ארה”ב: מדינה עשירית צפויה לאשר לגליזציה של קנאביס

אחרי 9 מדינות בארה”ב שכבר אישרו לגליזציה, צפויה מישיגן להפוך למדינה העשירית שעושה זאת. בנובמבר תעלה להצבעה במשאל עם ההצעה ולאחר שתאושר יוקם שוק קנאביס חוקי ותותר החזקה של עד 70 גרם וגידול של עד 12 צמחי קנאביס.

מאת: מיתר דרור

הלגליזציה ממשיכה להתפשט בארה”ב במהירות: לקראת בחירות אמצע הקדנציה של טראמפ שתיערכנה בנובמבר 2018 (בחירות לבית הנבחרים האמריקאי, חלק ממושבי הסנאט ולרשויות המקומיות), הוכרז כי מדינת מישיגן הולכת למשאל עם על שאלת הלגליזציה, לאחר קמפיין איסוף חתימות מוצלח.

תושבי מישיגן יחליטו בהצבעה במשאל עם האם לאשר מכירה, החזקה וגידול חוקיים של קנאביס למטרות פנאי בדומה לאלכוהול. זאת לאחר שקבוצת תומכי לגליזציה הצליחה לאסוף 277,000 חתימות תקפות, מעל מספר החתימות הנדרש (252,523) על מנת להעמיד הצעה למשאל עם במדינה.

ענף קנאביס רפואי הוקם במישיגן עוד בשנת 2008 ובחלק מהערים במדינה קיימים חוקי אי הפללה. בשנת 2012 הערים דטרויט ופלינט העבירו חוק אי הפללה אשר מתיר החזקה של עד 28 גרם לתושבים מגיל 21 ומעלה.

אם תאושר הצעת החוק בנובמבר, יותרו החזקה של עד 70 גרם קנאביס, גידול של עד 12 צמחי קנאביס בבית לשימוש עצמי וכן הקמת שוק קמעונאי של קנאביס, עליו יוטל 10% מס ו-6% מס מכירה. במישיגן מעריכים כי ההכנסות הצפויות ממסים הן לפחות 100 מיליון דולר בשנה.

“בנובמבר הקרוב הבוחרים במישיגן יקבלו הזדמנות להחליף את המדיניות הכושלת של איסור על מריחואנה במערכת של מיסוי ורגולציה”, אמר מת’יו שוויק (Matthew Schweich), גזבר של הסניף במישיגן של MPP, קבוצת קידום הלגליזציה הגדולה בארה”ב.

בדומה למדינות אחרות בארה”ב שאישרו לגליזציה בשנים האחרונות, היוזמה תאפשר לרשויות המקומיות ולערים בתוך מישיגן למנוע מכירה של מריחואנה בגבולותיהן אם ירצו בכך. הגבלות דומות קיימות בחוקי הלגליזציה של קליפורניה, מיין, נבדה ומסצ’וסטס, בהן אושרה לגליזציה דרך משאל עם בשנת 2016.

לפי סקר שנערך בחודש מרץ על ידי חברת הסקרים המבוססת במישיגן ‘EPIC-MRA’, כ-61% מהמצביעים תומכים בלגליזציה ומיסוי של קנאביס נכון לעכשיו – עלייה של 4% משנת 2017 ועלייה של 11% משנת 2014.

בינואר הפכה ורמונט למדינה התשיעית בארה”ב עם לגליזציה מלאה והייתה לראשונה שהעבירה לגליזציה דרך החלטה ממשלתית ולא משאל עם.

אם בנובמבר יבחר הציבור במישיגן בלגליזציה כצפוי, היא תהפוך להיות המדינה העשירית עם שוק קנאביס חוקי בארה”ב.

חדשות