ארה”ב: אורגון ואלסקה בדרך ללגליזציה

אחרי וושינגטון וקולורדו, בהן אושרה הצעת החוק ללגליזציה במשאל עם שנערך בנובמבר 2012, מתכוננות מדינות אורגון ואלסקה להצעות חוק דומות שתעלנה להצבעה בחודש נובמבר 2014, ועל פי הסקרים צפויות להתקבל ברוב מוחץ.

במסגרת משאל עם שנערך בחודש נובמבר 2012 הצביעו תושבי וושינגטון וקולורדו בעד הצעות החוק ללגליזציה של קנאביס לשימוש עצמי. מאותו רגע נכנסו לתוקפם חוקי דה-קרימינליזציה וכשנה לאחר מכן כבר נפתחו חנויות הקנאביס החוקיות הראשונות בהיסטוריה הן בקולורדו והן בוושינגטון, והתוצאות עד כה חיוביות ביותר (ראו כאן).

לאחרונה אישר הממשל האמריקני כי על אף החוק הפדרלי הקובע איסור על לגליזציה אין בכוונתו להתערב בנעשה במדינות ארה”ב וכעת מתכוננים כאמור גם תושבי מדינות אורגון ואלסקה למשאל עם דומה שייערך לקראת סוף השנה, 4 בנובמבר 2014.

אלסקה

‘הצעת חוק 2’, שתעלה להצבעה במשאל עם בחודש נובמבר הקרוב, תתיר לתושבי אלסקה בני 21 ומעלה להחזיק עד 28 גרם מריחואנה לשימוש עצמי ולגדל עד 6 צמחי קנאביס בביתם. אם יתקבל החוק החדש תותר כמובן גם מכירת קנאביס חוקי בחנויות “קופי שופס” ברחבי המדינה תוך הפרשת מיסים גבוהים לקופת האוצר. עישון קנאביס בציבור יהיה אסור על פי החוק, אך העונשים בגין עבירה זו לא יעלו על קנס של 100$.

הצעת החוק החדשה, שהיתה אמורה לעלות להצבעה כבר במהלך החודש הבא (אוגוסט) ונדחתה כאמור לחודש נובמבר, אושרה להצבעה לאחר שנאספו למעלה מ-45,000 חתימות, שהן כ-15,000 חתימות יותר מהנדרש בכדי להעלות הצעת חוק להצבעה במשאל עם.

תומכי הלגליזציה בטוחים שיצליחו להעביר את הצעת החוק במשאל העם לאחר שבסקר שנערך לאחרונה נמצא כי 52% מתושבי אלסקה תומכים בלגליזציה של קנאביס, בעוד 44% מתנגדים ו-4% נמנעים. סקר נוסף שנערך מצא 48 אחוזי תמיכה בלגליזציה, 45 אחוז מתנגדים ו-7 אחוז נמנעים.

אורגון

‘הצעת חוק 53’, שתעלה גם היא להצבעה במשאל עם בחודש נובמבר הקרוב, תתיר לתושבי אורגון בני 21 ומעלה להחזיק עד 225 גרם מריחואנה לשימוש עצמי ולגדל עד 4 צמחי קנאביס בביתם. אם יתקבל החוק החדש תותר כמובן גם מכירת קנאביס חוקי בחנויות “קופי שופס” ברחבי המדינה תוך הפרשת מיסים גבוהים לקופת האוצר. עישון קנאביס בציבור יהיה אסור על פי החוק, אך העונשים בגין עבירה זו לא ייחשבו כמובן לעבירה פלילית.

הצעת החוק החדשה, שדומה לה נדחתה בהצבעה שנערכה בנובמבר 2012 במקביל להצעות בוושינגטון וקולורדו, אושרה להצבעה לאחר שנאספו למעלה מ-88,000 חתימות.

תומכי הלגליזציה בטוחים שיצליחו להעביר הפעם את הצעת החוק במשאל העם לאחר שבסקר שנערך לאחרונה נמצא כי 51% מתושבי אורגון תומכים בלגליזציה של קנאביס, בעוד 41% בלבד מתנגדים ו-8% נמנעים.

וזה המצב נכון לעכשיו (לקראת בחירות נובמבר 2014):

ראו עוד: 40 מדינות בארה”ב שוקלות שינוי בחוקי הקנאביס
ראו עוד: ביל קלינטון: “מותר למדינות לעשות לגליזציה”
ראו עוד: ב-DEA מודים: “אנחנו מפחדים מלגליזציה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר