מניות הקנאביס הגדולות בעולם מזנקות על רקע תוצאות הבחירות

משקיעי הקנאביס מרוצים מזכייתו הצפויה של ג'ו ביידן בנשיאות ארה"ב. המניות מזנקות בעד 40% על רקע ההצהרות בקמפיין בדבר כוונה לקדם אי הפללה פדרלית. עם זאת, יש גם מי שמפקפק במי שהיה עד לא מזמן ממתנגדי הלגליזציה הגדולים בעולם.

הערכות על נצחון צפוי של מועמד המפלגה הדמוקרטית ג’ו ביידן במירוץ לנשיאות ארה”ב מעורר תקווה לשינוי עמוק בחוקיות הקנאביס האמריקאית, עד כדי לגליזציה, כך לפחות מעריכים המשקיעים בחברות הקנאביס הקנדיות הגדולות בעולם. הראיה: קצב זינוק שווי מניות הקנאביס ביממה האחרונה הגיע עד ל-40% ויותר.

את העלייה החדה ביותר רושמת מניית ‘אורורה’ (Aurora) שמזנקת ב-40% נכון לשעה זו. ‘טילריי’ (Tilray) מזנקת ב-30%, קרונוס (Cronos) ב-16%, הקסו (Hexo) ב-16%, אורגניגרם (Organigram) ב-14%, קנופי (Canopy) ב-11%, אפריה (Aphria) ב-9%. מעניין לציין שמתוך שבע המניות ברשימה, שש מהן פעילות בימים אלה גם בישראל.

חלק מהסיבות לזינוק במניות משוייך לניצחון הלגליזציה במשאלי-עם בארבע מדינות, שאישרו השבוע הסדרה של שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי. מדובר במדינות ניו ג’רזי, אריזונה, מונטנה ודקוטה הדרומית, שהצטרפו ל-11 מדינות אחרות בארה”ב שכבר עשו זאת, והוסיפו הרבה ירוק למפה.

חוקי קנאביס ארצות הברית 2021
מפת חוקי הקנאביס בארה”ב – נובמבר 2020

לטענת אחרים, עיקר העלייה לא נובע מהלגליזציה, שכן מדובר במניות קנדיות ולא אמריקאיות, אלא דווקא מנצחונם המסתמן של ביידן והמפלגה הדמוקרטית. השוק מעריך לפי הנחה זו כי הצד הדמוקרטי-ליברלי יהיה יותר ידידותי כלפי רעיון הלגליזציה ואולי אף יקדם את הצעת החוק שעומדת על הפרק בעניין זה (MORE Act).

הצעת חוק זו (MORE), שיעודה הוצאת הקנאביס מחוק הסמים והתרת מסחר ושימוש חוקיים בפיקוח למטרות פנאי, אושרה בקונגרס בנובמבר 2019 ביוזמת הדמוקרטים, אך התעכבה מאז גם בגלל הקורונה. סיבה נוספת לעיכובים היא כמובן התנגדות הרפובליקנים, שדורשים לקדם חוק אחר בשם “חוק המדינות” (States Act).

ההצעה הרפובליקנית מתירנית הרבה פחות כמובן, וקובעת כי הממשל הפדרלי לא יכיר רשמית בלגליזציה אלא רק יתיר למדינות לאשר לגליזציה בשטחן לפי בחירתן, בחקיקה או במשאל-עם, בדיוק כפי שקורה היום על בסיס ‘מזכר קול’ (Cole Memo) מימי הנשיא ברק אובמה, שהורה לרשות הפדרלית לא להתערב במדינות שמאשרות זאת.

ג'ו ביידן
זינוק במניות הקנאביס הקנדיות בעקבות נצחונו הצפוי של ג’ו ביידן בבחירות לנשיאות ארה”ב

עם זאת, אחרים עומדים על כך שביידן הוא לא בשורה ללגליזציה ושהוא “הדמוקרט הכי אנטי-קנאביס בארצות הברית”. כזכור, הנשיא המיועד היה בשנות ה-90 מיוזמי עונשי המינימום על עבירות שימוש בקנאביס – מהלך שגרם להרס חייהם של מיליונים. בשנת 2014, בעת שימש כסגנו של אובמה, הבהיר: “אנחנו עדיין נגד לגליזציה”.

ביידן אמנם חזר בו, וקרא לאחרונה לבטל את עונשי המינימום הללו, אך במהלך קמפיין הבחירות סירב בתוקף להביע תמיכה בלגליזציה ובודאי לא להתחייב לכך. סגניתו המיועדת, קמלה האריס, הצליחה לבסוף לשכנע אותו להצטרף אליה במן חצי-הבטחה להביא אי-הפללה ברמה הפדרלית. “לא צריך ללכת לכלא בגלל התמכרות,” קבע.

הסקפטיים מבין תומכי הלגליזציה לא “זורמים” עם הניתוח של המשקיעים ומאמינים שביידן לא יוכל להעביר חוק לגליזציה גם אם היה רוצה בכך (והוא כנראה אינו באמת רוצה), פשוט מכיוון שהרפובליקנים זכו במירב הנציגים בסנאט. בהתאם, כל ניסיון לקדם חוק מהותי יזדקק לתמיכתם.

מלבד 4 המדינות שאישרו לגליזציה השבוע ומצטרפות ל-11 שכבר עשו זאת, גם מדינת ניו יורק תצטרף בשנה הבאה לגל הירוק וצפויה לדברי המושל אנדרו קואומו לאשר זאת בחקיקה. מקסיקו, שכנתה של ארה”ב מדרום, צפויה לאשר בקרוב לגליזציה גם כן. קנדה מצפון עשתה זאת כבר כמובן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר