ארדן חוסם את הקנאביס הרפואי: מחסור צפוי באספקה לחולים

רפורמת הקנאביס הרפואי תקועה, חקלאים חדשים לא מקבלים אישור להצטרף לענף, עובדים חדשים לא מקבלים רשיונות עיסוק ובבתי המרקחת לא תמצאו את התרופה. כעת מסתבר שמי שמונע זאת הוא גלעד ארדן. “לא קיבלנו מהמשרד לבטחון פנים כל בקשה לתקנים,” מסרו לנו ממשרד האוצר.

בתחילת שנת 2016 הבטיח שר הבריאות יעקב ליצמן ש”בתוך חצי שנה” יוכלו מטופלי הקנאביס הרפואי לרכוש את התרופה שלהם בבתי מרקחת ושבכל רחבי הארץ תפתחנה חוות קנאביס חדשות.

חלפה כבר כמעט שנה מאז, אך דבר לא יושם, מה שגם הוביל עשרות חקלאים שמצפים להצטרף לענף הירוק להגיש בשבוע שעבר עתירה לבית המשפט בדרישה להורות למדינה להתחיל ולפעול.

יתרה מכך, מזה למעלה מארבעה חודשים ש-8 חברות הקנאביס הקיימות לא מקבלות אישורים לכניסת עובדים חדשים לחוות ולמפעלים, מה שצפוי כעת להוביל לבעיות באספקה הסדירה לחולים בתוך שלושה חודשים.

כך למשל בחברת הקנאביס הרפואי “בטר” מספרים למגזין כי בעוד שדרושים להם כ-60 עובדים לפעילות שוטפת, בפועל נמצאים אצלם רק 5 עובדים.

“משרד הבריאות לא מאשר כניסה של עובדים חדשים מה שעלול להוביל למחסור באספקה,” הם אומרים, אך מבטיחים ש”המטופלים שכבר אצלנו לא ייפגעו כי יש לנו מלאי חירום, אך לא נוכל לקבל מטופלים חדשים אם לא נקבל בהקדם עובדים חדשים לחווה.”

עוד הם מלינים שבניגוד לשאר החקלאים, בתחום הקנאביס הרפואי המדינה לא מאשרת קבלת עובדים זרים לחממות. “הישראלים שעובדים מתלוננים, סובלים מכאבים ופריצות דיסק, בלתי אפשרי לעבוד כך,” מספרים ב’בטר’. “אנחנו החקלאים היחידים שלא מקבלים אישור להכניס תאילנדים לחווה. כל עובד תאילנדי הוא כמו 10 ישראלים.”

חמור מכך אולי היא העובדה כי 3 מחקרים קלינים חדשים של חברת ‘תיקון עולם‘ שכבר אפילו קיבלו אישור של ועדת הלסינקי ודורשים אישור המשטרה, לא מטופלים על ידה בשל מחסור בתקנים. למחקרים אלו חשיבות רבה כדי להרחיב את רשימת התוויות. כל עוד לא יתווספו התקנים לא יערכו המחקרים ולא תורחב רשימת המחלות המזכות בקנאביס רפואי.

אך כעת מסתבר שלא משרד הבריאות הוא זה שמונע את התרחבות הענף, אלא דווקא האיש שגם מונע את הפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל – השר לבטחון פנים גלעד ארדן.

הסיבה לאי-אישור קליטת עובדים חדשים לחוות הקנאביס הרפואי היא מחסור בתקנים לשוטרים שיבדקו ויאכפו את תהליכי קבלת העובדים לחוות, בקרת הבטיחות בחוות של חקלאים חדשים והמשך הטמעת הרפורמה.

המשטרה מסרבת אמנם להצהיר על כך בפומבי אך מבדיקה שלנו נראה שגורמים בה כן הגישו בקשה לתקנון נוסף למשרד לבטחון פנים, כבר לפני שבועות ארוכים.

פנינו למשרד האוצר כדי לבדוק האם נציגיו של ארדן במשרד הגישו להם בקשה לתקנון,אך שם מסרו לנו כי “המשרד לבטחון פנים לא הגיש דרישה לתקנים או תקצוב לנושא” וזוהי הסיבה לעיכובים.

כלומר המשרד ובראשו השר ארדן, הם אלה שמסרבים לתקנן ולאשר כניסת עובדים לחוות. פנייתנו למשרד לבטחון פנים נענתה רק בתשובת “אנו בודקים את הנושא”, אך נכון לעתה לא נראה כי צפויה התקדמות.

מן הראוי לציין גם שבנוסף לכל הבעיות שצוינו לעיל, גם הפיילוט הזכור של גידול המפ בערבה תקוע כבר מזה כשנה שלמה לאור זאת שבמשרד לבטחון פנים מסרבים, שוב, לתקנן תפקידים לשוטרים שיאכפו את הליך האישורים.

* עדכון (19:20): מהמשרד לביטחון הפנים נמסר: “לצורך ייעול וטיוב הטיפול והשירות בנושא, הוקצו תקנים להקמת יחידה למתן חו”ד בכלל הנושאים להם נדרשת משטרת ישראל וזו עתידה לקום ברבעון הראשון של שנת 2017”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר