ארדן: “המשטרה לא תחפש לדפוק קנסות”

בראיון לגיא לרר מסביר השר גלעד ארדן מדוע החליט לתמוך בהקלה על חוקי הפללת צרכני הקנאביס – ועד כמה יעסקו השוטרים במתן קנסות לאזרחים שייתפסו עם קנאביס לשימוש עצמי.

בסופו של אחד הימים החשובים במאבק הבלתי נגמר למען הסדרת שוק הקנאביס בישראל, הגיע השר לבטחון פנים גלעד ארדן לאולפן ‘הצינור’ וסיפר בראיון לגיא לרר על החלטתו לתמוך בתיקון החוק הפלילי.

“זה שיש קנסות לא אומר בהכרח כמה כח אדם המשטרה תקצה לזה,” אמר. “הממשלה קובעת נורמה ולאחר מכן המשטרה מתעדפת את זה.”

“אני בטוח שהמשטרה לא תלך ותשקיע משאבים באנשים שעושים אך ורק שימוש עצמי ותחפש לדפוק להם קנסות,” הוסיף, “אלא אם כן מדובר בהתנהגות בוטה במקום ציבורי, במקום שבני נוער נמצאים בו.”

“אחרי שהמשטרה מכינה תכנית עבודה שנתית, הנושא הזה ממוקם במקום נמוך להערכתי, כי אנחנו מבטאים נורמה חדשה שמורידה את השימוש העצמי מרף של עבירה פלילית לקנסות מנהליים,” אמר.

“אני בטוח ששוטרים לא ירדפו אזרחים,” אמר בבטחה. “אנחנו היום מסירים מהם עול, זה לא מה שהכי דחוף להם לעסוק בו.”

חלק מהדברים ששינו את דעתי זה שהרבה אנשים נורמטיביים משתמשים בו, אין לי עניין להטיל כתם פלילי שבגללו העתיד שלהם עלול להידפק.”

על פי החוק, הצפוי להיכנס לתוקפו בתוך מספר חודשים, מי שייתפס בפעם הראשונה עם קנאביס בכמות לשימוש עצמי לא יואשם בפלילים ובמקום זאת ייקנס בסכום גבוה של 1,000 ש”ח. בפעם השנייה הסכום יעלה עד 2,000 ש”ח ובפעם השלישי יישלח האזרח לארגון כדוגמת ‘אל סם’, שם יקבל הסברה בנושא. בפעם הרביעית כבר עלול האזרח לעמוד בפני אישום פלילי.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט