טוען...

ארדן יכריע השבוע בשאלת היצוא – שוקל לקדם ייבוא מאפריקה

אחרי שנים של דיונים צפויה השבוע להיערך פגישה מכרעת בראשות השר ארדן בה ינסו משרדי הממשלה לשכנעו לאשר את התכנית לייצוא קנאביס רפואי לחו”ל. הערכות מספרות על כוונה שלו להציע מודל לייבוא מאפריקה שייתר את הצורך בהקמת חוות קנאביס נוספות בישראל. “עתיד הענף עומד על הפרק,” טוען ותיק בתחום.

ביום חמישי הקרוב (23.8) תיערך פגישה מכרעת בין נציגי הממשלה בנוגע לשאלת התרת היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, כך אנו מפרסמים לראשונה.

השר גלעד ארדן העומד כחיץ אחרון לפני אישור סופי של המהלך ישמע בדיון את נציגי משרדי הממשלה שיסבירו כיצד בכוונתם לפתור את האיומים המטרידים את המשרד לבטחון פנים והמשטרה.

מאחר והיתר היצוא יוביל להנפקת רישיונות להקמת עשרות אם לא מאות חוות ומפעלי קנאביס בכל רחבי הארץ, דואגות רשויות האכיפה מפני אובדן שליטה על הענף שיביא לזליגת קנאביס רפואי לשוק הפנאי.

גלעד ארדן (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
חושש מזליגה לשוק הפנאי – שוקל לקדם יבוא קנאביס מחו”ל: גלעד ארדן, השר לבטחון פנים (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

בחודשים האחרונים ניסו משרדי הממשלה למצוא פתרון לדרישת הבט”פ להטיל מגבלה של 50 חוות קנאביס לכל היותר, על אף שמשרד הבריאות ניפק אישורים ראשוניים לפעילות כבר לכ-600 עד 900 גורמים – חקלאים ויזמים.

נציגי משרד האוצר, המנסים לקדם את היצוא, הציעו לערוך הגרלה בה ייבחרו 50 זוכים מאושרים, או לחילופין לקיים מכרז חדש. שתי האפשרויות נדחו על ידי גורמים משפטיים שחוששים שמהלך שכזה יוביל לעתירה לבג”צ של אלו שלא ייבחרו, שתתקע את ההליך לזמן רב.

בדיון שיערך ביום ה’ ינסו כאמור נציגי משרדי הממשלה – התומכים כולם ביצוא – לשכנע את ארדן מדוע לתת אור ירוק ליצוא, אם כי יש המספרים כי ארדן שוקל בכלל כיוון אחר, של ייבוא קנאביס רפואי מחו”ל לישראל.

להערכת הבט”פ ניתן לפתור את החשש של הקמת עשרות חוות קנאביס על ידי ייבוא של חומר גלם מחו”ל, הפקת מוצרים ממנו כאן בישראל, וייצואם לחו”ל לאחר מכן. כך תיפתר להערכתם הדאגה מזליגת תוצרת לשוק הפנאי.

בין השאר מעריכים גורמים עמם שוחחנו כי המשרד לבטחון פנים קיבל הצעה מגורמים עסקיים בישראל הקשורים למדינה באפריקה לפיה היא תגדל קנאביס רפואי עבור ישראל ותמכור את חומר הגלם למדינה במחירים נמוכים במיוחד.

מנגד ינסו כאמור נציגי משרד האוצר לשכנע את ארדן כי ניתן לאשר את הנעת הרפורמה גם מבלי להטיל מגבלה, תוך שתובטח לשר זכות וטו לעצור את חלוקת רישיונות הגידול בכל שלב, אם וכאשר יגיע המספר ל-50 או אף לפני כן.

בסביבת ארדן לא מעוניינים בפתרון מסוג זה שכן לטענתם הדבר יוביל לכך שהשר יאלץ לעמוד בפני מחאה ולחץ ציבורי ותקשורתי אם וכאשר יחליט להשתמש בזכות ולהגביל בהחלטה הקמת חוות נוספות.

בדיון קודם שנערך בשאלה זו במשרדו של ארדן לפני כחודשיים הגיעו הצדדים לאלימות מילולית של ממש, שהובילה לפיצוץ הפגישה. “כשבט”פ רוצה לפתור בעיות הוא יודע לפתור את זה,” טען אז מנכ”ל האוצר שי באב”ד, “אבל כאן אין ניסיון אמיתי לפתור את זה.”

שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר (צילום: פלאש90)
“כשהם רוצים לפתור בעיות הם יודעים לעשות את זה, אבל אין כאן ניסיון אמיתי”: שי באב”ד, מנכ”ל משרד האוצר (צילום: פלאש90)

בחודש שעבר השיבו נציגי הבט”פ לבאב”ד בחריפות ואף טענו כי הוא פועל מתוך אינטרסים זרים. “התנהגותו האגרסיבית של באב”ד מעוררת שאלות אם אין בנושא הזה גם רצון לסדר רישיונות לגידול סמים לגורמים מקורבים,” מסרו בהודעה לתקשורת.

על רקע החלטתו הצפויה של ארדן לכאן או לכאן יש הטוענים כי מדובר במאמצי שווא, שכן גם אם הוא יגיע להסכמות עם משרדי הממשלה על המתכונת של יצוא מוגבל ו/או יבוא, ההחלטה הסופית היא של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיש האומרים כי יאמץ את מדיניות פטרונו שלדון אדלסון, המתנגד בתוקף לקנאביס רפואי.

יש לציין שגם אם יאושר היצוא מיד, הרי שתידרש קביעת נהלים מדוקדקת והתאמת הליכים רגולטוריים כאלה ואחרים, בין השאר של רשויות המכס ונתב”ג, שלפי הערכות מומחים יביאו ליצוא בפועל רק כשנה ואף יותר לאחר אישור סופי של הממשלה.

“אם לא יאשרו את הייצוא ביום חמישי, שיחליטו כבר עכשיו מי מהשרים יסביר למטופלים למה הקנאביס עולה להם אלפי שקלים בחודש,” מסר גורם בענף המצפה לאישור זה יחד עם רבים אחרים. לטענתו “המחיר של הקנאביס הרפואי יעבור את מחירו בשוק השחור אם לא יאושר היצוא. עתיד הענף עומד על הפרק”.

גורם ותיק אחר בענף מסר כי “אני מציע לשר ארדן לקרוא לבכירי משרדו העוסקים בענף ולבדוק איתם היטב האם למישהו מהם יש קשר חברי כזה או אחר לגורם ישראלי מוכר שדחף בעבר וכנראה דוחף עדיין ליבוא של קנאביס רפואי ממנו הוא ירוויח לא מעט.”

* עדכון: תוצאות הדיון – כאן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר