בגלל העיכוב ביצוא קנאביס רפואי: ראש הממשלה מתערב

ביום א’ תיערך בלשכת ראש הממשלה פגישה דחופה בשאלת יצוא הקנאביס הרפואי לחו”ל שמתעכב, אליה זומנו הבוקר שרים מכל משרדי הממשלה הרלוונטיים.

עוד משנת 2011 מקדמים בישראל את רעיון היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, ובשנת 2014 אף נפגש שר הבריאות של צ’כיה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה לייבא קנאביס רפואי מישראל.

אף על פי כן גם היום, 2018, טרם אושרה התכנית לייצוא, זאת בין השאר בגלל התנגדות של השר גלעד ארדן לפתיחת חוות קנאביס רפואי ברחבי הארץ ודרישתו לקבל לצורך בקרה עליהן תקציבי עתק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי / פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו
(צילום: אלכס קולומויסקי / פלאש90)

לאור העיכובים ואולי גם בעקבות התחקיר שפורסם בתחילת השבוע בידיעות אחרונות וב-Ynet וחשף חלק מההתנהלות הקלוקלת של משרד הבריאות בתחום זה, מזמן כעת ראש הממשלה פגישה דחופה עם השרים.

הבוקר (ד’) שיגר נתניהו זימון דחוף לשרי הממשלה הרלוונטיים (בריאות, אוצר, בטחון פנים, חקלאות, משפטים, כלכלה), שיגיעו ביום א’ לפגישה בלשכת רוה”מ.

השרים יצטרכו לתת לראש הממשלה הסברים מדוע מתעכב היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל ולמה במקום לסייע משמעותית למשק הישראלי ולהכנסות המדינה מתעסקים בהעברות תקציבים.

נתניהו הבין לראשונה את פוטנציאל יצוא הקנאביס הרפואי מישראל עוד באותה פגישה עם שר הבריאות הצ’כי ב-2014. לשאלתו של נתניהו ענתה בזמנו היועצת המשפטית של משרד הבריאות, שרונה עבר הדני, כי הדבר בלתי אפשרי בגלל האמנה הבין לאומית של האו”ם.

בחלוף מספר שנים – ולאחר שישראל התעכבה – חתמו לאחרונה הצ’כים על הסכמי יבוא קנאביס רפואי מחברות בקנדה.

השרים שהוזמנו לישיבה: ליצמן, כחלון, כהן, אריאל ושקד, כבר הביעו בעבר וגם לאחרונה תמיכה נחרצת ביצוא, כמו גם השרים חיים כץ, מירי רגב, אריה דרעי ואיוב קרא – אך התנגדותו של השר ארדן ויועצו יואל הדר מנעה עד עכשיו התקדמות כלשהי בנושא.

עד שיאושר היצוא ממשיכה ישראל להפסיד מליארדים ואלפי מקומות עבודה חדשים, שמגיעים לקנדה, אוסטרליה, הולנד ומדינות נוספות, בגלל התנגדות של שר אחד, ארדן.

חדשות