ארגוני זכויות האדם הגדולים בעולם קוראים לאי הפללה

"המלחמה בסמים נכשלה": שניים מארגוני זכויות האדם הבולטים בעולם מיישרים קו עם הגישה המערבית ויוצאים בקריאה ראשונה להפסקת הפללת צרכני כל סוגי הסמים. "בכל 25 שניות נעצר אדם על החזקת סמים לשימוש עצמי," נכתב בדו"ח מיוחד שפרסמו השבוע. "המלחמה בסמים הורסת את חייהם של אזרחים ללא הצדקה, מפרקת משפחות ומתדלקת את האפלייה הגזעית."

בישראל כמו בהונגריה, בולגריה ומדינות נוספות במזרח אירופה, החזקה או גידול קנאביס בכל כמות, ובודאי החזקה של סמים כמו קוקאין או הרואין – נחשבות לעבירות חמורות ביותר בגינן מוטלים אישומים פליליים ואף מאסרים בפועל.

מנגד במדינות מערביות מתקדמות הבינו במהלך העשורים האחרונים כי גישת ההפללה של משתמשי סמים אינה יעילה, לא מורידה את אחוזי השימוש ואף גורמת לנזקים חמורים יותר מהבעיה אותה היא מתיימרת לפתור.

למעלה מ-30 מדינות כבר ביצעו מהלך של אי הפללה (דה קרימינליזציה) כלפי החזקת קנאביס לשימוש עצמי ואחדות אף הפסיקו להפליל את כל עבירות ההחזקה של כל סוגי הסמים. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא פורטוגל שבשנת 2001 התירה את כל חוקי הסמים במדינה וזכתה לתוצאות מרשימות.

אפילו באו"ם כבר עשו בתחילת השנה צעד לכיוון זה והורו למדינות לנקוט בגישות טיפוליות כלפי המכורים לסמים ולא באמצעי ענישה – וכעת מצטרפים לקריאה באופן רשמי גם שניים מארגוני זכויות האדם הבולטים והגדולים בעולם.

"המלחמה בסמים נכשלה"

"משמר זכויות האדם" (Human Rights Watch) ו"האיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות" (American Civil Liberties Union) פרסמו השבוע (ד') דו"ח מיוחד ובו פירוט כיצד ומדוע אכיפה פלילית של חוקי הסמים הורסת את חייהם של אזרחים ללא הצדקה, מפרקת משפחות ומתדלקת את האפלייה הגזעית – כל זאת תוך כשלון בצמצום אחוזי השימוש בסמים.

בהודעה משותפת שפרסמו שני הארגונים נכתב כי בכל 25 שניות נשאב אדם אל תוך מערכת המשפט ומואשם בלא יותר מהחזקת סמים לשימוש עצמי בלבד. "מעצרים רחבי היקף אלו הרסו את חייהם של אינספור אנשים וכל זאת מבלי לעזור להם עם התלות בחומר," כותבת עורכת הדו"ח טס בורדן (Tess Borden), כך על פי הודעה לעיתונות שפורסמה ברשת AP.

בורדן טוענת שמאחר ואי הפללה של השימוש בסמים לא צפויה ברמה הגלובלית בעתיד הקרוב, היא מקווה שהדו"ח החדש יעודד מדינות לעשות זאת ביוזמתן ולהפנות תקציבים לתכניות טיפוליות ולדרג מחדש את עבירות השימוש העצמי כעבירות מנהלתיות ולא פליליות.

למרות שמלבד 30 המדינות שכבר אישרו אי הפללה של קנאביס, 4 מדינות בארה"ב אישרו גם לגליזציה מלאה ו-5 נוספות צפויות לעשות זאת בעוד 3 שבועות – אף אחת מהן לא אישרה בדומה לפורטוגל אי הפללה של סמים מסוגים אחרים כמו קוקאין או הרואין.

הדו"ח טוען עוד כי הגישה המכונה "המלחמה בסמים" נכשלה לגמרי ולא הצליחה להפחית את אחוזי השימוש בסמים. בנוסף מודגש שהפללת הסמים מסלילה את האנשים שמשתמשים בהם אל העולם התחתון, מקטינה את הסיכוי שיבחרו בקבלת עזרה וטיפול ומגבירה את הסכנה להתפשטות מחלות ומוות ממנת יתר.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט