אשת נשיא אוגנדה: גידול קנאביס? רעיון שטני

14 חברות מכל העולם, כולל מישראל, לוטשות עיניהן להקמת פעילות בתחום הקנאביס הרפואי במדינת אוגנדה שבמזרח אפריקה, אך נראה שזה לא יהיה פשוט - חלק משרי הממשלה מסרבים בינתיים לתמוך והגברת הראשונה חושבת שמדובר במהלך שטני. מה יעשה דנינו?

הגברת הראשונה של אוגנדה, שהיא גם אשת הנשיא השולט במדינה מזה 33 שנה וגם שרת החינוך וחברת קבינט בכירה, תקפה יחד עם שרי קבינט נוספים את התכנית להתיר לחברה הישראלית ‘טוגדר’ לגדל קנאביס רפואי במדינה וכינתה את הרעיון “שטני”.

ג'נט מוסוויני, פוליטיקאית בכירה, חברת קבינט והגברת הראשונה של אוגנדה ב-33 השנים האחרונות
ג’נט מוסוויני, פוליטיקאית בכירה, חברת קבינט והגברת הראשונה של אוגנדה מזה 33 שנים

‘טוגדר’ הישראלית, הנסחרת בבורסה בשווי מאות מיליוני ש”ח אך ללא פעילות אמיתית בתחום הקנאביס בישראל, היא אחת מ-14 חברות שמחכות לאישור גידול קנאביס באוגנדה – אך היחידה כנראה שכבר החלה לגדל את הצמחים בפועל, בחממה שהוקמה במחוז ‘קססה’ (Kasese).

ייתכן והחברה קיבלה היתר כלשהו מגורמי משטרה אשר לא עבר את השלבים הנדרשים על פי חוק ובהחלט יש סיכוי שלבסוף יינתן לחברה האישור באופן רטרואקטיבי, אך נכון להיום גם רישיון ההשקעה שקיבלה ‘טוגדר’ לפני מספר ימים בוטל בהוראת שרת הכלכלה – עובדה שטרם דווחה לבורסה כמחוייב.

ב-15.5 צפוי להתקיים דיון בקבינט בו אמורה שרת הבריאות, ג’יין אצ’נג, האחראית על תחום הקנאביס מתוקף חוקי הסמים של האו”ם, להציג תוצאות בדיקה שערכו נציגיה בנושא. לאחר מכן ייתכן שתתקבל החלטה סופית בעניין. בינתיים מתעקשת השרה כי לא נתנה כל אישור לאף חברה לגדל.

בסוף השבוע, לקראת הדיון שיערך בחודש הבא ועם התפשטות השיח הציבורי והתקשורתי באוגנדה על הישראלים שמגדלים קנאביס רפואי, התייחסה לראשונה לנושא זה גם אשתו של נשיא אוגנדה.

הנשיא יוארי מוסווני, השולט במדינה ביד רמה ב-33 השנים האחרונות, טרם פירסם עמדה רשמית, אך הגברת הראשונה ג’נט מוסווני עשתה זאת באופן שלילי למדי שאולי לא יעורר אופטימיות בקרב החברות המעוניינות להיכנס לפעילות שם.

להתיר גידול קנאביס? רעיון “שטני”

על פי דיווח באוגנדה בישיבה בראשות בעלה הנשיא ובנוכחות שרים נוספים בקבינט כינתה הגברת מוסווני את הרעיון לאשר גידול וייצור קנאביס רפואי באוגנדה כרעיון “שטני” שיסכן את הציבור האוגנדי בכלל והצעירים בפרט.

“התרת השימוש בקנאביס באוגנדה, בין אם למטרות רפואיות או בכלל, זה רעיון שטני שיהרוג את העתיד של ילדינו,” קבעה.

סגנית שרת הבריאות שרה אופנדי וסגן שר התכנון דייוי בהאטי הסכימו עם דברי הגברת הראשונה. שניהם קראו לבטל את רישיון הגידול שניתן לחברה הישראלית וביקשו משאר חברי הקבינט “להיזהר מהטבות”, במה שאולי ניתן לפרש כרמז כלשהו. הם הדגישו שקנאביס הוא צמח אסור וכי כל ניסיון לנפק רישיונות לגידול מנוגד לחוק.

מנגד שר המשפטים קהינדא אוטפייר ושרת פיקוד העורף הילרי אונק, התומכים דווקא בניפוק רישיון גידול עבור חברת הקנאביס הישראלית, אמרו אמנם על פי הדיווח כי לקנאביס יש אמנם צדדים שליליים אך שלעמדתם יש להחליף את הספקולציות והפחדים בעובדות על רכיבי הצמח שעשויים להיות בעלי תועלת רפואית.

כאמור לאחר ששמע את שרי הקבינט קבע נשיא אוגנדה כי על שרת הבריאות אצ’נג וצוות משרדה לחקור את הנושא לעומק ולהציג ממצאים עד 15.5, בטרם תתקבל החלטה רשמית.

באחד הדיווחים בעיתוני אוגנדה נכתב כי במהלך הדיון בקבינט שמעו לראשונה השרים על כך שמשרד הבריאות של אוגנדה הוא זה שסייע לחברה הישראלית לקבל היתר לגידול קנאביס, והם לכאורה אף אלו שדאגו לכך שב-18.3 נופק רישיון גידול קנאביס לחברה. אך גורמים המעורים בפרטים מוסרים למגזין קנאביס כי דיווח זה הוא שגוי לחלוטין ומשרד הבריאות לא התיר גידול קנאביס רפואי לאף חברה.

ד”ר אמילי קוגונזה, יו”ר רשות ההשקעות האוגנדית, הגורם שניפק את רישיון ההשקעה של ‘טוגדר’ ולאחר מכן נאלץ כאמור לבטלו בהנחיית שרת הכלכלה, אמרה בראיון כי רישיונות השקעה מונפקים לאחר אישורים מגורמים נוספים וכי במקרה זה “ההליך היה לא ברור”.

שרת הכלכלה אוולין אניט, שביטלה את רישיון ההשקעה של החברה אמרה כי “גיליתי לפתע שאישור כזה ניתן בחצר האחורית שלי”. בנוסף הודיעה כי פתחה בחקירה פנימית בעניין זה.

דובר רשות הסמים האוגנדית ׁ(NDA) ד”ר מדרד ביטקירזו, שעל פי דיווחי חברת ‘טוגדר’ היא הרשות שניפקה את האישורים הנדרשים לגידול קנאביס באוגנדה, מסר כי “ה-NDA רק מייעץ ואין לו מנדט לנפק רישיונות לאף מגדל מריחואנה” וכן טען כי הנהלת הרשות לא היתה מעורבת כלל בהליך זה. “רישיונות לגידול מריחואנה ניתנים רק על ידי שרת הבריאות,” הבהיר.

דובר משרד הבריאות של אוגנדה מסר רק כי הנושא נמצא בדיוני קבינט, זאת לאחר ששרת הבריאות עצמה ד”ר אצ’נג כבר הצהירה כי היא מעולם לא ניפקה רישיון גידול קנאביס לאף חברה. על פי הדיווח באוגנדה גם השרה אצ’נג מתנגדת להקמת חוות הקנאביס במדינה.

בחברת ‘טוגדר’, בראשה עומד מפכ”ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו, עומדים על כך שהכל מתנהל כשורה, לפי כל הנהלים וההיתרים הנדרשים, ומבטיחים שבשבועות הקרובים כבר יקצרו את מחזור הגידול הראשון של קנאביס רפואי באוגנדה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר