מגלגל...

אשליית היצוא: אם זה הקנאביס הרפואי בישראל, בקנדה לא יקנו אותו

מאות חקלאים ויזמים ישראליים מחכים להתרת היצוא של קנאביס רפואי כדי להיכנס לענף המשגשג. מיליונים מושקעים בשלדים בורסאיים שמנפקים הבטחות חסרות שחר. בעליהן אולי ירוויחו, אבל מי שייפגע הם החקלאים, המשקיעים והמטופלים. דעה.

מאת: שירן גונן

שאלת היצוא של קנאביס רפואי תופסת כותרות, כשבעוד כשבועיים עתידה להתקבל החלטה סופית – כן או לא.

הענף כולו על הרגליים בזמן שחברות בורסאיות חדשות המכנות עצמן “חברות קנאביס” מפרסמות לבורסה הכרזות על הסכמים תיאורטיים כאילו קנדה ומדינות נוספות מתכוונות לרכוש מאות טונות של קנאביס מחוות ישראליות מדי שנה אם וכאשר יאושר המהלך.

אני במקרה גרה בקנדה ורואה מה מעשנים כאן. החבר’ה – גם המטופלים ברישיון – רגילים לדברים שבישראל בכלל לא קיימים ולמען האמת לא נראה שבכלל ניתן לגדל אותם בחממות.

קנאביס רפואי ישראלי גרוע
כך נראה קנאביס רפואי בישראל – אף אחד בעולם לא יקנה אותו (תמונה: פורום קנאביס)

בעוד חודשיים תיכנס הלגליזציה בקנדה לתוקפה – מה שיוביל לכך שלפחות מחצית מהשוק המכונה ‘קנאביס רפואי’ יתמסמס כשהמטופלים יוכלו לרכוש קנאביס כאוות נפשם בחנויות קנאביס “רגילות”.

גופים חזקים כמו האיגוד הרפואי הקנדי (CMA) – המקבילה הקנדית להסתדרות הרפואית בישראל – אף קוראים באופן רשמי לסגור לחלוטין את כל ענף הקנאביס הרפואי במדינה. לטענתם מי שרוצה לטפל בעצמו בעזרת קנאביס יכול לעשות זאת דרך רכישת המוצר בחנויות החוקיות ללא צורך בהליך רפואי כלל.

מאחר ואמנת הסמים של האו”ם וכן חוקים מקומיים בקנדה לא יאפשרו מכירת קנאביס רפואי המיובא מחו”ל בשוק הפנאי, הסיכוי שמישהו יצרוך בקנדה קנאביס ישראלי הוא נמוך עוד יותר. אם נזכיר שבקנדה יש כ-60 חברות קנאביס רפואי כבר היום, לא נראה לי שמישהו מחכה לתוצרת הקנאביס “הרפואי” הישראלית.

גם העובדה שבישראל, בחממות, זול יותר לגדל קנאביס מאשר תחת נורות כפי שנהוג לרוב בקנדה (ולפי אחת החברות הישראליות החדשות בבורסה, שקוראת לעצמה חברת קנאביס על אף שמעולם לא גידלה קנאביס, ניתן לגדל אותו בעלות של פחות משקל לגרם) – מה שיקבע זה איכות התוצרת.

ואם רוצים לבחון את איכות התוצרת לא צריך להתאמץ יותר מדי. אפשר פשוט להעיף מבט על התוצרת הישראלית הנמכרת כיום ובמהלך 10 השנים האחרונות למטופלים.

גם אחרי ותק פעילות כזה הפרחים בישראל נראים גרוע מאוד (ראו למשל מאות דוגמאות כאלה כאן) – מדובר בחומר שלא היה נמכר גם בקופי שופ הכי גרוע באמסטרדם.

אז מישהו חושב שאותן חברות קנאביס חדשות ימכרו למישהו 100 טון? זה לא יקרה.

בטור קודם שפרסמתי כאן בתחילת השנה וכדאי לכם לקרוא, גם הבאתי עדויות של מומחים בענף. “חקלאים יפשטו את הרגל”, “אין לכם למי למכור את הסחורה” ו”משרד הבריאות הישראלי לא יודע מה הוא עושה” הן רק חלק מהטענות ששמעתי אז.

האמת שפרופ’ אבי שמחון, שמונה ע”י נתניהו לבדוק האם הערכות האוצר על שווי היצוא מישראל מוגזמות או לא, מצא שבניגוד לטענת האוצר לא מדובר ב-1 עד 4 מיליארד שקל כמו שטוענים החברים של כחלון, אלא בקושי ב-250 מיליון.

עצוב מאוד לראות את האשליות שמשרדי האוצר והחקלאות מוכרים למאות חקלאים ויזמים ישראלים, שחושבים בחלקם שהעולם עומד בתור לרכוש תוצרת ישראלית. יש אפילו כאלה שמאמינים שענף החקלאות הישראלי כולו הולך להינצל בעקבות המהלך.

ישראל מכרה לעצמה שקר כאילו היא אימפריית קנאביס, כשהאמת היא שאולי זה נכון במשהו בתחום המחקר, אבל ממש רחוק מן האמת בתחום הגידול.

מה שאפשר לגדל בישראל אפשר לגדל באפריקה בחצי מהמחיר לפחות. התוצרת לא תהיה טובה פחות למרות התקנים שהמציא הרוקח יובל לנדשפט שהפך לשריף הקנאביס הישראלי. כיאה לשריף הוא גם עושה מה שבא לו, החל מטעויות מדעיות איומות ופוגעניות ועד עבירות פליליות חמורות לכאורה על פקודות הסמים הישראלית האמריקאית והבינלאומית.

חוץ מהחקלאים יפגעו גם המוני משקיעים כמובן, ששמו את מיטב כספם על אותן “חברות קנאביס” שרק לפני שבוע ראו צמח קנאביס לראשונה.

המשקיעים – וגם רשות ניירות ערך והבורסה כולה – לא ערים לפערים בין הנתונים וההצהרות שמפרסמות החברות הללו לבין מה שקורה בפועל. על אישורים ורישיונות שחסרים להם הם לא מספרים לאף אחד.

ונקודה לסיום: אירוני לראות איך כל משרדי הממשלה נלחמים בשיניים על אישור היצוא, ולא על דברים אחרים בתחום הקנאביס שנוגעים יותר לענייני זכויות הפרט וכאלה, ולא רק לכסף.

מדובר באותם השרים שנתנו לארדן לעבוד על ציבור של כמיליון ישראלים ולתקוע להם חוק הפללה עצמית עם קנסות במסווה של אי הפללה אמיתית.

כמה צביעות צריך כדי שישראל תייצא לחו”ל כמויות מסחריות של מוצר שאסור בישראל למכירה ושימוש על ידי בגירים שבוחרים לשאוף קצת קטורת צמחים כרצונם?

אם נזכור שפרופ’ שמחון גם קבע בבדיקה המקצועית שערך כי מי שהולך להרוויח יותר מכולם מהתרת היצוא ולהשתלט בסופו של דבר על הענף הן חברות תרופות, אולי זה מסביר את התלהבות השרים.

ראו גם:
איך להבדיל בין קנאביס טוב לגרוע

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר