אתר שמכר סמים ב”דארקנט” נעלם – ביחד עם מיליוני דולרים של לקוחות

האתר “Evolution” היה שוק סמים אינטרנטי פופולארי בסגנון Silk Road, שפעל ב”דארקנט” והתשלומים בו בוצעו באמצעות ביטקוין. האתר פעל בהצלחה גדולה ואף היה הגדול ביותר בתחום, עד שיום אחד, ללא אזהרה מוקדמת – הוא נעלם מהרשת – ביחד עם 12 מיליון דולר בביטקוין של לקוחות שכבר שילמו מראש עבור הסחורה שלהם. האם שווקי הסמים האינטרנטיים איבדו את האמינות שלהם?

רקע

מאז שהושק בינואר 2014, גדל שוק הסמים האינטרנטי “Evolution” עד שהפך לאתר הגדול ביותר מסוגו ב”דארקנט” – המרחב הלא מבוקר העצום של האינטרנט שבו אתרים פליליים פועלים כמעט באין מפריע. בניגוד ל-Silk Road (“דרך המשי”) ואתרים אחרים שמכרו סמים באינטרנט ונסגרו על ידי רשויות החוק – “Evolution” דווקא לא נסגר על ידי רשויות החוק, אלא על ידי המייסדים שלו.

“Evolution”, “Silk Road”, ואתרים דומים מתפקדים פחות או יותר כמו Amazon או eBay של סחורה בלתי חוקית. המשתמשים קונים או מוכרים כל סחורה שאינה ניתנת להשגה בשוק החוקי: החל ממריחואנה והרואין וכלה בכלי נשק והאקרים להשכרה. האתרים האלו ניתנים לגישה רק באמצעות דפדפן Tor, אשר שומר על האנונימיות של המשתמשים בו ברשת, והסחר נעשה באמצעות ביטקוין, מטבע לא מפוקח שקשה להתחקות אחר הנתיב שלו.

המנהלים של אתר “Evolution”, אשר ידועים רק בשמות המשתמש שלהם “Verto” ו-“Kimble”, השתמשו במודל העסקי הזה בהצלחה רבה. בנקודה מסויימת, היו באתר יותר מ14,000 מוצרים למכירה בקטגוריית הסמים, ו-12,134 מוצרים למכירה בקטגוריה של “מוצרים שאינם סמים”, אשר כוללת גם כלי נשק קטלניים, כך לפי הדו”ח העדכני ביותר של “אגודת האזרחים הדיגיטלית” (Digital Citizens Alliance) – ארגון ללא מטרות רווח שפועל למען שמירה על בטיחות הגלישה ברשת.

(לחץ להגדלה) צילום מסך מתוך אתר "Evolution", לפני שנעלם. בצד שמאל מופיעות קטגוריות שונות של סמים עם מספר המוצרים שמוצעים למכירה בקטגוריה - בסך הכל 12,149 מוצרים.
(לחץ להגדלה)
צילום מסך מתוך אתר “Evolution”, לפני שנעלם. בצד שמאל מופיעות קטגוריות שונות של סמים עם מספר המוצרים שמוצעים למכירה בקטגוריה – בסך הכל 12,149 מוצרים.

התרמית הגדולה

אך לאחר שפעל ב”דארקנט” בהצלחה רבה במשך יותר משנה, “Evolution” פתאום חדל להתקיים ב-17 למרץ. ביחד עם האתר נעלמו גם כ-11.7 מיליון דולר בביטקוין, אשר מעידים שהאתר היה למעשה הרבה יותר גדול מהגרסא הנוכחית של “Silk Road” המתחרה, שנחשב הרבה יותר מוכר אך עבר לאחרונה לפעול במתכונת מצומצמת לאחר שתי פשיטות גדולות של ה-FBI.

המייסדים של “Evolution” גנבו את מטבעות הביטקוין שהמשתמשים שלהם הפקידו באתר לטובת רכישות עתידיות. עדיין לא התקבלה שום תגובה מהנהלת האתר, וככל הנראה שגם לא תתקבל – אך במדיה החברתית ובאתר Reddit הופיעו עדויות של אנשים שטוענים שהיו דילרים באתר, ומאמתים את סיפור הבגידה של ההנהלה.

אחד המשתמשים האלה, שידוע רק בשם המשתמש NSWGreat, הזדהה כאחד הדילרים הבולטים באתר וככזה שיודע מה מתרחש מאחורי הקלעים, ופרסם את ההודעה הזאת: “יש לי גישה ניהולית לחלקים מסויימים באתר, ראיתי ראיות לכך שהמנהלים מתכוננים לברוח עם כל הכסף. אני כל כך מצטער, אבל Verto ו-Kimble פשוט זיינו את כולנו. לי בעצמי יש פיקדון של 20,000 דולר באתר מרווחים על המכירות שלי שאני כנראה לא הולך לקבל. אני מצטער עבור האובדן של כולם, אני המום וחסר מילים. אני מרגיש כל כך נבגד.”

לא נראה שה-FBI עומדת מאחורי הנפילה של האתר. כאשר ה-FBI הפילה את Silk Road ו-Silk Road 2.0, היא החליפה את דף הכניסה של האתר בהודעה רשמית מטעמה שמסבירה שהאתר הופל עקב היותו לא חוקי, וגם שיחררה הודעה לעיתונות על ביצוע מעצרים. נכון לעכשיו, ה-FBI עדיין לא ענתה לבקשת העיתון “International Business Times” לקבל ממנה תגובה לכתבה.

כאשר "Silk Road" הופל על ידי רשויות החוק - ה-FBI החליפה את דף הבית של האתר בהודעה הרשמית הזאת, שמודיעה כי האתר נחסם. לעומת זאת, Evolution נעלם מהרשת מבלי להשאיר אחריו הודעה כזאת.
כאשר “Silk Road” הופל על ידי רשויות החוק – ה-FBI החליפה את דף הבית של האתר בהודעה הרשמית הזאת, שמודיעה כי האתר נחסם. לעומת זאת, Evolution נעלם מהרשת מבלי להשאיר אחריו הודעה כזאת.

האם שווקי הסמים האינטרנטיים איבדו את האמינות שלהם?

אלכס ווינטר, הבמאי של הסרט הדוקומנטרי “Deep Web” (“הרשת העמוקה” = ביטוי מקביל ל”דארקנט”) שצפוי לצאת בקרוב על הסיפור של אתר Silk Road, אמר על הפרשה: “זאת לא צריכה להיות הפתעה גדולה עבור משתמשים שסוחרים בשירותים בלתי חוקיים באתרים מפוקפקים לגלות יום אחד שהארנק שלהם רוקן. העסק כולו נסמך על אמון או “קוד של כבוד”. ל-Silk Road הייתה אידיאולוגיה ליברטריאנית חזקה, למנהל שלו, שהיה ידוע בכינוי “Dread Pirate Roberts” – היה חשוב לקדם את האידיאולוגיה הזו ולהילחם בחזרה במלחמה בסמים, וגם לדאוג שהסמים באתר לא יהיו מזויפים או מדוללים עם חומרים מסוכנים – משהו שאין בשוק השחור. אתרים כמו Evolution הוקמו למטרות רווח נטו, ואולי זו הסיבה שהוא התנהל ללא “קוד של כבוד”, הוא אומר. “Evolution תמיד היה אתר רודף בצע. הקטע ב-Silk Road זה שזאת הייתה מערכת מבוססת אמון. היה לך את המנהל Dread Pirate Roberts ששמר על קשר קבוע עם הקהילה באתר והתנהל בשקיפות מוחלטת מולה. הרבה אנשים בקהילת ה”דארקנט” לא מופתעים כלל מהעובדה שEvolution ‘חתכו וברחו'”.

לא ידוע איך התקרית הזאת תשפיע על העתיד של התחום. התוצאה הסבירה ביותר היא שהמשתמשים של Evolution ינהרו אל “Agora”, עוד שוק סמים אינטרנטי יחסית ותיק שסבל רבות מהתחרות עם Silk Road ואז עם Evolution. ההשפעה לטווח ארוך היא פחות ידועה. אתרי הסמים האינטרנטיים ככל הנראה ימשיכו להיות בלתי אמינים בעקבות האופי הפלילי שלהם, עד שחוקי הסמים ישתנו, או שיקום אתר כזה שינוהל על ידי קהילה, ולא על ידי אינדיבידואל או קבוצה קטנה של משתמשים.

“לפי דעתי העתיד של השווקים האלו הוא במערכות ללא בקרה מרכזית. אך אלו ייאלצו להתבסס על מערכת של כבוד הדדי – אתה לא יכול לתת אמון כזה באנשים שהם פושעים מטבעם ובאים רק כדי לעשות כסף. זה צריך לחזור למתכונת של Silk Road המקורי, שם לפחות היו אלמנטים של אידיאולוגיה”.

הסרט הדוקומנטרי "Deep Web", אשר מספר את הסיפור של שוק הסמים האינטרנטי "דרך המשי", הוקרן לראשונה בשבוע שעבר בבכורה עולמית בפסטיבל הסרטים SXSW, והוא צפוי לצאת לאקרנים בקרוב.
הסרט הדוקומנטרי “Deep Web”, אשר מספר את הסיפור של שוק הסמים האינטרנטי “דרך המשי”, הוקרן לראשונה בשבוע שעבר בבכורה עולמית בפסטיבל הסרטים SXSW, והוא צפוי לצאת לאקרנים בקרוב.

ראו עוד:
400 אתרי סחר בסמים נסגרו – ה-Silk Road חזר לעבוד
אתר הסמים “דרך המשי” – עכשיו הסרט
מאיפה מגיעים הסמים הנמכרים בדארק נט?
המוצר הראשון שנמכר ברשת האינטרנט – שקית קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר