ארדן על תמיכת האוצר ביצוא: “רצים לעשות כסף”

השר לבט”פ אמר בראיון לתכנית ‘שי ושרון’ בערוץ 2 כי אינו מתנגד לייצוא אך מבקש שמשרד האוצר ילך אתו יד ביד ליישום רפורמות הקנאביס הרפואי ואי ההפללה ולא ירוץ קדימה “כדי לעשות כסף”.

שאלת הייצוא של קנאביס ישראלי לחו”ל תפסה השבוע את הכותרות כשיום אחר יום נחשפנו לדיונים והודעות לתקשורת בנושא זה (כולם כאן).

הערב (ו’) רגע לני כניסת שבת ויממה בלבד לאחר שיועצו המשפטי עו”ד יואל הדר התראיין בנושא ב’לונדון וקירשנבאום’, התראיין גם השר לבטחון פנים גלעד ארדן בתכנית ‘שי ושרון’ בערוץ 2.

ארדן – ששם עצמו כחסם בפני המהלך לייצוא והואשם על ידי משרד האוצר כי הוא עושה זאת בשביל כסף – חזר על הסיבות שפורטו במהלך השבוע האחרון והסביר כי הוא מתנגד לייצוא בעת הזאת כדי להטמיע קודם לכן את רפורמת הקנאביס הרפואי כאן בישראל וכן כדי להפעיל תקציבים של חינוך והסברה לבני נוער.

“אני לא מתנגד לזה,” אמר. “תמכתי ברפורמה של הקנאביס הרפואי, אני חושב שאנשים שזה יכול להקל עליהם חובתנו להנגיש להם את זה – וטוב שיהיו כמה שיותר רופאים שמסוגלים לתת מרשם כזה.”

יחד עם זאת הבהיר ארדן כי הבעיה היא שמשרד האוצר רץ לעשות מזה כסף. “עוד טרם שאפשרנו את זה לחולים בארץ, עוד טרם שהפעלנו תקציבים של חינוך והסברה כדי לא להגביר את השימוש אצל הצעירים והנוער כי אנחנו רוצים שיהיה להם עתיד מקצועי ושיתגייסו לצבא ושלא ייפגעו מחשיפה לסמים – משרד האוצר רץ לעשות כסף ולפתוח את הייצוא.”

“הייצוא ילך למדינות שלא ברור איך נפקח אם זה הולך לצרכים רפואיים או אחרים,” הוסיף ארדן. “לא ברור איך זה יעבוד, זה מקדים את זמנו. אם משרד האוצר ילך איתנו יד ביד על היישום של שתי הרפורמות, גם אי הפללה עם תקציבים לחינוך והסברה וגם שימוש רפואי עם הסדרה ופיקוח על חוות ומרשמים, זה יעבוד.”

כשנשאל אם מזהים בממשלה שינוי בהתנהגות הציבור בעקבות המהלכים בתחום הקנאביס השיב ארדן בשלילה. “אנחנו לא מזהים שינוי בהתהנגות הציבור אבל צריך להבין שהלכנו למהלך כדי להכיר במציאות, לא מתוך רצון לתת לגיטימציה לשימוש בסמים, בטח לא קבוע ומתמשך.”

“סמים מזיקים לאדם וכל שינוי עלול להעביר מסר לבני נוער כאילו מדובר בדבר לגיטימי, אבל הבנתי שמאחר והתופעה רחבה וזה מצב נתון,” הוסיף. “אז כתם ופלילי ולדפוק לאנשים את העתיד זה לא מוצדק, ועדיף לעבור להסברה ומניעה.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט