ארדן: אי הפללה בשבועות הקרובים

השר לבט”פ גלעד ארדן מגיב לדברים שנאמרו בתכנית ‘הצנרת’ בשבוע שעבר ומבטיח הערב (א’) למנחה גיא לרר שהרפורמה קרובה והצעת החוק תעלה להצבעה ולאישור בכנסת כבר בשבועות הקרובים.

בשבוע שעבר אירח מנחה ‘הצנרת’ גיא לרר את מובילי המאבק לאי הפללה גדי וילצ’רסקי ואורן ליבוביץ’, לשיחה אודות העיכוב ביישום ההבטחה לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל.

כזכור עוד בינואר 2017 לפני כשנה הבטיח השר לבט”פ גלעד ארדן כי יישום המדיניות החדשה יתאפשר ‘תוך חודשיים שלושה’ – אך עד כה לא נרשם כל שינוי.

לאחר שהבהיר לרר כי במידה והטמעת החוק החדש תמשיך להתעכב, ייפתח הקמפיין נגד השר מחדש, הערב (א’) מתקבל מסר תשובה ישיר מארדן.

“שמעתי שטענתם כלפיי שרפורמת אי ההפללה שהבטחתי מתמסמסת, אז לא, היא ממש לא מתמסמסת, ברוכים הבאים לביורוקרטיה הישראלית,” מסביר ארדן בסרטון וידאו אישי ששלח בתגובה.

“לכל החלטה שמתקבלת יש הרבה מאוד פקידים ומשפטנים בדרך שצריכים ליישם אותה,” הסביר. “אבל הערב יש לי בשורה. בשבוע שעבר התקיים דיון אצל היועץ המשפטי לממשלה והגענו להסכמות על כל המחלוקות.”

“אני מעריך שבשבועות הקרובים החוק יגיע לכנסת ומאמין שהוא גם יאושר בה מהר בקריאה שנייה ושלישית,” אמר.

ארדן הוסיף כי אלו שנפלו בינתיים קורבן למדיניות ההפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, יוכלו לאחר אישור החוק להמיר את העונש הפלילי שלהם בקנס בהתאם לנהלים.

“אפילו יש לי בשורה חשובה מאוד,” אמר. “כי כל מי שהיה מודאג מהמתמשכות התהליך, ובינתיים נפתחו תיקים פליליים נגד משתמשים רבים, אז אני הגעתי למסקנה שאת החוק הזה צריך להחיל רטרואקטיבית.”

משמעות הדבר היא שכשהחוק יאושר למעשה כל מי שנפתח נגדו הליך פלילי, יקבל אפשרות להמיר אותו באותו קנס מנהלתי, בהתאם לנהלי החוק הצפוי.

למרות שמדובר בהתקדמות משמעותית בחוקי הסמים בישראל ולהקלה משמעותית ראשונה מאז הקמת המדינה בתחום זה, המודל של ארדן נתפס על ידי הציבור כשינוי שאינו באמת ‘אי הפללה’, אלא מה שמכונה ‘הפללה עצמית’.

השינוי שיחול על פי המודל הראשוני צפוי להיות תוספת של סעיף לפקודת הסמים בו יובהר כי בסמכות קצין משטרה להמיר את סעיף ההפללה בסעיף של קנס כספי – זאת במידה ומדובר בתפיסה בפעם הראשונה (1,000 ש”ח) או השנייה (2,000 ש”ח).

אך גם שינוי קל זה של קנס במקום הפללה, כך על פי המסמך הרשמי, מותנה בכך שהקורבן יודה כי הוא ביצע עבירה וכי החזיק בקנאביס בניגוד לחוק. אם לא יודה הקורבן כי החומר שנתפס בידיו הוא אכן קנאביס יינקט נגדו הליך פלילי רגיל הכולל עיכוב, חקירה, רישום פלילי ואף העמדה לדין.

“בהיעדר הודאה בביצוע העבירה [גם בתפיסה הראשונה], רשאית המשטרה לפעול בהתאם לכל סמכות אשר נתונה לה, לפי שיקול דעתה,” נכתב במסמך הרשמי. “צריכה של סם מסוג קנאביס תיוותר בלתי חוקית [גם] במרחב הפרטי.”

כך לדוגמה אם יזהה שוטר אדם המעשן סיגריה על ספסל ציבורי, הוא יוכל להורות לו להודות בעבירת שימוש בקנאביס ולשלם קנס של 1,000 ש”ח, או שיילקח לתחנת המשטרה וייפתח נגדו הליך פלילי. אם אותו אדם יזרוק את הסיגריה הצידה תתווסף לאישום עבירה של ‘העלמת ראיות’ ו’הפרעה לשוטר במילוי תפקידו’, מה שאף יגדיל את סיכויי ההרשעה – אף אם לא היה מדובר כלל בקנאביס.

יש לציין שבשנתיים האחרונות נרשמה הקלה בענישה מצד מערכת המשפט גם כנגד מגדלי קנאביס, במידה ומדובר בשימוש עצמי.

לפני מספר חודשים חשפנו לראשונה מסמך פנימי של התביעה המשטרתית, בה מובהר כי לא יוגשו כתבי אישום נגד מי שייתפסו מגדלים עתיץ או שניים לשימושם האישי ללא אביזרי גידול משוכללים וכיוצ”ב.

* עדכון (15.8 – 17:40): שר המשפטים לשעבר חיים רמון מגיב על הודעת ארדן – כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר