ארה”ב כועסת על הפללת צרכני קנאביס – במדינות אחרות

האירוניה: ממשלת ארה”ב פרסמה גינוי למדיניות ההפללה של מדינות אחרות נגד צרכני קנאביס המשתמשים בו למטרות דתיות (דת ה’ראסטפארי’), בעוד היא עצמה מפלילה עוד יותר.

בשבועות האחרונים פירסם הממשל האמריקני שאין בכוונתו לשנות את ההגדרה של קנאביס כסם מסוכן ואסור או להפחית את הענישה כנגד צרכניו. אך כעת מסתבר שבניגוד גמור להחלטה זו, משרד החוץ האמריקני מגנה באופן תקיף את הפללת אותם צרכנים – רק במדינות אחרות.

בדו”ח השנתי הרשמי על חופש דת בעולם (IRFR) קורא הממשלה האמריקני למדינות אחרות להפסיק את רדיפת צרכני הקנאביס העושים זאת למטרות דתיות ובכך, בעקיפין, גם למהלך של אי הפללה של שימוש דתי בצמח.

במסגרת הדו”ח, הסוקר פרמטרים דתיים ומשפטיים בכ-200 מדינות מכל רחבי בעולם, נבחנה בין השאר ההתייחסות הפלילית הננקטת במדינות אלו כלפי תושבים חברי דת הראסטפארי, הצורכים ומשתמשים בקנאביס כחלק מהפולחן הדתי שלהם. הראסטות מאמינים שצמח הקנאביס הנו קדוש, אך לפי אמונתם הם מתנגדים לשימוש במריחואנה לשם ההנאה ומעשנים לצורך “התקרבות לאלוהים”, ל”מטרות רפואיות” ו”על מנת להתחבר לתת מודע”. באמונתם מוזכר קבר שלמה שהיה מוקף בצמח זה.

במדינות רבות בהן איי הבהאמס, דומיניקה, סיינט וינסנט והגרדניים ואפילו בבירת הראסטפארי ג’מייקה, נמצאו על פי הדו”ח “יחס פלילי לא תקין” או “אכיפה מופרזת” הפוגעים בחופש הדת של אותם מאמינים.

דת הראסטאפרי - שימוש פולחני בקנאביס
דת הראסטאפרי – שימוש פולחני בקנאביס

למרבה האירוניה קובע הדו”ח עוד כי “המשטרה נטפלת לצרכנים בשל אמונותיהם הדתיות ומסמנת אותם כחשודים בעיסוק בסמים”. בנוסף מוצגים עדויותיהם של אסירים לשעבר שסיפרו על “פקידי רשות הכליאה שחותכים ראסטות לעצורים” ועל כך שאינם מקבלים תזונה סדירה שתואמת את אורח חייהם הצמחוני.

לסיכום קובעו העורכים כי המדיניות הננקטת כלפי הצרכנים פוגעת בחופש הדת שלהם בצורה חמורה שדורשת פתרון.

לאור המסקנות אף נפגשו נציגי שגרירות ארה”ב בחלק מאותן מדינות עם פקידי ממשל מקומיים בכדי למתוח ביקורת על ההפללה נגד צרכני הקנאביס הדתיים ולדרוש שיימצא פתרון הולם. עם זאת טרם פורסמו תוצאות מפגשים אלו.

מפלילים בעצמם

הביקורת שמובאת בדו”ח, שכאמור הינו מסמך רשמי שחתום על ידי נציגים בכירים של הממשל האמריקני, מצביעה בעקיפין על כך שהפתרון הרצוי הוא הפסקת הפעילות הפלילית נגד תושבים אלו, או במונח פשוט, אי הפללה של שימוש דתי בקנאביס.

אך במקביל לביקורת, ממש בחצר האחורית שלו, נוקט אותו ממשל בצורה צבועה למדי ומחזיק במדיניות חמורה אף יותר, שכלל אינה מפורטת או מוזכרת בדו”ח ולו במילה אחת.

אד פורשן - ווידמן
אד פורשן (“ווידמן”) במהלך משפטו

רק בחודש אפריל האחרון נעצר אזרח ארה”ב המשתייך לדת הראסטפארי ששמו אד פורשן וכינויו ‘NJ Weedman’.

ווידמן נעצר לאחר שגידל צמחי קנאביס בשטח המסעדה שבבעלותו בתוך “מקדש קנאביס” בו הוא השתמש לדבריו לפולחן דתי. בתור אקטיביסט התומך בלגליזציה נעצר ווידמן פעמים רבות בעבר ואף בילה מספר חודשים רצופים במאסר, למרות שטען כי מדובר בחלק מדתו.

ראו עוד:
קנדה התירה את כל חוקי הקנאביס הרפואי‎
תקדים בארה”ב: מטופלי רפואי מוגנים מתביעות
ממשלת צרפת: להפסיק את הפללת צרכני הקנאביס

הממשלה הבטיחה אי הפללה בעוד:

חדשות
שינוי גודל פונט