מגלגל...

ארדן מקדם: חיפוש בעירום ללא חשד סביר

השר לבטחון פנים והמשטרה מקדמים הצעת חוק שתתיר לשוטרים לבצע חיפוש בהפשטה בעירום מלא על גופם של עצורים, כל זאת אף אם אין כל חשד סביר לעבירה. 'לא יעלה על הדעת לאפשר למשטרה להפשיט אנשים במדינת ישראל ללא חשד סביר' קבעה חברת הכנסת שרן השכל בדיון בכנסת.

הצעת חוק חדשה שמקדם שר המשטרה גלעד ארדן תאפשר לשוטרים לבצע חיפוש בעירום ללא חשד סביר לעצורים החשודים בפלילים – כולל לחשודים בהחזקת קנאביס לשימוש עצמי.

למעשה מדובר בנוהל ששוטרים כבר כיום מבצעים בניגוד לחוק, למשל השוטר הירושלמי אמיר מרעי, הזכור כמי שאיים על צעיר ישראלי “תוריד תחתונים או שתעוכב לתחנה” (ראו כאן). החוק החדש, אם יאושר, אמור לכאורה “להלבין” התנהלות מסוג זה.

בעוד שנכון להיום שוטרים רשאים לבצע חיפוש על גוף העצור רק ללא הורדת בגדיו התחתונים, הצעת החוק רוצה להעניק להם סמכות לבצע חיפוש בעירום מלא.

לטענת השר ארדן ושליחיו המקדמים את הצעת החוק, מדובר בנוסח שאמור להגן על כוחות האכיפה מפני חשודים המחביאים על גופם חפצים חדים שעלולים לסכן את חיי השוטרים למשל או חייהם של עצורים אחרים.

יחד עם זאת ארדן מסרב למשל להחריג את נושא החזקת הסמים מהעבירות בגינן רשאי שוטר לערוך חיפוש בהפשטה על אזרח, ובעיקר מנסה שלא להכליל בנוסח הצעת החוק את ההכרח לחשד סביר נדרש לשם ביצוע החיפוש בעירום.

גם זה בטח יעניין אותך
גלעד ארדן (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
מקדם הצעת חוק שתאפשר לשוטרים לערוך חיפוש בעירום ללא חשד סביר. גלעד ארדן (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

היום (ד’) נערך בועדת חוק חוק ומשפט דיון בנושא לקראת אישור הצעת החוק באופן סופי בקריאה שנייה ושלישית, בו הביעו כלל הגורמים התנגדות למהלך, זאת מלבד משרדו של ארדן והמשטרה.

יו”ר הוועדה ח”כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) מחה על כוונות הצעת החוק: “הסיטואציה היא שהמשטרה עוצרת מישהו וכשמביאה אותו לתחנה – שם עושים חיפוש על הגוף. בכניסה לבית המשפט גם נדרש חיפוש בעירום? אחרי כן משם יעבירו לבית סוהר וגם שם יערכו לו חיפוש. כך יכול להיות מצב שיפשיטו אדם שלוש פעמים. איזו שמירה על כבוד האדם יש פה?”

“ניקח לדוגמה את הפגנת עובדי המלט,” הוסיף. “תוכלו לחפש בעירום? למה ביקשתם למחוק את החלק שמדבר על כך שהחיפוש ייעשה רק בעת חשד. לפי החוק שהצעתם אין שום מגבלה. צ’ק פתוח”.

ח”כ דב חנין (הרשימה המשותפת) תקף גם הוא: “כמה נהרגו כתוצאה מהמצב היום? לא הסברתם לנו למה צריך בעירום. תנו מספרים ונתונים, לא נולדנו אתמול. אני לא סומך על המשטרה. אומרים כאן ‘בסה”כ חיפוש בעירום’, אבל אי אפשר לומר ‘חיי אדם’ בלי להציג את רשימת המקרים בהם היו פגיעות כתוצאה מחפצים אחרים. אם נראה שיש מכת מדינה של שוטרים שנהרגים חלילה או נפגעים קשה כולנו נסכים, אבל אי אפשר להוריד את חיי האדם לזילות כזו ולזרוק זאת כסיסמה.”

כדי לחזק את טענות המצדדים בנוסח הצעת החוק סיפרה סנ”צ איה גורצקי, עוזרת יועמ”ש המשטרה, כי “לפני 20 שנה אני פרקליטה שמנהלת תיק מורכב נגד עבריין לא פשוט. במהלך הסיכומים הוא פותח את פיו ומשם מבצבץ תער סכין קטן וברור לי שהוא מחזיק כלי תקיפה בפיו ושזה איום כלפיי. אני עוצרת את הדיון ומבקשת שהנושא ייבדק ומגלים שנתפר בתוך הלחי תער של סכין. היום עצורים ואסירים מחזיקים על גופם ובמקומות מוצנעים בגופם כלי תקיפה, סכינים, טלפונים, סימים כדי לשרוד בבית הסוהר ומה שהיה לפני 20 שנה עולה וגובר”.

ח”כ שרן השכל (הליכוד) ציינה כי “לא יעלה על הדעת לאפשר למשטרה להפשיט אנשים במדינת ישראל ללא חשד סביר. במהלך השנים האחרונות המשטרה מנסה להרחיב את כוחה ולקבל עוד ועוד סמכויות שעלולות לפגוע בזכויות הפרט ולטשטש את הגבול בין הגנה על אזרחים, לבין מדינת משטרה.”

שרן השכל (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
ח”כ שרן השכל (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

לדברי ח”כ השכל “עלול להיווצר מצב שבו מאפשרים לשוטר לנצל לרעה את סמכותו כדי להפגין כח ולהתעמר בחשוד. שוטרים יוכלו לפי חוק להשפיל אזרח, שבמקרים רבים אפילו לא תיפתח בעניינם חקירה. במקרים רבים נעצר אזרח על לא עוול בכפו, מעצרים בהפגנות, סכסוכי שכנים וכו׳.”

“רגע המעצר הוא משפיל ומבזה בפני עצמו, האזיקים, הניידת, השוטרים, תא המעצר,” סיכמה. “עכשיו רוצים להוסיף לכל זה חיפוש בעירום. חיפוש בעירום הוא רגע מבזה בייחוד עבור אדם נורמטיבי, חף מפשע. בשום פנים ואופן לא אתן שתעבור הצעה כזאת שפוגעת בחירויות האזרח”.

ד”ר חגית לרנאו המשנה לסניגור הציבורי הארצי: “בדוח השנתי של הסנגוריה בשנת 2015, חשפנו במספר מחוזות חיפוש בעירום בתחנות המשטרה ובשטח ללא חשד. בעקבות מספר פניות של הסנגוריה למשטרה נראה שהתופעה הצטמצמה. אני מופתעת שמבקשים חיפוש בעירום כי נכתב “ללא חשיפה של איברים מוצנעים” וזה הובן כחיפוש עד התחתונים. לכל הפחות צריך דרישה לחשד סביר. לצד החשש מאנשים העלולים להחביא על גופם סכין, יש עשרות אלפי עצורים מדי שנה ולא יכולה להיות סמכות אוטומטית לחיפוש בעירום שהוא משפיל מאוד. צריך לזקק את אותם מקרים בהם ראוי לחפש כדי למנוע סיכון אך לא באופן אוטומטי כפי שנעשה במקרה של כבילת עצורים במרחב הציבורי, שם נדרש חשד סביר, אך באחוזים ניכרים זה נעשה באופן אוטומטי”.

עו”ד ד”ר נחשון שוחט מלשכת עורכי הדין: “חיפוש בעירום יכול לשמש גם ככלי לדיכוי והשפלה, ללחץ חקירתי. אנחנו יודעים על חוויה טראומטית שנגרמת לאנשים הנעצרים פעם ראשונה רק מטביעת אצבע. ההסמכה בחוק לקבוע תנאים פרוצדורליים צריכה לקבוע אלמנטים שיגבילו את השימוש לרעה בסמכות כמו חובת הנמקה, הגדרה של עילה, ממונה על חקירה ועוד. בכל מקום שיתבצע חיפוש כזה צריכה להימסר הודעה מפורשת לשופט המעצרים ולסניגור כדי שתתקיים בקרה”.

גזירה זו שמנסה לקדם השר ארדן מצטרפת לשלל גזירות שמטיל שר המשטרה לאחרונה, כולל קנסות הקנאביס ו”חוק הרוק” שצפוי להפליל מאות אלפי ישראלים צרכני קנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר