טוען...

ארה”ב: צעד נוסף בדרך ללגליזציה – הצעת חוק חדשה לרגולציה של קנאביס בדומה לאלכוהול

עורכי-דין ונציגים משתי המפלגות הגדולות בארה”ב עוסקים בשבועות האחרונים בגיבוש הצעת חוק חדשה הנוגעת לרגולציה של קנאביס והשימוש בו. התכנית תוצג במהלך השבוע באופן רשמי.

סוכנות הידיעות AP מדווחת כי מאמצים נרחבים מופעלים בקונגרס האמריקני בתקופה האחרונה במטרה להביא לשינוי בחוק הפדרלי בנוגע לקנאביס והשימוש בו, כולל התרה של שימוש תעשייתי בהמפ וכן מיסוי ורגולציה של קנאביס.

עלה מריחואנה

חוקי הלגליזציה החדשים שעברו לאחרונה בוושינגטון וקולורדו אמנם התירו את השימוש בקנאביס, אך ברמת החוק הפדרלי נשאר החומר תחת הגדרתו כ”סם מסוכן ללא תועלת רפואית” ומקביל לסמים קשים ומסוכנים כגון הרואין ודומיו. אותם חוקים חדשים שעברו במשאל עם, יצרו התנגשות מהותית בין החוק המדיני (State) לחוק הפדרלי והובילו ללחץ ציבורי וקריאה לממשל האמריקני להציג את עמדתו בעניין זה.

לאחר שבועות של ספקולציות הצהיר בשידור חי הנשיא ברק אובמה כי אין בכוונת הממשל לרדוף את צרכני הקנאביס במדינות בהן אושרו חוקי לגליזציה. “אין הגיון בהתמקדות של הממשל הפדרלי באכיפת שימוש במריחואנה במדינות שבהן זה כבר חוקי,” אמר הנשיא. “יש לנו ‘דגים שמנים יותר’ לרדוף אחריהם.”

כעת הופכת כנראה ההצהרה להצעת חוק רשמית ומהווה צעד חשוב במאבק להפסקת רדיפת צרכני הקנאביס בארה”ב ובעולם כולו.

רגולציה של קנאביס בדומה לאלכוהול

הצעת החוק החדשה תמסד את הקנאביס באותו האופן בו ממוסד היום האלכוהול במדינות בארה”ב בהן עברו חוקי לגליזציה של מריחואנה גם ברמת החוק הפדרלי. מי שיחפוץ בגידול ביתי עצמאי, יוכל לקבל אישור פדרלי רשמי המתיר לו לעשות כן. הקנאביס ייצא מאחריות הרשות למלחמה בסמים ויעבור לאחריותו של המשרד לפיקוח אחר אלכוהול, טבק ונשק שייקרא מעתה “המשרד לפיקוח אחר אלכוהול, טבק, קנאביס ונשק”. עם זאת, הצעת החוק החדשה קובעת כי תיאסר העברה של קנאביס ממדינות בהן הוא חוקי למדינות בהן הוא לא.

רון פול
רון פול – מוביל את המאבק נגד המלחמה בסמים

הצעת החוק החדשה, שתוצג במהלך השבוע על ידי חברי הפרלמנט ארל בלומנאוור וג’רד פוליס מהמפלגה הדמוקרטית, מבוססת למעשה על הצעת חוק קודמת שהוכנה על ידי חברי הפרלמנט לשעבר בארני פרנק ורון פול. ההצעה תכלול בין השאר גם תקנון מיסוי לעסקים המוכרים קנאביס, דבר שיקל על בעלי חנויות לקבל את האישורים הנדרשים, לפתוח חשבונות בנק רשמיים ולנהל עסק באופן מסודר בדומה לכל עסק אחר מבלי לפחד מאימת החוק הפדרלי.

ראו עוד: רון פול: “המלחמה בסמים מגוחכת”

בלומנאוור אמר השבוע כי משאלי העם האחרונים בוושינגטון וקולורדו, שקבעו לגליזציה של מריחואנה לשימוש עצמי, מוכיחים כי הגיעה העת לסיים את עשרות השנים של האיסור על השימוש בצמח.

“אנחנו עדיין עוצרים קרוב למיליון אזרחים בשנה שכל חטאם הוא שימוש בחומר שרוב מוחלט של הציבור חושב שצריך להיות חוקי,” אמר בלומנאוור. “הגיע הזמן לעשות את הצעד המתבקש ולסדר את העניין הזה אחת ולתמיד.”

“לא כל-כך מהר…”

עם זאת, יש מי שדואג לצנן את ההתלהבות. קווין סאבת, לשעבר יועץ לענייני סמים בבית הלבן, חבר לחברי פרלמנט שונים והקים עימם את פרוייקט SAM (ראשי-תיבות של “גישה נכונה למריחואנה”) שמטרתו להוות חסם לתנועת הלגליזציה ההולכת ומתרחבת ברחבי ארה”ב.

“הצעת החוק הזאת מציגה פתרונות קיצוניים מדי לבעיית הקנאביס במדינה,” אמר סאבת. “התמכרות למריחואנה היא בעיה קשה בקרב בני נוער וצעירים ולראייתי יש היום רוב בקונגרס שמתנגד ללגליזציה.”

כאמור, הצעת החוק החדשה צפויה להתפרסם במהלך השבוע ועשויה להביא לשינוי מהותי ביחס הממשל האמריקני לצרכני הקנאביס ומהווה צעד חשוב במאבק הבינלאומי ללגליזציה שצובר תאוצה בשנים האחרונות.

נעדכן על כל התפתחות בהמשך.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר