ארה"ב: חברי קונגרס מנסים לחסום את הלגליזציה בוושינגטון הבירה

לאחר שהצעת החוק לשינוי מעמדו החוקי של הקנאביס בוושינגטון עברה ברוב מוחלט, מבקשים כעת גורמים מסוימים בקונגרס למנוע את הלגליזציה בבירה האמריקאית באמצעים מפוקפקים.

מקורות פנימיים סיפרו ל-National Journal ביום שלישי כי החלטה תקציבית חדשה, שעליה הסכימו חברי קונגרס משתי המפלגות, תמנע ממועצת העיר של בירת ארה"ב להעביר חקיקה למיסוי ורגולציה על מכירת מריחואנה, על ידי כך שתאסור עליה להשקיע כספים בתחום הקנאביס.

ההחלטה התקציבית הזו לא תבטל את הצעת החוק שעברה ברוב מוחץ על ידי אזרחי וושינגטון בנובמבר, אך ההסכם מהווה לא פחות מניסיון לחתור תחת ההחלטה שהתושבים הצביעו עבורה במשאל עם רשמי.

הצעת החוק שעברה בוושינגטון הבירה בחודש שעבר הייתה אמורה להיות מיושמת בתהליך של שני שלבים, כדי להתמודד עם המגבלות החוקיות:

בשלב הראשון יבוטלו העונשים על אחזקה וגידול של קנאביס לשימוש עצמי.

בשלב השני מועצת העיר צריכה להעביר חקיקה שמטרתה ליצור שוק קנאביס עם מיסים ורגולציה, כדי לאפשר מכירה, הפקה, והפצה של קנאביס בצורה חוקית. שני השלבים האלו ביחד יוצרים את מה שנקרא לגליזציה.

זה מה שקולורדו, וושינגטון, אלסקה, ואורגון עשו כשהן העבירו את החוקים שלהן, אבל מכיוון שהחוק החדש המוצע בקונגרס יאסור על מועצת הקונגרס להשקיע תקציבים בנושא קנאביס – הוא עשוי להרוס את השלב השני בתוכנית. ללא השלב השני, תוכנית הלגליזציה של וושינגטון די.סי תהפוך בעצם ל"אי-הפללה על סטרואידים".

הרעיון של לגליזציה הוא שהיא לא רק מסירה את העונשים הפליליים על החזקת מריחואנה, אלא גם מוציאה מהתמונה את האלימות והכנופיות ששולטות בשוק הקנאביס השחור, ומעבירה את המשאבים שמושקעים כרגע באכיפה, לטובת בטיחות הציבור והסברה.

סוכן מיוחד לשעבר של ה-FBI מסיאטל אמר: "הבעיה העיקרית כאן היא האלימות שנוצרת בגלל שוק הסמים הלא חוקי. האלימות הזאת לא נובעת ממריחואנה, אלא מהאיסור על מריחואנה. אי-הפללה לבדה לא יכולה לטפל בבעיה הזאת".

התרגיל שהקונגרס עושה עכשיו – לטרפד הצעת חוק בעזרת החלטה תקציבית, הוא תרגיל ישן. הקונגרס משתמש בטקטיקה הזאת כבר 11 שנים כדי למנוע את היישום של הצעת החוק של מריחואנה רפואית שעברה במשאל עוד ב-1998. בעבר השתמשו בהחלטות תקציביות דומות גם כדי לחסום הצעות חוק שנוגעות לכלי נשק והפלות, לאחר שאלו כבר עברו במשאל עם.

במהלך השבוע הבא צפויים חברי הקונגרס להתכנס ולדון בנושא.

ראו עוד:
וושינגטון הבירה: אושרה דה-קרמיניליזציה של קנאביס
מישיגן: 3 ערים אישרו לגליזציה לשימוש עצמי

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט