קנאביס וזו לא התרופה הטובה ביותר לכאב”.

בנוסף הוא מכחיש לחלוטין אינטרס או לחצים מצד חברות תרופות או קופות חולים שיש הטוענים כי הן אלו שעומדות מאחורי ההתנגדות, ואף טוען כי בעלי האינטרס הם דווקא מגדלי הקנאביס הרפואי שלדבריו מרוויחים הרבה יותר.

“מדובר בהכפשות וקשקושים, כאילו אני רוחץ יד עם חברות התרופות,” אמר. “היום הכסף שחברות הקנאביס ומגדלי הקנאביס מגלגלים – הם לא האנדרדוג, הם כבר האפרדוג. הכסף אצל המגדלים הוא יותר גדול היום מחברות התרופות.”

“זנדברג ומשרד הבריאות רק מדברים”

ד”ר דוידסון מבקר לא רק את אלו שלכאורה מנצלים את המצב כדי לקבל קנאביס ללא הצדקה, אלא גם את משרד הבריאות ואת ח”כ תמר זנדברג יו”ר ועדת הסמים, שלדבריו רק מדברים בועדות אך לא באמת פועלים להסדרת הנושא.

“משרד הבריאות עובד בצורה לא טובה, לא משתפים אותנו, מרפאות הכאב, בהחלטות,” הוא אומר. “אחרי פעמיים שהייתי בדיונים בועדת הסמים של הכנסת, וראיתי שאף אחד לא רוצה לשמוע שם, הצעתי לח”כ זנדברג יו”ר הועדה לבוא יחד עם משרד הבריאות ולבדוק איך פותרים את הבעיה. לא נענתי לא על ידי זנדברג ולא ע”י משרד הבריאות”.

“היינו שמחים לעזור יותר,” הוא מוסיף,”אבל אנחנו מקבלים כתף קרה מחברי הכנסת שדוחפים את העניין וגם ממשרד הבריאות. אני מוכן גם היום להקים ועדה מיוחדת שתבדוק את הנושא הזה לעומק.”

“רופאים עוזבים את המקצוע”

ד”ר דוידסון אף טוען כי הלחץ שיוצרים המעוניינים בקנאביס רפואי מוביל לפרישה של רופאים מהתפקיד.

“רופאים עוזבים את תחום רפואת הכאב בגלל חוסר יכולת להתמודד עם הדרישה לקנאביס,” ציין. “יש רופא שעלה לארץ מתוך ציונות, התיישב בירוחם כדי לפתוח מרפאות כאב בדרום הארץ, ואחרי שנתיים של עבודה התפטר והפסיק לעבוד בכאב כיוון שהוא לא מסוגל לעמוד מול זה. הוא אומר ‘אני לא באתי לישראל כדי לתת לאנשים קנאביס או להתווכח עם חולים אם מגיע להם קנאביס או לא’.”

“הרופא הזה שהתיישב בנגב הפסיק לעבוד בכאב, אבל אתם לא רוצים להבין ולשמוע על מצוקה של רופאים, על האלימות והמסרים המאיימים שאני שומע שמופנים כלפי רופאים בגלל אנשים שמגיעים ותובעים לקבל טיפול בקנאביס, שאין לזה אח ורע,” סיכם. “רק בקנאביס קורה שמטופל מגיע ודורש טיפול ספציפי מהרופא”.

ממשרד הבריאות לא נתקבלה תגובה.

חדשות