ארה”ב עשויה להודיע בקרוב על שינוי בחוקי המריחואנה

הממשל הפדרלי יודיע בשבועות הקרובים האם יוסר הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים ביותר (דרגה 1) בארה”ב כולה. על פי הערכות יועבר הקנאביס לדרגת סיכון נמוכה יותר המגדירה אותו כחומר בעל תועלת רפואית. המועמד לנשיאות גארי ג’ונסון קובע: “אובמה ישנה את חוקי המריחואנה עד סוף כהונתו – זה יהיה בדיוק כמו אלכוהול”.

*** עדכון: תוצאות ההחלטה כאן.

ה-DEA, הגוף הפדרלי האחראי על אכיפה ובקרה על סמים בארצות הברית, פרסם הודעה רשמית ובה מסר בין השאר כי בשבועות הקרובים, “עד סוף המחצית הראשונה של 2016”, יוחלט האם לשנות את חוקי הקנאביס ולהסיר אותו מרשימת הסמים המסוכנים ביותר.

ההודעה נמסרה כחלק ממזכר תשובות שנשלח מהארגון לסנאטורים שדרשו בישיבה שנערכה בסוף שנת 2015 שיתאפשר יותר קנאביס למחקר, כך על פי ה’וושינגטון פוסט‘.

“ה-DEA מבין את ההתעניינות הגוברת בנושאים אלו ומקווה לפרסם את החלטתו במחצית הראשונה של 2016,” נכתב במסמך בן 25 עמודים עליו חתומים צ’אק רוזנברג, ראש ה-DEA, מייקל בוטיצ’לי ראש המשרד למדיניות הסמים בבית הלבן וסילביה בורוול מזכירת מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארה”ב.

כיום הקנאביס נמצא בדרגה בגבוהה ביותר ברשימת הסמים המסוכנים בארה”ב (Schedule 1) לצד הרואין ו-LSD. החומרים ברשימה זו מוגדרים ככאלו שמלבד היותם מסוכנים, הם גם אינם בעלי ערך רפואי כלשהו. קוקאין לדוגמה נמצא בדרגה 2 וקטמין בדרגה 3.

העברה של הקנאביס לדרגה 2 ברשימה או פחות מכך, תאפשר ביצוע מחקרים באופן מסודר ורשמי – מה שעד היום לא יתאפשר אפילו במדינות שאישרו לגליזציה, זאת מאחר והחוק הפדרלי עולה על החוק המדיני.

ברק אובמה
נשיא ארה”ב ברק אובמה. “ישנה את חוקי הקנאביס בדרך החוצה”

ארה”ב, שרואה איך מדינות בכל העולם, כולל ישראל, מתחילות לפרוץ את הדרך בתחום המחקרים והשימוש בקנאביס כתרופה, אינה מעוניינת “לאחר את הרכבת”. הצהרותיו האחרונות של אובמה גם הן מחזקות את דעתם של אלו המניחים שזו ההחלטה שתתקבל בעוד 8 שבועות לערך.

“יש סיכוי שזה משמעותי ביותר, אבל זו גם יכולה להיות אכזבה עצומה,” אמר טום אנגל, מייסד ארגון Marijuana Majority ל’וייס‘. “אם ה-DEA וה-FDA מוכנים לבחון את הנתונים המדעיים בעין אובייקטיבית הם יהיו מוכרחים להגיע למסקנה שמריחואנה אינה שייכת לדרגה 1 ושבוודאי יש לה תועלת רפואית”

“זה יהיה כמו אלכוהול”

גארי ג’ונסון, המועמד לנשיאות מטעם המפלגה הליברטריאנית, הודיע כי הוא מעריך שאובמה ישנה את הגדרת הקנאביס בחוק עד סוף כהונתו, נובמבר 2016. ג’ונסון אף הלך צעד אחד קדימה וטען שהקנאביס לא רק ירד לדרגה 2 אלא שהוא “יהיה בדיוק כמו אלכוהול”.

“זה הולך להיות בדיוק כמו אלכוהול,” אמר ג’ונסון ל’וושינגטון טיימס‘. “אני צופה שאובמה, לכשיעזוב את המשרד, יסיר את המריחואנה מדרגה 1 ברשימת הסמים… אני מעריך שהוא יעשה את זה בדרך החוצה.”

כל המועמדים לנשיאות בעד

עובדה נוספת שמחזקת את התקווה היא ההיסטוריה שנרשמה במערכת הבחירות הנוכחית לנשיאות – בה לראשונה כל המועמדים המובילים תומכים בפה מלא בשינוי חוקי הקנאביס במדינות ארה”ב, באופן כזה או אחר.

הילרי קלינטון הודיעה בשבוע שעבר שוב כי היא תומכת במדינות שבוחרות לאשר לגליזציה ושלטעמה יש להסיר את הקנאביס מדרגה 1 לדרגה 2, זאת “כדי שנוכל לבצע מחקרים”. יריבה במפלגה הדמוקרטית ברני סנדרס הוא התומך הנלהב ביותר בלגליזציה וחושב שקנאביס צריך להיות “חוקי כמו טבק” לדבריו. גם דונלד טראמפ הצהיר שהוא תומך במדינות שבוחרות לשנות את החוק. אחרי שלושה נשיאים שכבר הודו שעישנו מריחואנה בעבר, תמיכה זו יכולה כנראה להיות היום רק יתרון.

בחודש שעבר נרשם שיא של כל הזמנים בתמיכת האמריקנים בלגליזציה, עם 61% שהצביעו בעד. יחד עם ההפגנה המוצלחת בבית הלבן והחשיפה של
הסיבה האמיתית למלחמה בסמים נראה שנבנה מומנטום שיכול להסתיים רק בנקודה אחת.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי